Kijózanító ​rózsaszín 51 csillagozás

Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Miért tudnak jobban olvasni a tizediken lakó gyerekek a földszinten lakóknál?
Milyen színű mezben játsszunk, ha nyerni akarunk?
Hogyan érhetjük el, hogy az emberek fizessenek a becsületkasszába?
Milyen profilképpel leszünk népszerűek a társkereső oldalakon?
Miért Usain Bolt a leggyorsabb ember a világon?

Legtöbben azt hisszük, hogy másoktól szinte teljesen függetlenül gondolkodunk és viselkedünk. Valójában azonban környezetünk elképesztő mértékben befolyásolja döntéseinket és tetteinket. Adam Alter pszichológus és marketingszakember a legújabb pszichológiai kutatások segítségével bemutatja, miként hat ránk a világ: hogyan módosítják viselkedésünket a címkék, a jelképek, a kulturális közeg, vagy éppen az időjárás.

HVG Könyvek, Budapest, 2016
HVG Könyvek, Budapest, 2016

HA86>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Adam Alter: Kijózanító rózsaszín és más, a gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket befolyásoló rejtett tényezők

Tudtad?

Az emberek, ha választaniuk kell, hogy a tőlük egyazon távolságban lévő két hely közül melyiket keresik fel inkább: az északon vagy a délen fekvőt, szinte mindig a délit választják, mert azt hiszik, oda könnyebb út vezet, mint északra, hiszen „lefelé” kell utazniuk, nem pedig „fölfelé”.

Ha becsületkasszát teszünk ki, ne mulasszunk el fölé akasztani egy szemet ábrázoló fotót/képet, mert ha a vásárlók úgy érzik, figyelik őket, nagyobb eséllyel fizetnek.

Ha társkereső hirdetést adunk fel, messze nem mindegy, milyen színű ruhát viselünk a mellékelt fotón. Kísérletek igazolják, hogy ugyanaz a személy vörös ruhában lényegesen több levelet kap, mint bármilyen más színűben.

Ha ritka, és nehezen kimondható a nevünk, az sajnos bizalmatlanságra ad okot, és – meglepő módon – egy poszt betöltéséért folyó pályázat során nagyon gyorsan hátrányba kerülhetünk a nálunk gyengébben teljesítő, de „meggyőzőbb” nevű versenytárssal szemben.

Ha nem tudtad, akkor most már tudod :) , de ettől függetlenül ajánlom mindenkinek a Kijózanító rózsaszín c. könyvet, melyben közel 300 oldalon át olvashattok a fentebbiekhez hasonló nagyon-nagyon érdekes tényekről és kísérletekről! … És a legszebb az egészben, hogy a kísérleti eredményekből levont következtetések egy részét a mindennapi életben is bárki hasznosíthatja. :)

colorstar>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Hasznos könyv. Igazából jól összefoglalja a fő mondanivalóját az utoszó néhány mondata:
„Ez a könyv azt szeretné bemutatni, hogy elménk több milliárd apró pillangóhatás együttes végpontja. (…) Ha néhány apró, korai körülmény másképp alakul, talán teljesen más személyiséggé fejlődünk. (…) Bármerre tartunk is, a kijózanító rózsaszín és más kulcsingerek elkísérnek – és e könyv elolvasása után könnyebben felismerjük majd őket, megértjük, miként hatnak ránk, egészségünk, bölcsességünk, vagyonunk és jóllétünk maximalizálása érdekében pedig a szolgálatunkba állíthatjuk, illetve legyőzhetjük őket.”
Úgy legyen.

clyme>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Napjainkban már mindenki tudatában van annak, hogy a multi cégek folyamatosan befolyásolni próbálnak minket a reklámokkal, de mi történik akkor ha rájövünk arra, hogy minden befolyásol minket. Ez lehet a nevünk, a szimbólumok, a színek, a körülöttünk lévő formák, a nyelv, az időjárás, és még sorolhatnám. Tudat alatt folyamatosan befolyásolva vagyunk. Az életutunk és a viselkedésünk tehát soha nem függ 100%-ban tőlünk. És hogy hogyan tudunk ezen segíteni? Azzal, hogy a Kijózanító rózsaszínt a kezünkbe vesszük. Ezzel nem fogunk mindent „uralni”, de megértjük a saját és mások viselkedését is. Járj nyitott szemmel, mert egy pillangó szárnycsapása megváltoztathat mindent! :)

