A ​Holdtó 12 csillagozás

Abraham Merritt: A Holdtó

„Mind ​halott! Edit, Stanton, Thora… halottak, vagy olyan állapotban vannak, ami még rosszabb. Edit a Holdtóban… a többiek szintén… magával vitte őket az a valami, amit ön is látott… és az üldöz engem!”

Amikor dr. David Throckmartin elmeséli egy csendes-óceáni civilizáció ősi romjain átélt hátborzongató élményeit, dr. Walter Goodwin azzal a meggyőződéssel hallgatja a hihetetlen történetet, hogy a nagy tudós valószínűleg megzavarodott. Azt állítja ugyanis, hogy feleségét és kutatócsoportjának többi tagját magával vitte egy „fényjelenség”, amely az úgynevezett Holdtóban lakik a szigetek egyikén, és teliholdas éjszakákon indul embervadászatra.
Amikor azonban Goodwin eleget tesz Throckmartin kérésének és harmadmagával a titokzatos szigetre utazik, fantasztikus, megdöbbentő kalandok sorozata veszi kezdetét.
Abraham Merritt, akit a fantasztikus irodalom kedvelői „Lord of Fantasy”-ként ismernek nem ismeretlen a magyar olvasók előtt. A Délibáb harcosai és A Kígyóanya c.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1919

Cahs, 1997
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630491346 · Fordította: Miklós Erika

FélszipókásŐsmoly P>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Két novellaként született egy hetilapban 1918-ban, aztán jött a folytatása 1919-ben, és ezt az egészet gyúrta aztán át a szerző az első regényévé 1919-ben. A Föld mélyén élő fejlett fajjal a Belső Föld és az elveszett világ toposzát jelenítette meg, ami mai szemmel inkább fantasy, ám a maga korában a tudományos fantasztikum fejlődésének szerves része volt. A bonyodalmat az szolgáltatja, hogy a faj legfejlettebb tagjai egy olyan utódot hoznak létre, ami aztán szembefordul velük, és a felszínen kezdi el uralom alá hajtani az embereket. Mind nála, mind a földalatti világ túlélői között a jó és gonosz polarizációja mutatkozik, és a regény tetőpontja is e két pólus összecsapása.

Az emberi nézőpontszereplő, Dr. Goodwin – aki egyébként a szerző második regényében (A Fémszörny) is feltűnik – tudományos szemlélettel tekint a nagyhatalmú teremtményre és a felszín alatt kifejlődött fajokra, szóba kerülnek valós polinéz népek, az emberi szereplők közt is származási háttérből adódó különbségek (ír és amerikai; orosz és amerikai), századeleji evolúciós elméletek, különleges fényalapú technológia. Amellett, hogy képzeletgazdag összetettséggel mutatja be a rejtett világ több rétegét, hangsúlyos a mitikus ábrázolás, a cselekmény is egész izgalmas kicsengésű (bár nagyrészt elég csapongó és lassú, főleg középtájt).

Dawnofmyth>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Jó kis történet volt, bár sajnos az én példányomból hiányzik vagy 50 oldal (hibás kötés). Érdekesen indult, kíváncsivá tett. A főszereplő szemével látjuk az eseményeket, de nem ő a fő szereplő (nem tudom ez így mennyire értelmes) Igaz néhol sok a leírás és a tudományos fejtegetés, mégsem tudom száraznak mondani. Tetszett a föld alatti nép története, hogy ők máshogy fejlődtek, ez elég jól ki lett dolgozva. A vége nekem egy kicsit fura volt, ahogy visszajutott a szigetekre, de lehet csak én siklottam át valamin.

