A ​magyar népköltés remekei 3 csillagozás

A magyar népköltés remekei A magyar népköltés remekei

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Remekírók képes könyvtára Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai)

606 oldal · keménytáblás

Bagheera70 P>!
A magyar népköltés remekei

Szépen összeválogatott gyűjtemény.
A bevezető igen tanulságos volt, ahol magyarázatot kaptam például a népdal és a műdal közötti különbségekre; vagy akár említhetném a nótafák, nótabokrok, dalvidékek és változatok elnevezésű részt is.
De ami leginkább magyarázatot adott számomra, azok az összehasonlító részek voltak – természetesen példákkal illusztrálva.
Az egyik ilyen:

Petőfi tolmácsolásában:
„Juhász legény, szegény juhász legény,
Tele pénzzel ez a kövér erszény.”

E két sor a nép hangján így hangzik:
„Juhász legény, szegény jugász legény,
Tele pénzzel itt van ez az erszény.”

Bevezető végefelé már annyira nem éreztem magaménak, mert túlságosan ráment a kielemzésekre, majdhogynem szakmai fogásokra spoiler.
A gyűjteménybe beválogatott nóták egységekre lettek osztva, ám így is vegyesnek bizonyult abból a szempontból, hogy találhatóak benne ismertebb és kevésbé népszerű népi költemények. Sőt, még olyanok is akadtak, ahol én sem mint verset olvastam, hanem egyszerűen itt kornyikáltam hangosan.
Engem elvarázsolt az egyszerű megfogalmazása és a közérthetősége, annyira, hogy még idézgetni is elfelejtettem. Gondoltam: no, majd most, de melyiket válasszam?
Végülis kiválasztottam nagynehezen egy kedvencet, amit anno még az iskolában is nagyon sokat énekeltünk – de így leírva még sohasem találkoztam vele.

„A PÁPAI UTCZÁN
Söprik a pápai utczát,
Masiroznak a katonák
Tizenhat esztendős barna kis lány
Megyen a regement után.

Kérdi tőle a kapitány,
Hová, hová barna kis lány?
Ne kérdje azt, ej-huj, a kapitány,
Megyek a szeretőm után.”

Nektek is ismerős? Hiába énekelgettük a suliban – bevallom sose gondoltam volna, hogy ez egy népdal, arra meg pláne, hogy ilyen régi kiadású gyűjtésben, régies helyesírással leírottan fogok vele újból találkozni.

Jó szívvel ajánlom mindenkinek, biztos vagyok abban, hogy más is talál benne számtalan dúdolgatni-valót. És persze ne feledkezzünk el az illusztrációkról, a gyönyörű képekről sem. Igen csodálatos és rendkívül kifejező képek.

Olya>!
A magyar népköltés remekei

Ez jól esett! Mindig kedveltem a népköltészeti alkotásokat, van bennük egy másfajta szemlélet, üdeség, frissesség. A bennük rejlő népi bölcseletre és az életfilozófiára most inkább ki se térnék.