A ​föld szépe 5 csillagozás

Albán népmesék
A föld szépe

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népek meséi Európa

Európa, Budapest, 1957
242 oldal · keménytáblás · Fordította: Schütz István · Illusztrálta: Lóránt Péterné

Mesemondó IP>!

A föld szépe Albán népmesék

A könyv a Népek Meséi sorozat egyik legkorábbi (harmadik) kötete. Negyvennégy albán mesét tartalmaz, melyeket az Albán Tudományos Intézet adott ki 1954-ben, hogy reprezentatív mintát mutassanak az archívumaikban összegyűlt rengeteg népmeséből. A kötethez csak egy rövid utószó tartozik, de a mesékről vagy a forrásaikról sajnos nem tudunk meg semmit. Az utószó szerint a eléggé kerek képet adnak az albán mesevilágról, kivéve a lélekvándorlás képzetét, amiről valamilyen okból nem került történet a gyűjteménybe. A mesékban sok érdekes párhuzamot lehetett találni nem csak közeli (görög, macedón, stb.), de távolabbi mesevilágokkal is (pl. északi selkie-k, vagy nart legendák).
A mesékről részletesen a blogon:

Szimirza>!

A föld szépe Albán népmesék

Nagyon jó kis mese gyűjtemény, más, mint amihez általában szokva vagyok, de hát ahány nép annyi fajta népmese.

anesz P>!

A föld szépe Albán népmesék

Pozitív meglepetés ért. Azt gondoltam, hogy tele lesz kegyetlenséggel, vérbosszúval, ami az albánokra jellemző. De egyáltalán nem, nincs több bennük, mint a többi népmesében. Volt néhány jellegzetes meseszereplő, akiket máshol nem, vagy nem egészen ilyen funkcióban szokhattunk meg. Az egyik a címszereplő, a Föld szépe, aki egy jótündér, a kezére sokan pályáznak. Aztán a hét-arasz-szakállú-és-három-arasz-termetű, aki egy gonosz törpe. Furcsa még az is, hogy a szerencse jele, ha valaki ótvaros. Ez általában a családban a legkisebb fiút terheli. Ja, és a csupaszképű ember tudtátok, hogy szerencsétlenséget hoz? A hagyományos mesekincs egyes elemei, meséi itt is megjelennek, de meglepően sok olyat olvastam, amit még sehol máshol. A török hatás azért érezhető. A kedvencem Az üveghegy c. mese, ami egy igazi kalandos – akadályokat legyőzős történet.

A föld szépe Albán népmesék

A kötet végén az utószó kifejtette, hogy az albán népmesék kifejezetten véresek, és az albánok történelmét röviden kifejtve próbált magyarázatot találni a mesék brutalitására. Nos, azt kell hogy mondjam, a válogatás meglepett. De egyáltalán nem az erőszakosságával, hanem a humorával! Szabályosan többször is hangosan felnevettem egy-egy ótvaros csípős megjegyzéseitől, vagy a gonosz emberek agyafúrt átverésétől.
Hogy a mesék véresek-e? Szerény véleményem szerint nem jobban, mint teszem azt a magyar mesék, vagy csak én olvastam mostanság túl sok népmesét és megedződtem a népi durvaságokra, vagy az adott szituációk olyan szintű humorral voltak fűszerezve, hogy teljesen elhomályosították a sorok között megbúvó erőszakot.
Nagyon élveztem a kötetet, főként a második felében daráltam le hihetetlenül színvonalas meséket, alig lehetett letenni a végére. Az elején annyira nem volt sokszínű, túlságosan hasonló történetek sorakoztak fel az első negyedben, gondolom, a végére tartogatták a legjavát. Tetszett a paraszt ember és a diákok vetélkedése, a félkakas, ami a magyar A kiskakas gyémánt félkrajcára is lehetne albán kiadásban, de a Föld Szépéért való megannyiféle legényes versengés is igazán elnyerte a tetszésemet.
A népek meséi sorozatból ezt éreztem a legerősebb kötetnek ez idáig.

AeS P>!

Így aztán nagy szeretetben és édes kalácson éltek és sok öröm és minden jó közt telt, múlt életük.
Itt a vége, fuss el véle.

181. oldal - Az irigy nővér (Európa, 1957)

Amethyst >!

Ha nem jószántadból követed a helyes utat, kényszeríteni fognak rá.

Amethyst >!

Az albán népszokás szerint a menyasszonynak, miután fejére tették a koszorút, szótlanul, talpon állva kell fogadnia a lakodalmas vendégek jókívánságait. Ilyenkor megszólalni a legnagyobb sértés és tiszteletlenség.

Bramadone hirtelen feltárta keblét:
– Melyik a fiúé, melyik a leányé?
Az ótvaros gyorsan elővette a két tojást:
Melyik a fehér tyúké, melyik a fekete tyúké?

AeS P>!

Nagyon megörvendezett erre a királyfi, elkergette a menyasszonyt és Néma Némácskát vette feleségül.
Ennyit tudtam, ennyit mondtam, vidd az asszonyt, neked hagytam.

164. oldal - Néma Némácska (Európa, 1957)

Zigó_Attila>!

Volt egyszer három testvér, mind a három csupaszképű. Nem volt ezeknek az égvilágon más foglalatoskodásuk, mint az, hogy kigúnyoljanak minden járókelőt. Ezzel sok pénzt kerestek, úgyhogy meg Sztambulban is barátokra tettek szert és adás-vevéssel is foglalkoztak.

Mese a csupaszképűekről meg a földművesről