A ​napok iszkolása 2022 1 csillagozás

Egy év Szerb Antal szövegeivel
A napok iszkolása 2022

A Magvető immár hagyományos könyvnoteszének e darabja Szerb Antal emléke és életműve előtt tisztelegve ad válogatást, a szövegeket pedig Pintér József rajzai illusztrálják gazdagon. A kiadvány így egyszerre irodalmi útitárs és hasznos tervező. A könyvnoteszt ebben az évben is Farkas Anna tervezi.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A napok iszkolása Magvető

Magvető, Budapest, 2021
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631424959 · Illusztrálta: Pintér József

Maya >!

Sok könyv volt igen nagy befolyással rám; jóformán csak könyvek voltak befolyással rám, és emberek, akik könyveket írtak.
(Nyilatkozat az Új Könyvek Könyvében)

január 30. és 31. között

Mi a szabadság?
Nem tudjuk megmondani, mint ahogy nem tudjuk megmondani, mi az életünk értelme. Csak érezzük.
Érezzük minden tavasszal, amikor kozmikus erők vívják a természet nagy szabadságharcát, hogy bennünk is van valami, ami áradó folyókkal és meginduló forrásokkal rokon, valami, ami nem ismer korlátokat és a napsugár útján halad a végtelen felé.
(Szabadságünnepély 1934. március 15-én. Ünnepi beszéd. Tartotta Dr. Szerb Antal tanár, az Ifjúsági Önképzőkör tanárelnöke)

március 13. és 14. között

Maya >!

A fontos dolgok általában nagyon régen történtek.
(Utas és hodvilág)

március 20. és 21. között

Maya >!

Nyár van, az intellektuelek ilyenkor ősi vándorösztönüket követve Párizsba szoktak utazni, nem holmi ledér örömök végett, mint a kevésbé intellektuális emberek, hanem hogy Párizs múltján megihletődve jobban meg tudják érteni a nehezen érthető jelenkort.
(Julianus)

július 3. és 4. között

Maya >!

Hallgatni arany, olyan értelemben is, hogy az igazi, a termékeny hallgatás, dolgozószobánk csodálatos csöndje, amikor mosolyogva néznek ránk a könyvek a polcokon, csakugyan olyan aranyszínű és aranymézes ízű, mint egy nyári késő délután.
(A kétarcú hallgatás)

július 24. és 25. között

Maya >!

…mindig csodára vártam, és az irodalom ez ideig mindig gondoskodott is róla, hogy várhassak új csodát. Csak erről volt szó egész életemben.
(Könyvek és ifjúság elégiája)

Maya >!

Boldog XVIII. század! Vajon hol élt az elüldözött Ignorancia, mily kiváló szanatóriumban, hogy most olyan jó egészségben, olyan újult erőben tud visszatérni?
(A harmadik torony)

április 3. és 4. között