Regény ​a csodaszarvasról 32 csillagozás

Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Egy könyvbe ültetett és lóháton végigvágtatott, kalandos „road movie”-t tartasz a kezedben. Miközben olvasod, megismerheted a magyarság egyik legizgalmasabb, legszebb és legfontosabb eredetmondáját, aminek középpontjában a rejtélyes csodaszarvas és a hősies elszántság áll, és közben megtudod azt is, hogy mennyit kellett őseinknek küzdeni azért, hogy megtalálják hazájukat.

Egy Magor nevű, mai iskolásfiú a balul elsült iskolakirándulás közben eltéved, és leesik egy szakadékba. Szerencsére a bokrok felfogják az esést, és csak elájul. Közben egy különös álmot lát, aminek ő a főszereplője, csak a kor nem stimmel. A huszonegyedik század helyett az ókorba került, táltosok, démonok, sárkányok és ördögfiókák közé… Hogy mi lesz ennek a vége? Kapaszkodj, hogy ki ne ess a nyeregből!

Eredeti megjelenés éve: 2020

Zrínyi, Budapest, 2020
210 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633278147 · Illusztrálta: Bölecz Lilla

Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

„A csodaszarvas történetének regényes kibontása minden korcsoport számára érdekes vállalkozás lehet. A szerző ebben a kötetben a kisiskolás korosztályt célozta meg. A cselekmény egyszerű levezetésű, jól követhető. A karakterek ábrázolása nem túl mély vagy részletes, mégis ad annyi képet, mely segítségével az olvasó megalkothatja a kicsit saját, mégis kicsit tipikus főhőseit. A cselekmény beindítója az örökzöld téma, a testvérféltékenység szintén a kisdiákok érzékenységéhez igazodik, szerintem átérezhető számukra a helyzet, amibe a mondai testvérpár keveredett. A történet lényeges mondandója a bátorság, tisztesség és tisztelet csokrába rendezhető, ami szintén jó táptalaja a 6-11 éves gyerekek etikai fejlődésének. Az ősi rege mesés elemekkel való kiegészítése még plasztikusabbá teszi azt az erkölcsi küzdelmet, melyet a főhősöknek meg kell harcolni. Igazából ezáltal át is helyeződött a nagy összecsapás ábrázolása a jelképes alakok világába. Én itt egy picit több krízist, vagy erőteljesebb viaskodást is helyénvalónak éreztem volna, kicsit kimaradt nekem az izgalom. Viszont Hunor és Magor jellemfejlődése jó igazolás arra, hogy a küzdelem, bátorság és felelősségvállalás meghozza méltó gyümölcsét.

A szépséges természeti képek harmóniájába beoltott modern szál, korunk ifjú olvasóit is elvarázsolják talán, és akárcsak Magor, elhagyják egy időre mobiltelefonjukat, hogy egy izgalmas kalandban vegyenek részt, medvével, farkassal vagy sólyommal. A humorral átszőtt történet alkalmas lehet a magyarok ősi mítoszának megismerésére, ezért jó szívvel ajánlom a regényt már a nagycsoportos óvodás kortól. A folytatásos történetek olvasását egy ilyen korú gyerek nagyon élvezi. Amíg a szülő olvas, addig a gyerkőc elmélázhat Bölecz Lilla finom vonalvezetésű, fekete-fehér illusztrációi felett.”

Teljes értékelés a blogomon: https://annamarie-irkal.blogspot.com/2021/04/acsai-rola…

Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Sosem gondoltam volna, hogy a csodaszarvas történetét egyszer mosolyogva, sőt helyenként hangosan kuncogva fogom olvasni és alig tudom majd letenni, annyira magával ragad a stílusa, és az a varázslatos atmoszféra, amelyet a szerző megteremtett. Acsai Rolandnak ismét sikerült egy klasszikust úgy megalkotni, hogy élvezetes, olvasmányos, informatív és humoros legyen.

