Slan 1 csillagozás

A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan A. E. van Vogt: Slan

In the 1940s, the Golden Age of science fiction flowered in the magazine Astounding. Editor John W. Campbell, Jr., discovered and promoted great new writers such as A.E. van Vogt, whose novel Slan was one of the works of the era.

Slan is the story of Jommy Cross, the orphan mutant outcast from a future society prejudiced against mutants, or slans. Throughout the forties and into the fifties, Slan was considered the single most important SF novel, the one great book that everyone had to read. Today it remains a monument to pulp SF adventure, filled with constant action and a cornucopia of ideas.

Eredeti megjelenés éve: 1946

>!
Orb Books, 1998
272 oldal · ISBN: 9780312852368 · ASIN: 0312852363

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Noro P>!
A. E. van Vogt: Slan

Van Vogt első regénye az 1940-es évek SF-jének elég jellegzetes darabja. Karaktereitől nem érdemes sokat várni, története erősen epizodikus (magazinban jelent meg, folytatásokban), tudományos téren gyakran megmosolyogtató, ugyanakkor bizonyos elképzelései még ma is rendkívül érdekesek. (Ezt egyébként az Alapítványról is elmondhattam volna, egy az egyben. :P)

Az őrült S. Lann professzor által megalkotott mutáns szuperemberek valamikor régen az egész Földön uralkodtak, de a közönséges emberek lerázták az igát, és azóta pusztítják a megmaradt, de még mindig veszedelmes slanokat, ahol érik. Legalábbis ez a hivatalos dogma, de a könyv főszereplői, két ifjú, emberek között felnőtt slan nem tudja, mit higgyen el és miben kételkedjen. Felnőtt fajtársaik hősök vagy szörnyetegek? És hol bujkálnak egyáltalán? Magában az elképzelésben is nagyon sok későbbi SF kreatúra őse ismerhető fel: például az X-men, a vulkániak, vagy Octavia Butler Patternmaster-ei. A mai transzhumanizmusnak kissé naiv változatáról van szó, de a jelenség társadalmi következményeit jól ragadja meg.

A történet kezdeti fejezetei nagyon erősek. Hatásosan közelíti meg a fajgyűlölet témáját (még egyszer leírom: 1940-ben vagyunk), és azt, hogy az emberfölötti képességek hogyan tesznek valakit kívülállóvá. Majd fokozatosan vált át a tipikus Van Vogt-i akció-sci-fibe, amelyben minden problémára van valami szuperképesség, szuperketyere. A slanok eltűnésének rejtélyét ügyesen bontja ki, jól kezeli az egymásba épülő összeesküvéseket, csak az infodumpjai zavaróak egy kicsit. Az utolsó fejezettel alaposan túlterheli még a veterán olvasót is, ráadásul néhány kérdésre egyáltalán nem ad meggyőző választ spoiler. De még mindig koherensebb és átgondoltabb szerkezetű regény, mint a Linn varázslója kivételével bármelyik magyarul kiadott Van Vogt kötet.

4 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Derek Künsken: The Quantum Magician
Max Gladstone: Empress of Forever
S. Andrew Swann: Heretics
Isaac Asimov: Prelude to Foundation
Adrian Tchaikovsky: Dogs of War
Kurt Mahr: Peril on Ice Planet
Zsivicz Norbert: Sealed Empire
Jay Posey: Every Star a Song
Ken Lozito: Genesis
Peter Bostrom – Nick Webb – David Adams: The Last War