BBarb>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Bevallom a kijózanító rózsaszín kísérletről eddig még nem hallottam, de nagyon érdekes volt. A könyv jól tagolt, a szerző stílusa gördülékeny, csak úgy repültek a lapok. Maga a téma is érdekes, a színek és persze a felépítésben meghatározott 9 „inger” hatása a mindennapokra meglepő. Sok más területen is kihatnak a színek, szuperül összeszedte a szerző ezeket.

borga>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Milyen király volna, ha minden szembe jövő tényezőt apróra, lexikálisan felmutatnának, mi mit vált ki! De hát a tudomány nem kuruzslás, így azok vannak kiemelve, az összes elvégzett kísérlet bemutatásával megtámogatva, ami nyilvánvalóan bizonyított. Azért a 9, belső, társasági és környezeti változó is mutat érdekességet, még úgy is, hogy a színek, fény, meleg, időjárás, természet hatásaival aligha lep meg bárkit is. Vagy hogy a déliek vérmesebbek, az északiak elnézőbbek. Izgalmasabb viszont, hogy a kulturális közeg mennyire befolyásolja a szemléletünket spoiler, vagy hogy milyen kihatással lehet a gyerek olvasási képességeire az, hányadikon laknak spoiler. De az sem volt azért teljesen evidens, hogy ugyanaz a piros más – más helyzetekben mennyire mást vált ki. És van még jópár ilyen kis finomhangolás benne. Szóval egészen érdekes ám.

_Fannalala_>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Most kicsit figyelmbe veszem az értékelésnél azt, hogy komoly hiányosságokkal küzködöm. Nagyon lassan olvasok, nem tudok koncentrálni, hamar megunom az adott könyvemet.
Alapvetően viszont szerintem ez egy nagyon király olvasmány volt. Érdekel a pszichológia és szerencsére nagyon sok kísérletről és kutatásról olvashattam, amik alátámasztják az emberi elme befolyásolásának témáját, néha meglepően egyszerű átverések által. Mármint nem is átvernésnek nevezném, sokkal inkább okos trükköknek. Szóval szerintem egy olyan embernek, aki hozzám hasonlóan szívesen olvas ilyenekről és érdekli a szociálpszichológia, az megtalálta a Szent Grált.
Egyedül az volt a bajom, hogy brutál száraz volt, és szerintem ez nem a könyv hibája, hanem az én agyam tompa, ezért sem vontam le semmit, mert egy nálam jobb képességekkel rendelkező olvasó ezt nem hiszem, hogy nehezményezné. Újra nem olvasnám, viszont mindent megjegyeztem, ami érdekes volt számomra, és még a családomnak is meséltem milyen piti dolgokkal ültethetőek az agyunkba egyes rejtett szimbólumok vagy gondolatok. Amúgy összességében iszonyat menő könyvnek gondolom és örülök, hogy megismerkedtem vele. Eleve a HVG könyvek szerintem nagyon jól közelebb hozzák ezeket a témákat a basic olvasókhoz, és alig várom, hogy még többet olvassak!

Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

A cím maga egy érdekes kísérletre utal: Schauss professzor rájött, hogy ez a szín elgyengíti az embereket, egyúttal nyugtat is, ezért később több helyen (börtönökben, öltözőkben) is szeretettel alkalmazták. Ezt nevezték el kijózanító rózsaszínnek. Ebben a könyvben ehhez a jelenséghez hasonlókat mutat be Adam Alter, amik valahogy mind hatnak ránk.
A könyv három fejezetből áll: az első a saját tudatunk kis trükkjeit mutatja meg, a második annak a hatását amikor emberek vesznek körül minket, a harmadik pedig a tőlünk független tényezőket, mint pl. a színek, vagy az időjárás.
Érdekes olvasmány volt, néhány kísérlet eredményét érdemes megfontolni (pl.: egy stresszes nap után kapcsolódjunk ki a természetben).

XX73>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Olvasmányos, szórakoztató könyv a szociálpszichológia világából. Érdekes kísérletekkel és példákkal szemlélteti, hogyan hatnak ránk tudat alatt a különféle jelek és szimbólumok. Ilyen könyveket olvasva talán kicsit tudatosabbá válunk a ránk zúduló manipulatív információkkal szemben.