Teljesen más érzés olvasmányos, vidám, kalandos formában megírva elolvasni egy ilyen fontos történetet, remélem a pedagógusok is felfedezik maguknak és felveszik az ajánlott olvasmányaik listájára, mert ezzel a könyvvel a gyerekek játszva és szórakozva, szinte észrevétlenül szívják magukba a történelmet.

A bejegyzésben Bence fiam illusztrációit találhatjátok, a könyv illusztrációit Bölecz Lilla készítette.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/10/acsai-roland-rege…

Gelso >!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Csodálatos érzéseket ébresztő és nagyon kiegyensúlyozott könyv.
És semmi sem kirívó, harsányan hangos, hanem minden csendesen férkőzik be a tudatokba, szívekbe, lelkekbe – bár a cselekménye igen fordulatos, de olyan nyugodalmas atmoszférát teremt, mint egy nyugodt erdőmélyi tisztás, vagy egy puha pléd, vagy a családi ház falai – édesanyánk ölelő karja, édesapánk magabiztos fellépése.
Tetszett benne az intelligens, szelíd, senkit meg nem bántó, de mindig megfelelően működő és (halkan) csattanó humor…
És gyönyörűen fogalmazott mondatok, közvetített gondolatok. Már régebben, a 2021-es zsűrimunkánkhoz olvastam el off, de azóta is hatása alatta állok; ha meglátom a polcon, vagy eszembe jut egy-egy részlete egyszerűen elmosolyodok és visszagondolok, milyen jó élmény és érzés volt olvasni – a regény vége felé, már szinte oldalanként álltam meg és jelöltem meg bekezdéseket.
Szívemhez közeli párhuzamokra találtam a mondabeli és a modern kor szereplőiben – nagyon tetszett, hogy mindenki odatalált, ahová kell neki és ahová való.
Mint egy családi puzzlejáték – közösen készül a kép és mindenki elégedett, mert mindenki által megfogott darabka odakerül a helyére, és jó hangulat veszi körül a családot.
Nagyon szerettem olvasni – szinte a sajátoménak éreztem a regényben ábrázolt története(ke)t, szereplőket.
Szeretnék gratulálni a szerzőnek ehhez a csodás ifjúsági regényhez.

Molymacska>!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

25 szelfi a török korból óta sem a kedvencem a történelmi téma (szerintem a Zrínyi kiadót se fogom szívembe zárni) de mivel Csodaszarvas MÍTOSZRÓL volt szó, arra gondoltam, elolvasom, mert miért ne.
A történet, mint már mondtam a Csodaszarvas feldolgozás, amiben van egy modern szál is. Alapvetően kicsit kalandozóan, kicsit ifjúságian, kicsit más megközelítésből ismerhetjük ezt a történetet.
Ami tetszett benne, hogy nagyon jól hozza a magyar hitvilágot úgy általában. Nem mindegyik történeti elem fűződik ennyire erősen a fő mondakörhöz, mégis nagyon jól megjelenik az alapja a magyar hitvilágnak. A világ hármas tagolódását például remekül szemlélteti ez a könyv, ahogyan Göncölt is nagyon jól megismerhetjük (kedvenc karakterem lett a könyvből).
Nagyon jó benne az ifjúsági volta is. Nyilván aki belelapoz, már érzi, hogy ez sokkal modernebb nyelven íródott, nem is próbál (ál)történelmi nyelvezettel hitegetni minket. Nagyon jó, hogy modern, érthető, de nem túl modern, nincs vagy nagyon kevés szleng van benne, így szerintem akár még iskolában is alkalmas lehet (kiegészítő olvasmányként). A szöveghez még egy apróság: nagyon jó a humora. Nem mindenhol humorizál, de ahol igen, ott jól csattan el az a humoros rész. Így sokkal érdekesebb, emberközelibb, megfoghatóbb a történet.
Ami nagyon kilóg az egészből, az a modern történet. Egyrészről az egy keret a történethez, másrészről anélkül jobban helytáll a történet, a modern sztori sok kérdést, és sok irrealitást tartalmaz (ehhez szerintem nem tudott jó eszközökkel nyúlni a szerző). Ha ezt kihagyták volna, szerintem fél csillaggal többet is adtam volna (és az én mesém is rövidebb lett volna :D )
A könyven találhatóak illusztrációk is, új kedvenc illusztrátoromtól, Bölecz Lillától. Nagyon szépen tud még mindig őzikéket rajzolni, és az ő rajzai elevenítik meg igazán a történet egyes elemeit (ezek a rajzok is jól használják a magyar hitvilág elemeit). Néha a türdelés nem sikerült a legjobban a képek szempontjából, erre érdemes a kiadónak jobban figyelni.
Alapvetően ez a könyv nem az én ízlésvilágom, nagyon nem, mégis kellemes volt olvasni. Nem hosszú, és könnyen olvasható, főleg, ha hozzászokik az ember. Érdemes lehet elolvasni, és figyelni a Zrínyi kiadó történelmi-ifjúsági sorozatát, főleg aki szereti a történelmet.

