A ​kalapos kastélya 11 csillagozás

A. J. Cronin: A kalapos kastélya

A. J. Cronin híres regényében a büszkeségről és kapzsiságról, valamint ezek szörnyű büntetéséről ír. Amikor Mary Brodie-t apja arra kényszerítette, hogy abbahagyja az iskolát, és megszakítson minden kapcsolatot múltjával és jövőjével, a lány élete családjának egy skót kisvárosban álló, rideg és kényelmetlen házára korlátozódott. Nagyratörő apja kegyetlen zsarnokként uralkodott félénk, engedelmes felesége, meghunyászkodó, túlhajszolt kisebbik lánya és gerinctelen fia fölött. Négy ember vergődött Brodie markának kíméletlen szorításában… Egészen addig, amíg a Brodie által olyannyira megvetett és gyűlölt külvilág leheleteként feltűnt a színen egy ír fiatalember, akiben Mary megtalálta elvesztett szabadságát, és aki meghozta anyja és húga számára a szabadulást…

A kalapkirály címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1931

Alexandra, Pécs

Equimanthorn>!
A. J. Cronin: A kalapos kastélya

Az első öt oldalt borzalmasan untam, de a többi maga volt a csoda. :) Utána napokig nem tudtam szabadulni a történettől és az érzésektől, amit kiváltott bennem. James Brodie karakterábrázolása egyszerűen elképesztő. Nincs szó rá, hogy mennyire gyűlöltem az ostoba önfejűségét, kegyetlenkedéseit és mindenek fölött indokolatlan önsajnálatát. Nincsenek túlzó, hatásvadász elemek, itt minden végtelenül realisztikus: talán pont ettől annyira tragikus. Elnézést, hogy csak szuperlatívuszokat használok, de hogy képes valaki ilyen kaliberű történetet írni első regénynek!? Nos, minthogy sokan írják: Croninnak vannak ettől sokkal jobb könyvei is, csak emelem a kalapom!

Etike P>!
A. J. Cronin: A kalapos kastélya

Engem – mint az összes Cronin – nagyon megragadott, de azért elég nyíltan mutatja be, mennyire brutálissá válhat az ember.

Rézangyal>!
A. J. Cronin: A kalapos kastélya

Nagyon szeretem Cronin könyveit, bár tény és való, hogy nem szabad egymás után sokat olvasni belőle, mert feltűnő lesz a hasonlóságuk. A kalapos kastélya különösen komor történet, remek jellemrajzokkal. Ajánlom.

Zsucsima>!

Csak úgy érdemes valamit csinálni, ha jól csinálod!

Tizedik fejezet

Equimanthorn>!

– Megmutatom nekik! – motyogta gőgösen. – Megmutatom, mire vagyok képes!