(Sajnos, nekem a rózsaszíntől egyáltalán nem csökken az agressziószintem. Egy dundi malacka jut eszembe. Elkapni, boncolni, megsütni.)

Zyta88>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

Rendkívül érdekes ez a könyv, bár viszonylag lassan sikerült ezt a temérdek információt befogadnom, és mégis így is úgy érzem, hogy nem árt majd újra elolvasnom később. Tetszett a felépítése és az hogy mennyire átfogó volt, mennyi témát érintett. Voltak meglepő kutatások (pl. hogy 1-1 felvillanó képpel, amit fel sem fogunk, befolyásolhatják a gondolkodásunkat), olyanok is, amiket képtelen vagyok elhinni (pl. hogy számít, melyik csapat hordja a piros mezt), meg olyanok is, amiket könnyen el tudtam fogadni.
Nagyon elgondolkodtató, hogy mennyi minden hat ránk, és ezeknek csak a töredékéről van tudomásunk.

„…elménk több milliárd apró pillangóhatás együttes végpontja.”

Video>!
Adam Alter: Kijózanító rózsaszín

A könyv érdekes és meglepő kutatásokat ismertet, melyek arról szólnak, hogyan befolyásolják viselkedésünket látszólag irreleváns részletek, mint például egy bizonyos szín vagy hőmérséklet. A kutatási eredmények jó része nem csak egyszerűen meglepő, de igen hihetetlen is, amit a szerző még tetéz is azzal, mikor arról ír, hogyan használják fel a kutatási eredményeket az egyes cégek vagy államok. Merthogy a valóságban én nem találkozom az idézett felhasználásokkal, holott ha az adott dolog tényleg működne, nyilvánvalóan találkoznom kellene velük, úgy, ahogy ő is írta.

A kék világítástól a rózsaszín falakig számtalan olyan dolgot sorol fel, amik több számjegyű mértékben csökkentik a bűnt, az erőszakot vagy növelnek számunkra kívánatos dolgokat, és felsorolja, hogy milyen sokan élnek is ezekkel a lehetőségekkel már a 60-as évektől kezdve – hogy aztán az olvasó azon gondolkodjon, hogy vajon miért nem látott mégsem soha még filmekben sem rózsaszín börtöncellát vagy rikító kék utcai lámpákat…

Ha nem is minden hihető, a könyv mindenesetre érdekes volt.

lenkeee>!

A valóságosnak tekintett dolgok nagy része tulajdonképpen a bennünket körülvevő emberek által meghatározott normák közvetlen terméke.

theodora P>!

Az emberek már a nevünk alapján is valamilyen fogalmat alkothatnak a korunkról, etnikai hovatartozásunkról és arról, tehetősek vagyunk-e vagy sem. Talán megkapjuk az állást, ha nevünket jól választották meg, és könnyű kiejteni, míg jelentkezésünk könnyen a kupac aljára kerül, ha akadozó nevünk rossz asszociációkat kelt. […] A címkék a nevekhez hasonlóan alakítják, hogyan látjuk a világot, és ahogy a következő fejezet megmutatja, a „feketeként”, „fehérként”, „gazdagként”, „szegényként”, „okosként” vagy "egyszerűként minősített ember, feketébbnek, fehérebbnek, gazdagabbnak, szegényebbnek, okosabbnak és egyszerűbbnek tűnik, pusztán azért, mert ezzel a címkével láttuk el.

Amapola P>!

