A ​földhözragadt János 4 csillagozás

A földhözragadt János A földhözragadt János A földhözragadt János

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Gárdonyi Géza, Móra Ferenc, Papp Dániel, Tömörkény István

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart

Adamo Books, 2016
ISBN: 9789633879184
Interpopulart, Budapest, 1996

Emmus>!
A földhözragadt János

Elöször is köszönet azoknak aki összeválogatták és egy borító alá rendezték ezeket a csodálatos novellákat.
Magyarságunk, eredetünk, emberi természtünk gyökereit fedezhetjük fel.
A nyitó történet az emberi makacsság bemutatása. Igen ez így túl sarkosított, de én így éreztem. Főhősünk életét, mindennapjait a földmüvelés teszi egésszé, nehéz kenyér, de Isten áldásával könnyebben végezhetö, főként, ha Isten szolgája lesz a falusi paraszt fia. Szabad-e ellenszegülni? Gyönyörüen megválaszolja a nyitó novella Gárdonyi tollából. Majd a továbbiakban megjelennek a lovak, mint haszon állatok, és a hozzájuk fűzödő emberi viszony. Tovább görgetve a múltat a katona élet rejtelmeire is fény derül. A záró novella ismét a paraszti élet rejtelmeit tárja elénk, annak minden búját és keserűségét.
Nem tudom, hogy egyedülálló novellákként ugyan ilyen hatást értek-e volna el nálam. Ìgy csokorba szedve fantasztikus élmény volt.

A földhözragadt János

Nagyon jó kis gyűjtemény. Az egy csillagot Papp Dániel miatt vontam le. Gárdonyi, Tömörkény, Móra írásai nagyon jók. Szeretem a 19. század végi, 20. század eleji világot. Borzasztó szegénység és igazságtalanság közepette mégis tiszta, erkölcsös, becsületes emberek élnek, akik sokszor nagyon, de nagyon makacsok is. Ez utóbbi teszi őket viccessé, vagy tragikussá. Szeretem a paraszti észjárást, mely segít elkerülni a munkát és szeretem a tájszólást is (különösen a szögedit Tömörkénynél).

tgorsy>!

HALOTTKÉMI JELENTÉS

A halott neve: Pöhöly Máté
Születési helye: Itt
Foglalkozása: paraszt
Családi állapota: 150 hold
A betegség neme: hörtelen történt
A halál oka: gutaütés

13. oldal Gárdonyi Géza: Pöhölyék

tgorsy>!

A népnek? – kérdezi. – Hát jut itt valami a népnek? Az ki van zárva.

87. oldal Tömörkény István: A víz mellől

jevus>!

– Kend mátúl kezdve közerő, Förgeteg János.
János ijedten néz a ló feje fölött a városi katona arcába.
– Mi vagyok én?
– Közerő kend a röszkei tőtésen. Tartozik kend odamenni és dógozni estig.
– Ingyen?
– Hát. De leginkább mingyá mönnyéken.
János lenéz a földre, és ebben az állapotban marad egy darabig. Aztán fölkapja a fejét:
– Hát möhetök?
– Hát gyékken…

Förgeteg János mint közerő

jevus>!

– No, szüle, nagy öröme lehet ebben a kis vászonzacskóban – ütögette meg a léniával az ijedtfehér arcomat.

Móra Ferenc: Szeptemberi emlék

jevus>!

Ádám tehetett így, mikor az elveszett paradicsomból kicsukták. Ha van valaki a világon, aki próbálta az ő kínszenvedését, én vagyok az! Csakhogy Ádámot csak a paradicsomból kergették ki, nem az iskolából, őt csak a terített asztaltól tiltották el, nem a könyvektől – azt kilehet bírni, abba bele lehet nyugodni.

Móra Ferenc: Szeptemberi emlék