Hogyan ​készül a popmenedzser? 4 csillagozás

Erdős Péterrel beszélget Acsay Judit
Acsay Judit: Hogyan készül a popmenedzser? Acsay Judit: Hogyan készül a popmenedzser?

Erdős Péter 1990 februárjában, 65 évesen hunyt el, pár hónappal azután, hogy Acsay Judit lezárta a vele készített életútinterjú kéziratát. A Hogyan készül a popmenedzser? (Unió, 1990) című kötetben részletesen beszél sok vitát kiváltó ügyeiről (P.Mobil, Beatrice, Neoton, Szennyhullám-röpirat – ez utóbbi dokumentumait teljes terjedelmükben közli is a könyv).

Unió, Budapest, 1990
Unió, Budapest, 1990

Juhász_Peti
Acsay Judit: Hogyan készül a popmenedzser?

Acsay Judit: Hogyan készül a popmenedzser? Erdős Péterrel beszélget Acsay Judit

A Slágergyár főkomisszár története! Acsay Judit (Új Tükör)beszélget riportszerűen a könyvében Erdőssel. Hogy mennyire jön le önjelölt cézárunk jelleme, az szubjektív megítélés alá esik. Hátrányos gyerekkor elvált zsidók gyermekeként, bár identitása nincs, mint bevallja, háborús kamaszkor, önként erőltetett sodródó ultrabaloldaliság (hol erre, hol arra), 56… Mindez nem ad felmentés arra, hogy valaki ilyen szinten döntsön sorsok felett később, de szereti gyakorolni önmagára kirótt messiás jellemét, amit bevall. A „mű” egyetlen nagyobb irományként született halála előtt az MHV főmenedzseréről, bár eddigre már lejjebb szorult a festőlétrán, idáig igyekezett nem kitárulkozni a nyilvánosság számára. A riporterasszony a kézirat összes oldalát alá szerette volna íratni vele jóváhagyás gyanánt nyomdába kerülést megelőzően, mert ennyit ért emberünk szava…Nem akart pert a nyakába! Minden bizonnyal vannak őszinte mondatai, de azt sohase tudhatjuk meg, hogy épp nem manipulál-e. Megoszt olyan részleteket életéről, a pártról, amik nagy valószínűséggel igazak. Erdős egy érettségi nélküli mindent túlélő pártfőiskolát és kamu jogi egyetemet végzett sztahanov gazember (született komcsi) aki a rábízott feladatokat mindig igyekszik túlteljesíteni elvből. Egy idézet tőle a 95.oldalról: – Most mondjam azt, hogy kötelezően magamat tartom a legkiválóbb embernek?- Na, végig ilyen hangnemben oszt meg dolgokat, lenézve mindenkit. Lejön belőle hogy mindenki hülye, csak én vagyok repülő. Folyamatosan nagy nevek közé keveri önmagát, talán így akarja igazolni nárcisztikus énjét, „különlegeségét”… Kétségkívül volt tehetsége helyzeteket manipulálni, mert nagyon hamar átlátott dolgokat (ügyesen tudta keverni a kását), ami utólagos megítéléseiből, cselekedeteiből egyértelműen lejön. Sokszor csak szerencsésen sodródik a köpönyegét forgatva. Hiába, vakok között a félszemű is lehet király! Az Acsay könyv erre próbál rávilágítani a kérdezz-felelekkel. Érdekes, de nem egy olvasmányos mű! Hogyan lesz egy hitetlen zsidó származású szabóinasból kommunista bulvárlap újságírója, nyomdai lektor, majd tanár a Színművészetin, a Rádión át „A Lemezgyár” második embere felsőbb nyomásra, kapcsolatain mozgatva, ultrakommunistából balliberális zsidó értelmiségi. Tiszta Amerika! Erdős folyamatosan visszautal irodalmi tehetségére, azért, mert írt néhány kamaszkori verset, meg pár leleplező vagy agitátor cikket, jelentést, ettől teljesen oda van. Egyfolytában dicsekszik, rohadtul irritáló stílusban tartja a távolságot az olvasóval. Kegyet gyakorol. 51 karácsonya előtt megkísérel egy öngyilkosságot, de az Ördögnek még céljai voltak vele a Földön. Erősen ideologizál a mindenkori hatalom árnyékában, de csak partvonalon. Érdekes hátteret is kapunk a Kádár perről, a Nagy Imre – féle vonalról, 56-ról, erre a korszakra hosszabban kitér, gyakorlatilag a könyv kétharmada erről szól, hogy ő mekkora történelmi figura. Aztán lejön saját maga pártfordulása az ötvenes években… Azért az érdekes nem, hogy 60 évvel az ellen vagy tudom is én milyen forradalom után még mindig beleütközünk Erdős vérvonalába (Vitézy – Orbán klán?), akik máig igen csak befolyásosak, nemde? Az Ördög még mindig köztünk jár! Meg lennék lepve, ha nevek között nem lenne egykori beszervezett, akár ő maga, de erre nem tér ki a könyv… Korrekt időrendben végig megy a negyvenes évek kamaszkori „én”magától a módszerváltásig okosan, pont annyit csepegtetve dolgairól, amivel fontossá emeli létezését, a 60-70-es éveken nagy vonalakban átsiklik. Viszont jó pár oldalt szentel a Beatrice-Piramis jelenségnek, ami érdekes adalék!A Neoton-Kati és Kerek Perec egybegyúrását is megismerhetjük saját elmondása alapján, valamint őszintén (szerintem) beszél az MHV lemezpolitikájáról (sakkozó). Bele került a könyvbe a Cpg jelenségére íródott válasza, ami anno megjelent cikként a Kritikában nyomására, és ami félreállítását okozta a Hungarotontól. Hírhedt volt a nők iránti vonzalma, de ezt csak érintőlegesen említi feleségein keresztül…300 oldalban 100 az ötvenes évek Nagy Imrés csapat dolgairól 100 az MHV-s hozzáállásról szól a maradék korpa, amiben keveredik a demagóg disznó jelleme… Érdekes könyv, még ajánlom is, mert kiderül belőle milyen appartcsíkok uralják és irányítják a társadalmat minden szinten, még ma is,de nem olvasmányos… Nem tehetek róla, hogy utálom a tettei miatt. Ezért is raktam mellé a Fekete bárányokat a pocomon…

ilu_milu

Nem hiszem, hogy a demokrácia lényege a szavazás meg a többségi döntés lenne. A többség lehet félelmetesen hülye.

214. Oldal

Acsay Judit: Hogyan készül a popmenedzser? Erdős Péterrel beszélget Acsay Judit