kratas P>!

Kérek szépen még ilyet!
Nem vagyok rajongója az ősmagyar mondavilágnak, alighanem az 'akkor is lenyomjuk a torkodon, ha nem tetszik, hiszen ezt minden magyarnak kívülről kell fújnia' mentalitás miatt, ami sokakat jellemez és nagy divat.
Ha így etették volna velem, akkor én is nagy rajongója lennék.
Fantasztikus stílus, jellemfejlődés, izgalmak, humor, egyedi kapcsolódás a mai korral. Szuper volt!

Nikolett0907 P>!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Több mint valószínű, hogy velem van a probléma, de egyszerűen képtelen voltam megszeretni ezt a történetet. Alapvetően sem kedvelem a mostanában oly felkapott „magyar őstörténetet” és mielőtt félreérti valaki, a történelmet szeretem, de a hozzá cicomázott „meséket” nagyon nem. Sajnos ez meghatározta az első perctől fogva a hangulatomat és nem tudtam elengedni ezt az érzést.

Acsai Roland szerzőről viszont továbbra is csak jót tudok írni. Olvastam már tőle más történetet is és bizony a kedvencek között landolt. Ebben az esetben viszont a három csillag az íróé, mert a történetet a legszívesebben nem értékelném.

Sajnálom, mert nagyon akartam szeretni. Remélem mások megtalálják értékét, szépségét.
Egy olvasásnak megfelelt.

Zrínyi, Budapest, 2020
210 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633278147 · Illusztrálta: Bölecz Lilla
PTJulia P>!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Ebben a történetben minden a helyén van. Egy ma nem túl trendi történetet, ősi eredetmondánkat dolgozza fel, s hozza közel a mai fiatalokhoz. A keretet mai iskolás gyerekekkel kapcsolatos élethelyzet képezi: egy osztálykirándulás, szerelem, csonka család, osztályon belüli villongások. Ebből a helyzetből kerül Magor át az ősmagyar világba, s lesz láthatatlan szemtanúja az eredetmondának.
Különösen tetszett, hogy jelen esetben a jelenkori Magor nem résztvevője a régmúlt eseményeinek, abban nem avatkozik bele, csupán átéli azt egy furcsa álomként.
Az eredetmonda népmeséink világának sok-sok elemét tartalmazza, s mégis képes mindezeket modern, mai nyelvezeten, stílusban elmesélni úgy, hogy nem válik se nevetségessé, se álautentikussá. Mindehhez rendkívül sok egyedi ötlet, s rengeteg humor társul.
Azt hiszem, a 2020-as ifjúsági irodalom top 10-ébe való.

krlany I>!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Szuper könyv, de tényleg. Nagyon jól visszaadja a regét, mégis modern köntösbe rakja azt, de azért ott vannak a mesei elemek is. Végig nagyon élveztem, és kiemelném a humorát is, ami részemről pazar, és nagyon betalált a maga finomságaival. Nem először állapítom meg, hogy Acsai Roland nekem ír, egy nyelvet beszélünk. Köszönöm.

bagie P>!

