A ​Smek nap (Smek 1.) 19 csillagozás

Adam Rex: A Smek nap

A 12 éves Tipnek fogalmazást kell írnia. Mégpedig a Smek Napról, és öt teljes oldalt. Szavamra, azt sem tudja, hol kezdje a történetet. Talán ott, amikor az anyukája nyakán megjelent egy szemölcs, amit állítása szerint földönkívüliek helyeztek el rajta?

Esetleg a karácsonnyal, amikor hatalmas, fura alakú űrhajók szálltak le a Földre, és a hurr nevű földönkívüliek elrabolták az anyját? Vagy amikor a hurrok leigázták a Földet, átnevezték „Smekföldének”, az emberek számára pedig Floridát jelölték ki rezervátumnak?

Bárhol kezdi is, egy biztos: Tip története messze túlmutat egy iskolai fogalmazás keretein. Sziporkázó humorral meséli el, különös barátságát egy Oh nevű hurral,
közös útjukat Brrrissítő nevű lebegő autójukkal Floridába, hogy megtalálják anyukáját a Vidám Egér Birodalmában, és a nagy tervet, amivel talán megóvhatják a Földet egy újabb idegen faj hódításától.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kaméleon könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2015
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633738870 · Fordította: Illés Róbert

Cs_N_Kinga P>!
Adam Rex: A Smek nap

Érdekes történet volt. S bár gyerekeknek íródott én is élveztem, hol nevettem, hol összegyűlt a könny a szememben… milyennek látnak/látnának minket más fajok? Mi az igazán fontos? Mi alapján/miből alakul ki a barátság? Szerintem ez fontos dolog. Aranyos, kedves történet picit másképp. Menéztük a mesét is az is tetszett. De nem akar belőle eszembe jutni az egyik legviccesebb mondat az arckifejezésről a te arcod…..?
Egynek jó volt. De a mesét a gyerkőc miatt biztos többször nézzük meg, a könyv egyszer olvasós volt nálam, az a szép volt, jó volt de épp elég volt. Kellemes kikapcsolódás volt.

Adam Rex: A Smek nap

Ahhoz képest, hogy eleinte mennyire idegenkedtem ettől a könyvtől, elég szoros barátságot kötöttünk. Az tény, hogy eleinte a búv beszéd kissé idegen volt, idegesített, hogy a szavak nem voltak megfelelően ragozva és a mondatokon belül nem a megfelelő sorrendben álltak. Ez tette hitelessé a történetet, de egyébként néhány oldal után már hozzá is lehetett szokni.
Ez a kis szerencsétlen, ártalmatlan búv, ez az Oh nevezetű figura nagyon-nagyon befészkelte magát a szívembe és nagyon megszerettem. Tip egy igazán belevaló kiscsaj volt, ami a szívén, az a száján. Végigkísérjük kalandos utazásukat a Szörpmobillal, melyek hol megható, hol pedig sok-sok humoros résszel vannak megtarkítva. Egyáltalán nem volt unalmas, sokkal inkább izgalmas. A különféle helyeken tett kalandok, a veszélyes szituációk mind-mind feldobták a könyvet. A kis képregények és rajzok különösen kedvessé tették számomra a történetet. Sok bölcsesség is elhangzik benne. Egyszerűen nem találok kivetnivalót. A rajzfilmet már várólistára is tettem, mindenképpen sort kerítek rá.
Szerettem a történetet, nagyon és a kis szereplőket is. Nagyon kellemes olvasmány volt, szinte minden korosztálynak tudnám ajánlani. Meglepő is, hogy csak ilyen kevés olvasása és értékelése van.

Mallarme>!
Adam Rex: A Smek nap

A könyv elolvasása után elkezdtem a filmet is…hát….inkább maradjunk a könyvnél. Búv cuki volt, ezen kívül csak az Üvöltő Medve volt szimpatikus. amúgy élveztem, hiába íródott gyerekeknek. Aranyos történet, részben cuki Földfoglaló ufókkal.

hkriszti>!
Adam Rex: A Smek nap

Egyik kedvencünk Oh története, szóval “kötelező” volt elolvasni is. :)
A mese sokkal könnyedebb, aranyosabb, így leírva azért komolyabb volt az egész – itt megtudtuk, hogy nemcsak úgy felszippantották az embereket a Búvok, és boldogan élt tovább mindenki Floridában, hanem ez a megszállás hosszabb és nehezebb folyamat volt… Tip pedig a mesében is belevaló kislány, de így belelátva a fejébe még sokkal szimpatikusabb!! Imádtam, hogy ennyire feltalálja magát!!
Nagyon jól volt megoldva a könyv szerkezete, ez az egész Tip fogalmazása volt, és mesélés közben voltak klassz kis “beszúrásai” is a leendő olvasók számára. Igaz, volt benne több laposabb rész is, de nekem mégis tetszett!

Adam Rex: A Smek nap

Hosszú időbe telt, de elolvastuk. Elég vaskos könyv, és esténként néhány oldalt olvasva (hiszen más esti mesék is vannak mellette), bizony nem kis időbe kerül.
Természetesen a film motivált leginkább arra, hogy megismerkedjünk az eredeti történettel is. A film mindkettőnknek nagyon tetszett. A regény szinte teljesen más kategória. Alapvetően annyi közös vonás van bennük, hogy mindkettőben elfoglalják a Földet a búvok, és jönnek utánuk a gorgok. Az embereket pedig egy-egy elszigetelt területre költöztetik. A könyv egy nagy utazás története, és jóval bonyolultabb, mint a film. Néhol hosszadalmas kitérőkkel, mellékszálakkal, a filmben meg sem jelenő helyszínekkel, részletekkel. Összességében azt mondom: egy ifjúsági történetnek sci-fi beütéssel megfelel. És ne keressük a filmet a könyvben!

