Bevezetés ​a transzperszonális pszichológiába 14 csillagozás

Abraham Maslow – Roberto Assagioli – Ken Wilber: Bevezetés a transzperszonális pszichológiába

Az ​Emberközpontú pszichológia sorozat ötödik kötete a transzperszonális pszichológia néhány évtizeddel ezelőtti zászlóbontásának és kibontakozásának időszakába vezeti el az olvasót. Annak a három szerzőnek a mára már klasszikusnak számító cikkeiből és tanulmányaiból mutatunk be néhányat, akik már a kezdetekkor pontosan jelölték ki ennek az új irányzatnak a legfontosabb témáit. A transzcendens tudatállapotokat, a „csúcsélményeket” napjainkban már az akadémikus pszichológia is intenzíven kutatja. A transzperszonális pszichológiának azonban kezdettől fogva a legfőbb célja volt az, hogy ezeknek a jelenségeknek a megismerésével az emberi lét teljesebbé válását és az egészségesebb életet segíthesse elő.

„…Eleddig felfedezetlen képességeinkre derítünk fényt, rátalálunk igazi hivatásunkra, önmagukat kifejezni akaró magasabb képességeinkre, amelyeket viszont gyakran elutasítunk vagy elfojtunk a megértés hiánya és a félelem előítéletei miatt. Felfedezzük a mindannyiunkban ott… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Emberközpontú pszichológia Ursus Libris

Ursus Libris, Budapest, 2006
284 oldal · ISBN: 9638689560 · Fordította: Turóczi Attila

Lione IP>!

Alapvetően Wilber miatt vettem a kezembe ezt a kötetet, számos dolgot kifejt benne, amit a másik könyvében nem tett meg, viszont Assagioli írása is nagy hatással volt rám. Felbecsülhetetlen élmény, hogy habár úgy érzi az ember, hogy totál egyedül van a problémájával, és senki nem érti meg, mégis vannak – igaz kevesen, és nem feltétlenül közvetlen közelségben – akik ismerték/ismerik és kutatták/kutatják ezt. Tehát valójában mégsem vagyok egyedül. Most már értem, mi történik velem, bennem.

Fontos megjegyezni, hogy ez nem egy önsegítő könyv, nem Orvos-Tóth Noémi és Almási Kitti, nem lakossági ismeretterjesztő és gondolatébresztő laikusoknak. Azokkal sincs semmi baj, sőt, nagyon jó, hogy vannak, és egyre többen a kezükbe veszik, hogy tudatosabbak legyenek az életükkel, érzelmeikkel és viselkedésükkel kapcsolatban. Ez a könyv viszont száraz és nagyon szakmai. De azoknak, akik ebben vannak benne, okozhat aha-élményt!

Camelia>!

Annak ellenére, hogy azt hittem mennyire távol áll tőlem a transzperszonális pszichológia világa és annak ellenére, hogy ezt a könyvet tankönyvként olvastam mégis nagyon sokat tudott adni.
Nem mondom, hogy könnyen olvasható, de nekem annál több minden ragadt meg. Segített nagyvonalakban megérteni a transzperszonális irányzatokat. Néhol részben csak azért nagyvonalakban, mert nem volt agyam a részleteket felfogni. De azt gondolom pont elég volt ahhoz, hogy közelebb érezzem magam a pszichológia ezen irányzatához is és már ne ítéljem el teljesen. Sőt még magamra vonatkoztatható dolgokat is sikerült találnom benne.

Orsi_olvas>!

Zseniális könyv, bár elsősorban szakembereknek ajánlanám, hiszen ez nem az a fajta „népszerű pszichológia” ami könnyed életvezetési tanácsokkal szolgál.
Komoly elméleti tudásra van szükség, ha tartani akarjuk a lépést a szerzőkkel. A könyv a pszichológia „negyedik erőnek” nevezett transzperszonális irányzatával foglalkozik, sokszor már-már a vallás/spiritualitás tudatszintjeit súrolva. Azt hiszem komolyabb jógafilozófiai vagy buddhizmushoz kapcsolódó ismeretek nélkül erősen meggyűlik a baja az olvasónak a könyv terminológiájával és elméleti rendszereivel. Mindazonáltal ezekkel – jógafilozófia, buddhizmus stb. – kiegészítve nagyon tanulságos a könyv mondanivalója.
Nagyjából időbeli sorrendiséget követ a könyv, bár számomra az utolsó szerző, Wilber, volt a legérthetőbb, nagyon szépen rendszerezi az elméletét.
Értékes és hasznos könyv, de semmiképp nem sorolnám a könnyed esti olvasmányok közé.

Edit_Bíró>!