AJÁNLOM.
Nagyon jó volt a honfoglalási mondakörbe belemerülni: a csodaszarvas legendáját egy kicsit megismerni, és az eredetmondát egy mai tinédzser történetével összekötni…
Olvastatta magát, izgalmas és pörgős volt; igyekszem minél több tini felé eljuttatni ezt a történetet.

Garbai_Ildikó P>!
Acsai Roland: Regény a csodaszarvasról

Klassz. A csodaszarvas történetét dolgozza fel fiataloknak. Szépen össze simítva a régi mondákat a mai korral. Gyorsan bele lehet merülni és nem untat egy percre sem. Remélem minél több fiatalhoz eljut.

Gelso >!

-Tényleg csokrot hoztam, de ez egy másféle csokor… – felelte sejtelmesen, és megmutatta a lánynak, mit tart a kezében.
Egy csokor színes, őszi levelet nyújtott át. Volt köztük okkersárga, narancssárga, kanárisárga, bordó, piros, vörös és lila is, és akkor még nem beszéltünk azokról a színekről és árnyalatokról, amikre nem is akadnak szavaink, és csak a természet ismeri őket.

in Zrínyi Kiadó, 2020. 170. old.

Annamarie P>!

Én még fiatal vagyok[…] Atya sem akarok még lenni, nemhogy ős!

Bea_Könyvutca P>!

Anyó egy rozoga, fából készült viskóban lakott, amit még az ördögök ácsoltak neki, és ez meg is látszott rajta. A kunyhó egy apró tavacska mellett állt, amit békalencse és békanyál fedett. A vasorrú bába egyébként csak azért költözött a tó mellé, mert ez volt a legideálisabb hely a békája számára. Ő maga nem kedvelte a vizet, mert az orra berozsdásodott tőle.

Annamarie P>!

A csodaszarvas az a vad, amit a legkönnyebb követni, de a legnehezebb elejteni.

Chöpp >!

Én nem tudom, hogy van ez, de azt figyeltem meg, hogy büdös dolgok mindig hatásosak. Ez a természet egyik alaptörvénye.

Chöpp >!

Kiderült, hogy a szekér magától is gurult. A ló mellette poroszkált a fejét lógatva.
– Ha láttad volna tegnap este! – mutatott a hátasra Hunor. – Igazi paripa lett belőle!
– Megint megette az összes parazsat, mi? Állandóan ezt csinálja. Én meg fagyoskodhatom egész hajnalban – morogta Göncöl.

Kapcsolódó szócikkek: táltos ló
Annamarie P>!

Magor egy sziklapárkány szélén lógott.

Bea_Könyvutca P>!

Ha az ember még jobban hallgatózott, már olyan zajokat is meghallott, amiket fizikailag képtelenség. A fű növésének dalolását, a fák derekának ropogását, a madárfiókák pihegését, a föld szívének dobogását és az ég sóhajtását.

Chöpp >!

Kicsit untam már az egyedüllétet. Ja, azt mondjátok, hogy nem vagyok egyedül, mert itt van a lovam? Nála unalmasabb útitársat el sem tudok képzelni. Kicsit beszélek az állatok nyelvén, de az én lovam azok közé tartozik, akik addig szimpatikusak neked, amíg meg nem szólalnak.

Gy_Ági P>!

Óvatosan elindultak a kidőlt fa széles törzsén. A nád úgy susogott mellettük, mintha titkokat akarna megosztani velük, de még nem értették a nyelvét.
Néhány évnek el kellett még telnie ahhoz, hogy megtanuljanak a sziget élőlényeinek, növényeinek, fáinak és állatainak nyelvén beszélni. Amikor már ugyanazt a nyelvet beszélték, amit lábuk alatt a föld, és ugyanúgy dobbant a szívük is, akkor elmondhatták, hogy valóban megérkeztek, mert a test mindig előbb érkezik meg, mint a szív.

139. oldal, 31. fejezet (Zrínyi, 2020)