Gyilkos ​karakterek 2 csillagozás

Abafáy-Deák Csillag: Gyilkos karakterek

Kurtanovelláiban ​a kelet-közép-európai groteszk, a köztes-európai abszurd és a civilizációs határvidék egyaránt jelen van, humorral, hajszálpontos, pár szavas leírásokkal, élettapasztalattal és -bölcsességgel, néha lírával, néha realizmussal, néha a kettő elegyével, máskor a valóságfölöttibe hajló hétköznapisággal. Írásai pontos és alapos megfigyeléseken alapulnak, az emberi viszonyok olyan, sokszor nagy hullámot vető kis rezdüléseit és az emberi lélek olyan rejtett bugyrait mutatják be finoman és érzékletesen, hogy az olvasó könnyedén helyezi el magát ezekben a novellákban, de nehezen szabadul tőlük; miután leteszi a könyvet, ott munkálnak benne még sokáig, lappangva, szelíden. Bene Zoltán „Van, aki a saját igazságában bízva epikus lendülettel, széles mozdulatokkal írja meg a világot. És van, aki apró, szinte láthatatlan eszközökkel dolgozik. A kis lépések politikáját vallja, és egyetlen lövés nélkül, lépcsőházról lépcsőházra foglalja el/vissza a figurái számára megnyerhető… (tovább)

Parnasszus, 2020

Abafáy-Deák Csillag: Gyilkos karakterek

Abafáy-Deák novelláskötetében választ találunk arra, hogy miért és hogyan lett szerelmes a betűkbe, és személyes példáját láthatjuk benne az anyanyelvhez való ragaszkodásnak, ami élettörténetét ismerve még ragyogóbb, hiszen választhatta volna a német nyelvet is.
Folytatàs itt:

sheni IP>!

Màr fiatalon elhatàtozta, sose megy fèrjhez. Nem szeretnèk senki özvegye lenni, hajtogatta.

sheni IP>!

ez most èvi jel, hogy nincs szavatossàgi ideje, csak nem lett örökèletû?

sheni IP>!

Èn ilyenkor felkaptam a földrôl a sàl vègèt, nem engedtem el, ès ùgy nèztünk ki, mintha pòràzin vezetnèm a nôt.

sheni IP>!

mint egy szùnyog. Ennyire jelentèktelen vagyok? Nem, hanem vèrszívò ès gyakran, amikor nem kène, zümmögsz is a fülembe, ami, tudod jòl, mennyire idegesít.

sheni IP>!

Szilàrd vagyok, vagy az szeretnék lenni, szòlt a fèrfi.

sheni IP>!

Az a szò zakatolt a fülemben, tandem. Egy olyan, ahol ketten, kètfelè hajtjàk a jàrmûvet.

sheni IP>!

Gyakran hallotta gyerekkoràban, a nyakamon èltek, de nem làtta, hogy bàrki ott ült volna, nagyapja mèg az unokàjàt sem ültette oda

sheni IP>!

ki kell bírni estig, ebèd helyett kis kàvè dèlben, nem baj, nem leszek kövèr, sùlytalanul könnyebb az èlet, minden màs nehèz.

sheni IP>!

Fedelèt leszereltèk, szívèt ès gerincèt kioperàlták, az idegeit is, nem làtni hùrjait. Viràgföld borította. Elföldeltèk. Eltemettèk a zenèt?