Voorhees>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Az írás Merritt első regénye, ennek megfelelően inkább tudományos értekezésként semmint rémtörténetként fogható fel, és jobb, ha az olvasó így is áll hozzá.
A szerző széleskörű műveltsége lenyűgözően hat, látszik hogy alaposan utánanézett és tájékozódott a Polinézia térségét benépesítő népek hiedelmeiről és eredetéről. Felhasználja a korabeli matematika, fizika és régészet tudományának ismereteit is, és a tudományos fejtegetéseit oly nagy szeretettel részletezi, hogy egyértelműen kiviláglik az író mögül a kíváncsi tudós. Fejtegetései azonban néhol kissé soknak bizonyulnak, a cselekményt félbetörik és többször unalmasnak hatnak.

Az írás érdekessége, hogy nem a macsó férfi főszereplő szemszögéből figyelhetjük az eseményeket. Merritt a cselekmény elbeszélését a tudós szájába adja, pedig a történetet egyértelműen Larry O'Keefee viszi el a hátán. Ezért is az elbeszélés kevéssé izgalmas, inkább tudományos.

A történet rendkívül érdekesen indul, mellőzi a sablonokat, és később is fenntartja az olvasó figyelmét. A föld alatti nép története és indokai részletesen kidolgozottak, a hitvilág és a Némák eredete talán túl nagy részletességgel is bemutatásra került. A szerző bemutatja az emberi egyedfejlődés egy eltérő útját, mely kifejezetten érdekfeszítő. A Fényességes alakjának kidolgozása pedig egyedi és izgalmas.

Ami mégis kevéssé élvezhetővé teszi a könyvet, az a rendkívül száraz stílus és a hosszú tudományos fejtegetések. Erre valószínűleg Merritt is rájött, mert később sokkal okosabban ötvözte a tudományos vívmányokat az izgalmas elemekkel.

Merritt munkásságga feltétlenül megérdemli, hogy a magyar olvasóközönség is megismerhesse. Eddig azonban minden egyes könyvét más kiadó adta ki. A könyv fordítójának minden elismerésem, mert nyelvezete nehéz és össszetett, de megérne egy újrafordítást és kiadást. A szerző életműve pedig megérdemelné, hogy egy kiadó a szárnyai alá vegye és gondozza.

Noro P>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Egy klasszikus író korai zsengéje. A történet eléggé egyenetlen, a „főhős” nem csinál semmit, csak nézi, ahogy mások cselekszenek, a leíró részek pedig nagyon hangulatosak ugyan, de néha nem tudják átadni, hogy akkor mit is kéne látnunk tulajdonképpen. Merritt itt is az „elveszett ősi királyság” témát használja, amiről elhíresült, de meglepő módon SF elemekkel dolgozik: atomi rezonanciák és holdkövek által polarizált fénysugarak töltik be az ősi nép „mágiájának” szerepét. A maga korában (1918-ban jelent meg folytatásokban, 19-ben regényként) teljesen modern lehetett, ma viszont már simán olvashatjuk fantasynek is – de ez nem az ő hibája, hanem az eltelt évszázadé :)
Egyébként a magyar kiadás borítóképe és fülszövege is sikeresen félreérti a történet lényegét.

FC_1981>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Egész jó ! A stilusa valóban kissé túlfűtőtt és a tudományos előadás ( a Fényességes teremtése stb.) túl hosszú viszont a kalandok izgalmasak a negativ szereplők is jól kidolgozottak ( Marakinoff
elvtárs miatt akár az első antikommunista regénynek is tekinthetjűk ) . Az iró láthatóan H.R. Haggard receptjét kőveti (lásd pl. az Ayeshát) de a
misztikum helyett igyekszik a korabeli tudomány
elképzeléseire támaszkodni . Ha ezek az elképzelések idejétmúltak is azért érdekes végigolvasni őket .

readingsogood P>!
Abraham Merritt: A Holdtó

Az írótól már olvastam korábbab, és az sem tetszett. Nem tudom, hogy mi vitt rá arra, hogy elolvassam ezt a könyvét is.
Az alapsztori tetszett volna, de a kivitelezés illetve az írásmód sem tetszett egyáltalán. Ismét rá kellett jönnöm, hogy ez a fajta akció, kaland nem az én stílusom. De nagyon nem!