The ​History of Science Fiction 1 csillagozás

Adam Roberts: The History of Science Fiction Adam Roberts: The History of Science Fiction

The ​first comprehensive critical history of SF for thirty years, this book traces the origin and development of science fiction from Ancient Greece, via its rebirth in the seventeenth century, up to the present day. Concentrating on literary SF and (in the later chapters) cinema and TV, it also discusses the myriad forms this genre takes in the contemporary world, including a chapter on graphic novels, SF pop music, visual art and ufology. The author is ideally placed to write it: both an academic literary critic and also an acclaimed creative writer of science fiction, with five novels and many short stories to his credit. Written in lively, accessible prose, this study is specifically designed to bridge the worlds of academic criticism and the SF fandom.

The History of Science Fiction argues that, even today, this flourishing cultural idiom is shaped by the forces that determined its rise to prominence in the 1600s: the dialogue between Protestant and Catholic… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

>!
368 oldal · ISBN: 0230546919
>!
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9780333970225

Most olvassa 1


Kiemelt értékelések

mandris>!
Adam Roberts: The History of Science Fiction

A fülszöveg tulajdonképpen jól össze is foglalja ezt a könyvet, amely természetesen jóval több, mint a szerző által legfontosabbnak ítélt szerzők és műveik felvonultatása. Roberts az ókortól követi a sci-fi irodalom alakulását, egész pontosan az ókorban, majd egy hosszú szünet után a XVII. századtól mutatja be a véleménye szerint legfontosabb sci-fi szerzőket és műveket, illetve az irodalom mellett kitér az egyre nagyobb hangsúlyt kapó filmre, képregényekre, videójátékokra, képzőművészetekre is. A sci-fi történetében különösen a kopernikuszi fordulatnak, Giordano Brunonak, és az általa katolikus-misztikus és protestáns-materialistaként azonosított világképek közötti dialektikus viszonynak tulajdonít nagy szerepet, és különösen ez utóbbinak a továbbélését igyekszik bemutatni egészen a XXI. század elejéig. A szerző nem rejti véka alá saját ideológiai alapállását, de a kulcsfontosságúnak ítélt szerzők listáján ez véleményem szerint kevésbé látszik meg, hiszen az nagyon is sokszínű, egyaránt helyet kap benne Orwell, Robinson, Clarke, Burgess és C.S. Lewis is, és természetesen egy sem hiányzik a nagyok közül: a teljesség igénye nélkül Wells, Verne, Asimov, Lem, Le Guin, Dick egyaránt említésre kerül. Rég éreztem ennyire, hogy milyen tájékozatlan vagyok a sci-fi irodalom terén. Névről ugyan ismertem a legtöbb szerzőt, de túlnyomó többségüktől még semmit sem olvastam, így szépen bővült az elolvasandó könyvek listája, mire a könyv végére értem.


Hasonló könyvek címkék alapján

Karen Burnham: Greg Egan
Edward James: Science Fiction In The Twentieth Century
George Orwell: 1984 (angol)
Dan Abnett: The Silent Stars Go By
Douglas Adams: The Restaurant at the End of the Universe
George Orwell: Nineteen Eighty-Four
Alan Moore: Watchmen (angol)
Warren Ellis: Transmetropolitan 6. – Gouge Away
Peter F. Hamilton: Judas Unchained
Neil Gaiman: The Sandman – Overture