A sok gyakorlati fókuszú, önsegítő pszichológiai könyv mellett időnként szívesen olvasok egy-egy elvontabb, áttekintő jellegű kötetet is. Ennek jegyében vettem kézbe ezt a könyvet. Ken Wilberrel már nem ez volt az első találkozásom, a másik két szerzőtől viszont még nem olvastam korábban (Maslow neve persze ismerős volt a szükségletek piramisa kapcsán, de nem közvetlenül az ő írásaiból). Nem állítom, hogy mindent teljes mértékben felfogtam, de a fő gondolatmenetek legalábbis megfontolásra érdemesek voltak, és segítik az eligazodást a mindenféle irányzatok és technikák dzsungelében.

Lione IP>!

A csúcsélmények szükségszerűen átmenetiek, és amennyire meg tudom ítélni, valóban átmenetiek. A megvilágosodás vagy a belátás mégis megmarad az ember számára. Aki ilyet átélt, nem válhat újra naívvá vagy ártatlanná, nem mondhat le új tudásáról, és térhet vissza a régi állapotához. […] Az ilyen felébredett ember általában egységesítően lép fel, bárhol legyen is, úgy alkalmazza a B-megismerést, mintha a lehető legtermészetesebb dologról lenne szó – és ezt meg is tudja tenni, amikor csak akarja. Ez a derűs, nyugodt B-megismerés vagy fennsíkmegismerés az ember irányítása alá vonható. Ki- és bekapcsolható, ahogy az embernek kedve tartja.

56. oldal (Válogatás A. H. Maslow műveiből - A transzcendencia különböző jelentései)

Lione IP>!

Az ember teljesítheti a kötelességét úgy is, hogy közben az örökkévalóságra szegezi a tekintetét, és meghaladja az énjét, személyisége alsóbb szintű szükségleteit.

50. oldal (Válogatás A. H. Maslow műveiből - A transzcendencia különböző jelentései)

Lione IP>!

Kívülről nézve és a szokásos hatékonyság viszonylatából megítélve úgy tűnik, hogy romlott az állapota, és kevesebbre képes, mint korábban. Nem kímélik jogtalan ítéleteiktől a jó szándékú, de a megvilágosodást el nem ért barátai vagy orvosai, és gyakran illetik csípős és gúnyos megjegyzésekkel a „nemes” spirituális eszményeit és törekvéseit, amelyek elgyengítik és tehetetlenné teszik a mindennapi életben. Ez a fajta kritika nagyon fájdalmasan érinti őt, ezenkívül befolyása kételyeket ébreszthet benne és elbizonytalaníthatja.
    Ez a megpróbáltatás jelenti az Énmegvalósítás útján az egyik próbatételt: megtanítja, hogyan kell felülemelkedni a személyes érzékenységen, és alkalmat ad a neheztelés nélküli belső függetlenség és önállóság gyakorlására.

113-114. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - Önmegvalósítás és lelki zavarok)

Lione IP>!

A cél eléréséhez vezető állomásokat az alábbi módon lehet rendszerbe foglalni:
    1. Saját személyiségünk alapos megismerése.
    2. Különböző elemeink ellenőrzés alatt tartása.
    3. Saját igazi Énünk felismerése – az egységesítő központ felfedezése vagy megalkotása.
    4. Pszichoszintézis: a személyiség megalkotása vagy újraalkotása az új központ körül.

76-77. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - Dinamikus pszichológia és pszichoszintézis)

Guinevere>!

Minden ural bennünket, amivel az énünk azonosul. Mindent uralni és irányítani tudunk, amitől eloldozzuk identitásunkat.

Kapcsolódó szócikkek: identitás
Lione IP>!

Nyugodtan mondhatjuk, hogy a „normális” ember pszichológiai és spirituális értelemben önmagán kívül él.

130. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - A transzperszonális élmények szimbólumai)

Lione IP>!

A legdrámaibb hatású okkult patológia a spirituális-okkult energiák vagy képességek általában spontán és nem keresett felébredésének köszönhető.

242. oldal (Válogatás Ken Wilber műveiből - A pszichopatológia spektruma)

Lione IP>!

Intuitíven érzi, hogy „egy”, és mégis úgy találja, hogy „megosztottságban létezik”, ezért bosszankodik, s nem érti sem önmagát, sem másokat.

76. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - Dinamikus pszichológia és pszichoszintézis)

Lione IP>!

Ám az „utca embere”, de még sok iskolázott és értelmes ember sem veszi magának a fáradtságot, hogy megfigyelje saját magát, és felfedezze a különbségeket; csak sodródnak az „elme áramlatának” felszínén, és azonosulnak az egymást követő hullámokkal, vagyis tudatuk változó tartalmaival.

73. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - Dinamikus pszichológia és pszichoszintézis)

Lione IP>!

Jogosan mondják tehát, hogy: „A szabadság ára az örök készenlét.”

142. oldal (Válogatás Roberto Assagioli műveiből - A transzperszonális élmények szimbólumai)