Az ​elszalasztott lehetőség 2 csillagozás

A Rajna-vidék megszállása
Ádám Magda: Az elszalasztott lehetőség

A ​könyv részletes krónikája egy sorsdöntő évnek, amely a háború előtti Európát háború utánira változtatta. A Rajna-vidék megszállásával ugyanis lehetővé vált. hogy Németország a Siegfried-vonalat megépítse, amivel valóságos függönyt vont Franciaország és Európa mindenekelőtt Közép-Európa – közé. Megerősítette Hitler belpolitikai pozícióit, leszerelte az akciót ellenző katonai és politikai körök ellenállását, bebizonyította, hogy a nemzetközi szerződéseket fel lehet rúgni, csak kockáztatni kell.
Az olvasó választ kap a könyv alapján arra, hogy a nyugati hatalmak miért nézték tétlenül a nemzetközi szerződések e durva megsértését: miért vették tudomásul Hitler lépését, amely nemcsak Franciaország hatalmi helyzetét rendítette meg, de veszélyeztette egész Európa békéjét.

A szerző a francia források alapján napról napra, óráról órára rekonstruálja az eseményeket: az akció előkészítését, a bevonulást, a különböző hatalmak – mindenekelőtt Franciaország reakcióját A könyv… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népszerű történelem Kossuth

Kossuth, Budapest, 1988

Mezei_Dávid>!
Ádám Magda: Az elszalasztott lehetőség

Ádám Magda: Az elszalasztott lehetőség A Rajna-vidék megszállása

A könyv csak részben szól arról, amit vártam, a Rajna-vidék német megszállásáról 1936-ban. Igen hosszasan szól viszont annak előzményeiről, ill. következményeiről, különösen Közép-Európában, a kisantant és Magyarország viszonyában. Ezzel még önmagában nem lenne gond, ha nem lenne óriási hiányérzet a tulajdonképpeni főtémával foglalkozó részek elolvasása után. Kíváncsi lettem volna, maga az akció hogyan lett végrehajtva, mi volt a német lakosság reakciója, stb.

millalilla013>!

A döntés tehát március 7-ére esett. Március 6-án este még habozott, noha tudta: elérkezett a pillanat. Az akciót lehetőleg szombaton – vagyis másnap – kell végrehajtani. A szombat volt a Führer kedvenc napja. Nem holmi babonából, hanem abból a megfontolásból, hogy időt nyerjen. A szombat után jött a vasárnap – a szünnap. Ezalatt értékes órákat nyer.

Ádám Magda: Az elszalasztott lehetőség A Rajna-vidék megszállása