A ​hétfejű Zarvas 3 csillagozás

Kaukázusi mítoszok, népmesék, mondák
A hétfejű Zarvas

A ​könyv a hazai folklórkutatás legendás alakja, Istvánovits Márton hagyatékából előkerült, a kaukázusi népek körében gyűjtött mesék fordításaiból nyújt válogatást. Mint Istvánovits írja: „A kaukázusi népek folklórjában folklórjuk heroikus aspektusát, hősi attitűdjét, amely, mint minőség áthatja egész folklorisztikus alkotás-univerzumukat, az összes műfajt és minden egyes alkotást, kitüntetten kell kezelnünk.” A kötet közel nyolcvan meséjét zömmel 1958-tól az 1970-80-as évekig jegyezték le eredeti csecsen-ingus nyelven, de a fordítás oroszból készült. A nemzeti sajátságokat, a tradicó legértékesebb emlékeit bemutatva a kötet szövegeiből arra nézve nem kapunk áttekintést, hogy milyen lehetett fél évszázada egy-egy mesélő repertoárja, arról sem értesülhetünk, hogy egy-egy falura vagy régióra más-más összetételű hagyományanyag jellemző-e. Mindezt megállapítani további kutatások feladata lesz. Mindazonáltal úgy gondoljuk, hogy könyvünkkel sikerül eltüntetni egy fehér foltot, s a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Folklór L'Harmattan

L'Harmattan, Budapest, 2005
312 oldal · ISBN: 9637343199 · Fordította: Istvánovits Márton

Mesemondó IP>!

A hétfejű Zarvas Kaukázusi mítoszok, népmesék, mondák

Igényes, tartalmas kiadás. Ha valaki eddig abban a hitben élt volna, hogy a magyar népmesék a világon egyediek, feltétlenül olvassa el. A kötet csecsen népmeséi egyszerre lesznek kísértetiesen ismerősek (kancaszülte hős, aki Fanyűvővel és Kőmorzsolóvan kalandozva leszáll az alvilágba? Déja vu…), és üdítően újak. Találhatunk helyi színezető válozatokat Fehérlófia, Mindetlátó királylány, A rókaszemű menyecske, sőr még Szélike királykisasszony mesetípusára is. Mellette viszont felbukkannak új történetek is, Tamerlanról, a kaukázusi nart hősökről, és új személyes kedvencemről, a Paleokaukázusi Nyúllovasról (sic) is.
A mesék mélyebb megértését jegyzetek és lábjegyzetek segítik, amik rávilágítanak számunkra ismeretlen (és sokszor furcsa) szokásokra. A könyv első, óriásokról szóló fejezetét külön élveztem, és a végén található tréfás mesék erősen Naszreddin Hodzsára emlékeztettek.
Két dolgot emelnék még ki, ami számomra mint mesékkel dolgozó ember számára kiemelkedett: 1. A kötet majdnem 80 mesét tartalmaz, vagyis sok jó dolgot kap az ember a pénzéért, és 2. A mesék oroszból készült fordítása választékos és olvasmányos, alapos munka.
Mindenképpen ajánlom a könyvet.

Eule P>!

A hétfejű Zarvas Kaukázusi mítoszok, népmesék, mondák

Nagyon örülök, hogy spoiler belefutottam ebbe a kötetbe, és nem hagytam ott, igazán nagy kár lett volna.

A benne szereplő meséket nagyon élveztem: mások, egzotikusak, teli furcsa, csodás lényekkel, de mégis ismerősek. Nem nagyon tudom megfogalmazni, mi ragadott meg bennük, de nagy lelkesedéssel olvastam végig az egész kötetet.

A mesék kontextusba helyezését egy jól eltalált hosszúságú, informatív utószó segíti, a szövegben előforduló idegen szavak pedig a kötet végi listában mindig fellapozhatók – bár pár említés után maga is tudja a kedves olvasó, mi az a gam, kant és szarmak. ;-)

Kooczka>!

A hétfejű Zarvas Kaukázusi mítoszok, népmesék, mondák

Izgalmas, szórakoztató, sokszínű, szép nyelvezetű gyűjtemény. Nem olvastam még erről a tájról való meséket, és bár előfordultak ismerős motívumok, ezzel együtt mégis az újdonság és különlegesség dominált bennük.

Eule P>!

Hallgassátok meg, amit elmesélek! Sok idő múlt azóta, sok víz lefolyt azóta. A víz vissza nem folyik, az idő vissza nem tér. Senki se tudja, mikor történt ez.

236. oldal, A halottak országában eldöntött vita