Napóleon 11 csillagozás

A. Z. Manfred: Napóleon

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

A ​napóleoni korszakot számosan feldolgozták már. E téma iránt a szüntelenül megújuló érdeklődést most Manfred, neves szovjet történész munkájával igyekszünk kielégíteni.
A tudós szerző Bonaparte Napóleon életrajzának elkészítésekor eredeti forrásokból merített. Objektív képet festett Napóleonról, de az egész napóleoni korszakról is történelmi áttekintést ad. Egyes történetírók és Napóleon néhány életrajzírója hajlik annak feltételezésére, hogy Bonaparte mindig, de legalábbis 1796-tól ellensége volt a forradalomnak.
„Az efféle megállapítások túlságosan leegyszerűsítettek és egyoldalúak” – mondja Manfred. „Bármennyire reakciós és antidemokratikus volt is az országa népe irányában folytatott politikája, a polgári Franciaország, a feudális-abszolutista világgal való összeütközésében egy bizonyos ideig történelmileg haladó erőt képviselt.”
„Bonaparte politikáját az 1796-os olaszországi hadjárattól kezdve az ellentmondásosság jellemezte. Mindenekelőtt arról van szó,… (tovább)

Róla szól: Napóleon

Tartalomjegyzék

>!
Gondolat / Kossuth, Budapest, 1982
508 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632812034 · Fordította: Nyilas Vera
>!
Gondolat / Kossuth, Budapest, 1981
508 oldal · keménytáblás · ISBN: 963091980x · Fordította: Nyilas Vera

Kedvencelte 2

Most olvassa 2

Várólistára tette 9

Kívánságlistára tette 5

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Harkov>!
A. Z. Manfred: Napóleon

Nagyon részletes könyv volt és sajnos ez a hátránya, mert gyakran úgy éreztem, hogy az egyes fejezetekben Napóleon csak epizódszereplő és a szerző túlságosan is belemerül a kül- és belpolitikai történések leírásában. Napóleon hadműveletei is néha csak meg vannak említve, mondván a szerző, hogy ezeket már annyian leírták előtte.
A részletesség ellenére számomra viszont nagy csalódás volt, hogy a vége nagyon össze lett csapva.
Pozitív viszont, hogy rengeteg képet tartalmazott a kötet, gyakorlatilag minden oldalra jutott egy festmény, vagy valamilyen emléktárgy fényképe.


Népszerű idézetek

Harkov>!

… akinek a fejét veszik, nem a haját siratja!

190. oldal

Harkov>!

Napóleon a tettek embere volt, nem engedhette meg magának, hogy átadja magát a töprengésnek, vagy akár a keserű és kritikus gondolatoknak is.

411. oldal

Elina_bookshelf>!

[…] a tanár haragos felkiáltására:
“- Ki vagy te?
~komolyan és méltóságteljesen válaszolta:
– Ember vagyok!”

16. oldal

Elina_bookshelf>!

“Azért érzem nehéznek az életet, mert semmi sem szerez örömöt és minden a terhemre van. Azért érzem nehéznek, mert azok az emberek, akikkel élek, s akikkel mindig is élnem kell majd, erkölcsileg olyan távol állnak tőlem, mint a holdfény a napfénytől…”

18. oldal Napóleon naplójából

Elina_bookshelf>!

1788-ban, a király szolgálatában álló Bonaparte alhadnagy ezt írta: Európában “igen kevés olyan király maradt, aki meg ne érdemelné, hogy megdöntsék”.

27. oldal

Elina_bookshelf>!

[…] nem akad egy sem a hajdani brienne-i és párizsi iskolatársai vagy azon ezredtársai közül, akikkel a katonai szolgálatot elkezdte. *** Miért? Elsősorban azért, mert a fiatal Bonaparte éles konfliktusban állt iskolatársaival és ezredtársaival.
*** […] ez alól Napóleon két barátja kivétel: Bourrienne[…] és Des Mazis.
[…] Napóleon valamennyi életrajzírója említést tesz arról az engesztelhetetlen gyűlöletről, amely a párizsi katonaiskola két növendékét – Bonapartét és Le Picard de Phélippeaux-t elválasztotta egymástól.
[…] Elmúlik néhány év, s 1799-ben a régi ellenfelek újból találkoznak majd: ezúttal a csatamezőn[…]
Véletlen volt-e ez vajon? S nem lehet-e a távoli Szíriában a két különböző zászló alatt küzdő seregtől a fonalat a párizsi katonaiskola két növendékéig húzni?

25.-26. oldal

Elina_bookshelf>!

“Boldog volt, hogy viszont láthatta anyját – aki iránt mindig gyöngéd és tiszteletteljes fiúi szeretettel viseltetett.”

33. oldal

Harkov>!

Spanyolországban egy alkalommal, amikor mindenre elszánt spanyol hazafiak által védett jeges hegygerincen keltek át, az egyik tiszt egy erejét meghaladó akcióra vonatkozó parancsra felkiáltott: „Ez lehetetlen!” Napóleon hidegen és meggyőződéssel válaszolta: „Ez a szó számomra nem létezik; nem ismerem.”

396-397. oldal

Harkov>!

Nem kell sem »ha«, sem »de«; sikert kell elérni – ez minden.

397. oldal

Elina_bookshelf>!

A Bonaparte által átélt tragédia elsősorban abban rejlett, hogy a legkegyetlenebb ütéseket az mérte rá, akit bálványozott, akiben az összes emberi értékek legfőbb megtestesülését látta. […]
A sors kegyetlen megpróbáltatásai Napóleonból más embert faragtak. Nem volt többé egy “eszményi világ lakója”, ahogy egykor Joseph mondta róla; semmi sem maradt a múltból: minden elhamvadt. Idealizmusa, ifjúi lelkesedése, naív reményi eltűntek. Józan lett, száraz, számító, gyakorlatias; nem hitt többé senkinek a szavában; gyanakvó és bizalmatlan lett.

53. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Jaume Xiol: Descartes
Papp Imre: A Napkirály
Stefan Zweig: Marie Antoinette
Hahner Péter: Államférfiak
Antonia Fraser: Marie-Antoinette
Michelle Moran: Madame Tussaud
Antonia Fraser: Mária, a skótok királynője
Bíró Zsuzsa: Mallarmé macskái
Gaal Mózes: Napoleon
Antal László (szerk.): Ego sum Gallicus captivus