Amit az Opower tett a környezettudatosságért, azt tette az „Igazgyöngy” (Gümüs, arabul: Nur) című török szappanopera az arab világban a kulturális változtatás ért. … A szaúd-arábiai MBC tévé csatorna 2006-ban vásárolta meg a sugárzási jogokat. A sorozat hőse egy Nur nevű fiatal nő, aki beházasodik egy gazdag családba. A szereplők hamar családtagokká váltak a szaúdi háztartásokban, majd később az arab világ más országaiban is. Mélyen gyökerező konzervatív normákat rúgtak fel, amikor bort ittak a vacsorához és nemi kapcsolatot létesítettek házasság előtt, de Nur és jóképű, haladó gondolkodású férje, Mohannad kapcsolata megmutatta a nézőknek a nemek közti egyenlőség házaséletre gyakorolt jótékony hatását is. Mohannad kővetkezetesen hűséges és figyelmes, támogatja felesége divattervezői karrierjét, akárcsak egyenlő partneri szerepét a házasságukban. Világszerte több tucat tévécsatorna vette meg a műsor jogait, és a sorozat kezdte finoman átformálni az emberek nézeteit a kapcsolataikról. Szaúd-Arábiában a Mohannad és a Nur név a legnépszerűbb gyereknevek közé emelkedett. A korábban alázatos feleségek követelni kezdték, hogy férjük ugyanolyan tisztelettel bánjon velük, ahogy Mohannad Nurral. A válások aránya az Egyesült Arab Emirátusokban eközben 10%-kal nőtt, és a hatóságok a növekedést részben az "Igazgyöngyhöz” hasonló merész szappanoperáknak tulajdonítják. Interjúk tanúsága szerint a válások közül sokat boldogtalan házasságban élő nők kezdeményeztek, akik csak azután értették meg, hogy van lehetőségük a menekülésre, hogy a tévében hasonló helyzeteket láttak. Brazíliában egy szappanopera tanította meg a nőknek, hogy éljenek a fogamzásgátlás lehetőségével, és a születési mutatók drámaian zuhantak azokon a területeken, ahol fogni lehetett a műholdas jeleket, míg ott, ahol nem volt lefedettség,
változatlanok maradtak.

Kapcsolódó szócikkek: környezettudatosság
theodora P>!

A kijózanító rózsaszínre az agressziótól a hiperaktivitáson át a szorongásig és a versenystratégiáig egy sor különféle probléma ígéretes megoldásaként tekintettek.

Amapola P>!

Különösen erőteljes színtársításokkal élünk, ha ételekről van szó: a vörös a cseresznye, az alma és a vörös hús gazdagságára utal, a lila pedig arra, hogy valami nincs rendjén (kivéve, ha acaibogyót eszünk, amely a ritka, természetesen lilás árnyalatú ételek egyike).

Amapola P>!

Az anorexia nervosa nevű evészavar – amelynek elszenvedői szinte egyáltalán nem esznek, mert rettegnek a hízástól – a világ leggazdagabb területein jellemző, ahol a vékony testalkat kényszerítő erejű kulturális eszménynek számít. Ez a betegség szinte ismeretlen a szegényebb országokban, az 1950-es éveket megelőzően pedig gyakorlatilag nem létezett. A középkori nők viszont a zavar korabeli rokonától, az anorexia mirabilistől szenvedtek. Szintén elutasították az ételt, és akár az éhhalálig is hajlandók voltak elmenni, de esztétikai eszmények helyett vallási megfontolások vezérelték őket. Egy olyan kultúrában, amelyben az aszketizmus jelentette a vallási megvilágosodás kulcsát, a böjtölés szinte alapkövetelmény volt.
Ahogy azt az anorexia e két változata mutatja, a kultúrafüggő rendellenességek az adott kulturális csoportot az adott korszakban kínzó, mélyen rögzült félelmeket és szorongásokat tükrözik.

Amapola P>!

Rengeteg kultúraspecifikus betegség létezik, és mindegyik az általa sújtott közösség életét meghatározó körülményeket tükrözi. Megfigyelhetünk például több, viszonylag új keletű fóbiát Kelet-Ázsiában, ahol az etikett követelményei néha túl rugalmatlanok és megterhelők. A dzsiko-siszen-kjojuban szenvedők komolyan félnek attól, hogy tekintetükkel megharagítanak vagy megsértenek másokat, míg a szekimen-kjojuban szenvedők a nyilvános elpirulás következményeitől tartanak. Mindkét fóbia csakis Kelet-Ázsiára jellemző, hiszen az elpirulás és a másokon elidéző tekintet a világ többi részén apró esendőségnek számít csupán.

theodora P>!

Az előítéletek részben azért alakulnak ki, mert ösztönösen idegenkedünk az újdonságtól és a másságtól, hiszen mindkettő veszélyezteti a Maslow-féle biztonságmotiváció beteljesítésére irányuló törekvéseinket. Ezért hozunk létre asszociációkat csoportok és különféle jellemvonások – mint a barátságosság, az állatiasság, a lustaság, a durvaság, a gazdasággal való hivalkodás, az agresszivitás és a veszélyesség – között. Ezek az asszociációk néha megvédenek bennünket, és magyarázatul szolgálnak egy sor aggasztó viselkedésformára, az elfogult halálos ítéletektől a ravaszon tartott, veszélyesen viszkető ujjig.