Annamária_Seres P>!
Adam Rex: A Smek nap

Még ajándék könyvként kaptam. Eszembe nem jutott volna, hogy beszerezzem. Viszont nem bánom, hogy megvan. Gyorsan olvasható, a képek illetve egy résznél vagy három oldalon való nyávogás :-) miatt is. Aranyos kis történet, de nekem a mesefilm jobban tetszett, de lehet hogy azért, mivel azt előbb ismertem meg, és ahhoz viszonyítottam a filmet.

Fanni_Dorottya>!
Adam Rex: A Smek nap

A film sokkal jobban tetszett, nagyon megszerettem benne a csetlő-botló, ügyetlen búvokat. Ezeket a karaktereket vártam a könyvben is, úgyhogy felkészületlenül értek például a „kiradírozó puskáik”, nem is beszélve az anyuka jellemének teljes megváltoztatásáról. Nem volt rossz (akadtak benne kifejezetten vicces részek, pl. a búvok története), de teljesen más volt, mint a film.

madvera>!
Adam Rex: A Smek nap

felolvasva a gyerekeknek (8,11,13 év)

jó volt, de nem az igazi … voltak lapos részek, mikor nem haladt a történet … aztán voltak nagyon vidám részek is :)

Csodaautista>!
Adam Rex: A Smek nap

Ezt a könyvet napokon keresztül tudtam kiolvastam. Előtte a filmből ismertem meg a történetet, de ez a könyv valószínűleg arra számítottam, hogy a film néhány dologra eltér a könyvtől. Szóval jól sikerült kiolvasni.

– Ismeritek a szerelmet?
    – Máááá-áááá-áááá! – nevetett Oh. – Természetes búvok ismer szerelem. Búvok szeret minden!
    Nem volt kedvem vitatkozni vele, de biztos voltam benne, hogy aki mindent szeret, az semmit sem szeret igazán.

Chöpp >!

– Roosevelt volt az utolsó igazi elnök – folytatta a főnök. – Azóta csak barmok váltják egymást.

Kapcsolódó szócikkek: Theodore Roosevelt
Nórcsy08>!

Oh a sarokban ült, és egy Post-it cetliről nyalogatta a ragasztót.

Kapcsolódó szócikkek: post-it
Nórcsy08>!

A dolgoknak… a dolgoknak sikerülniük kellene, amikor az ember mindent… de valóban mindent elkövet…

Krrrríííí
hallatszott fentről, a tetőről. Igen, egy pillanatra azt hittem, a Mikulás az. És akkor mi van?

Chöpp >!

– Nem hiszem, hogy sikerül eljutnunk Floridába – mondtam.
    – Miau?
    – Florida. Oda tartunk. Nagy állam, tele naranccsal.
    Röfi folytatta az evést, én is haraptam még egyet a szeletből, ami egyre jobban emlékeztetett egy darab radírra.
    – Esetleg itt maradhatnánk. Elég messze vagyunk a várostól. A búvok talán észre sem vennék.
    – Miau.
    – Dehogynem. Ellakhatnánk valamelyik házban. Vagy egy szállodában. És ez a kisváros valószínűleg tele van konzervekkel.
    – Miau, miau.
    – Oké. Ha olyan okos vagy, mondj egyetlen épkézláb okot, amiért nem fog működni.
    – Miau.
    – Ó, mindenre ezt mondod.

Nórcsy08>!

Mire vagy kíváncsi? Tudni akarod, hogy magához szorított és a levegőbe emelt, hogy csak a lábujjam érte a földet? Hogy viszonoztam az ölelését? Tudni akarod, mit éreztem, amikor nedves szempillája az arcomhoz ért? Mit éreztem, amikor két kezébe fogta az arcomat, és felnevetett? Hogy nevettem-e? Tudni akarod, milyen érzés volt?
Nem rád tartozik.

Nórcsy08>!

– Vigyázz vele! Csontvázak vannak a szekrényében.
– Nem, csak seprűk.
– Tessék?
– Van egy gardróbszerű helyiség az irodájában, ahol seprűket tart. Majdnem oda mentem be tévedésből.

Chöpp >!

Egyenesen a lenyugvó nap felé tartottunk. Nyugaton ezt tényleg meg lehet csinálni. A naplementék itt tudnak valamit, amit Pennsylvaniában nem. A napkorong itt jobban ragaszkodik a horizonthoz, úgy kell lerángatni onnan, és dühében gyönyörű rózsaszínné, narancssárgává és lilává varázsolja az eget. Teljesen szürreális.

Kapcsolódó szócikkek: naplemente
Nórcsy08>!

Néhány állat biztosan megszökött a Vadvilág Állatkertből, gondoltam, és közben kétségbeesetten igyekeztem felidézni, tanította-e valaki a suliban, hogy mit kell tenni, ha oroszlánnal találkozunk; de, természetesen, nem, túlságosan lefoglalta őket, hogy olyasmiket tanítsanak, mint például melyik államnak mi a fővárosa.