A ​magasztos szózata – Bhagavad-Gítá 20 csillagozás

A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

„A ​Bhagavad-gítá szanszkrit nyelvű vallásbölcseleti költemény, a hindu vallás legfontosabb szent könyve. Jelentősége Indiában körülbelül akkora, mint az evangéliumoké a keresztény világban. A Mahábhárata című eposz részlete; ennek egyik legfeszültebb pillanatát szakítja félbe. Kitörőben a nagy csata, megfújják a csatakürtöket, megfeszülnek az íjak – és ekkor az egyik sereg fővezérének, Ardzsunak királyfinak kétségei támadnak: megirtózik a rokonvér ontásától. Barátja és kocsihajtója, Krisna herceg (akiről hamarosan kiderül, hogy nem kisebb személy, mint Visnu isten földi megtestesülése) eloszlatja Ardzsuna kétségeit tanításával, amelynek lényege, hogy csak a testet ölik meg, a lélek halhatatlan. S a megfeszített íjakról kiröppennek a nyílvesszők, kezdődik az ütközet. A Gítá az időszámításunk körüli indiai metafizikai nézeteket foglalja egységbe. Sok évszázados bölcsesség, többféle filozófiai irányzat foglalata. Az ember által követendő útról szól a tanítás, a cselekvés minőségéről… (tovább)

Filosz, Budapest, 2013
120 oldal · ISBN: 9638572353 · Fordította: Vekerdi József

Ardzsuna · Krisna

Quator>!
A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

Rövid szöveg, de mint a vallási szövegek, nem könnyű értelmezni. Több száz oldalas kommentárokat írnak hozzá, hogy ki szerint mit hogyan kell érteni, és egyes kommentárok ellent is mondanak egymásnak. Mindenesetre a szöveg vallási értelemben jelentős, éppen ezért kapott 5 csillagot.

A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

A szanszkrit irodalom és úgy a hinduizmus általában egy nagyon elhanyagolt téma. Nem könnyű olvasmány, bele lehet zavarodni az értelmezésekbe, a nevekbe, gyakran több időbe telik végigbújni a csatolt jegyzeteket, mint a könyvet. Ennek ellenére ajánlom, mert egy teljesen más stílus és értékrend, mint amit mi ismerünk. Fantasztikus élmény volt.

Nadin>!
A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

Amennyire rövid és tanulságos olvasmány, legalább annyira nehéz a nyelvezete. A nevek némelyike kész nyelvtörő, és nagyon oda kell figyelni a szövegre, hogy megértse az ember, bár elég sokszor ismétli önmagát, de azért még nem árt az a kis koncentráció.

chopinhauer>!
A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

Baktay fordítása csodálatos és a könyv maga is az. Az akkoriban létező ind vallási irányzatok gyönyörű összefoglalása. Benne van minden. Ágy mellett tartós.

werdafckawi>!
A magasztos szózata – Bhagavad-Gítá

Nagyon figyelmesen és csak teljes koncentráció mellett érdemes olvasni. Lehet egy könnyed, érdekes olvasmány is, vagy épp egy mélyebb mondanivalójú könyv is, attól függ, ki hogyan és miért olvassa. Egyetlen zavaró dolog volt csak olvasás közben, mégpedig a folyamatos önismétlés.

andi74>!

Jobb tenned a saját dolgod
rosszul,mint jól a másokét,
s jobb halnod a magad harcán-
mások törvénye rád veszély.

Íbisz>!

Maga emelje hát lelkét
mennyig, mélység ne húzza le,
mert lelked híve lelkednek,
de ádáz ellensége is.

Jobb Éned győz a rosszabbon?
Éned az én barátja lesz.
Jobb Éneden a rossz én győz?
Az én gyűlöli Énedet.

Mert én vagyok a víz íze,
Nap s Hold fénye, óh Ardzsuna,
az ÓM ige a Védákban,
szív a hősben, légben a hang.

Vagyok tűzben a forróság,
mezők mélyén az illat-ár,
vezeklés a vezeklőkben,
s elevenben az, mi él.

Kapcsolódó szócikkek: Krisna

Nem az a jóga, hogy koplalsz,
de az se, hogy tömöd magad,
még kevésbé, ha virrasztasz,
vagy folyton alszol, Ardzsuna.

A mérséklet, midőn fent vagy,
alszol, pihensz vagy étkezel
s teszel bármit: csak ez jóga,
minden bajon csak ez segít.

Kapcsolódó szócikkek: Ardzsuna
Kantele>!

Mondd, Szandzsaja, mit műveltek a Kuru-síkon, a szent mezőn csatára egybegyűlt Pándu-fiak és az enyéim?

Kantele>!

A nyugalomban minden szenvedés megszűnik: mert nyugodt lelkű egyén tudata hamarosan megállapodik.

A cselekvést a Természet
örök törvénye műveli,
kit látszat-énje megtéveszt,
az mondja csak, hogy „Én teszem!”

andi74>!

Maga a tett legyen célod,
milyen gyümölcsöt hoz, ne nézd;
baj, ha jutalmadért buzdulsz,
de tétlenül se élj azért.