A ​csalogány 12 csillagozás

Örmény népmesék
A csalogány

Hogyan lett a juhászból király, a leányból szellő és a mostohából jégeső? Miként változott a királyi pár gerlévé és gerlicévé? Miért tengette életét a csizmadia fia fél éven keresztül egy ló bőrében? – Átváltozások titokzatos történetét mesélik A csalogány oldalai. Az erdélyi etnikumok népmeséit bemutató könyvsorozat újabb kötete ezúttal az örmény kultúrába kalauzolja el olvasóit. A szépség és a bátorság, az állhatatosság és a hűség, a generációkról generációkra hagyományozódó bölcsesség meséit Kürti Andrea illusztrátor színekben pompázó és szimbólumokban gazdag, részleteiben kecses és álomszerű rajzai keltik életre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Erdélyi népmesék Gutenberg

Gutenberg, Csíkszereda, 2021
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786069001240 · Fordította: Bán Péter · Illusztrálta: Kürti Andrea

Mesemondó IP>!

A csalogány Örmény népmesék

Lenyűgözően gyönyörűen illusztrált könyv, szerintem eddig a legszebb a sorozatban. És maguk a mesék is szépek, jól lettek válogatva, lehetett volna több belőlük.

A csalogány Örmény népmesék

Csodaszép illusztrációk + csodaszép mesék = csodaszép kötet, gyönyörűséges élmény
Pedig sok fájdalom, küzdelem bújik meg a mesékben, melyek feloldása az átváltozás. Így ismerhetjük meg a vadrózsa, a csalogány, a jégeső és a szellő, a szőlőtő és magasra futó savanyú szőlője és a gerle meséjét. Ezek az átváltozások sok gyötrelem után egy olyan produktumot hoznak létre, amely másoknak sok örömet, reménységet, vigasztalást nyújtanak. Vannak mesék, ahol a gonoszsággal kell szembeszállni: nehéz kiállni a nagyratörő apa próbáit, vagy a mostohalánya szépségére irigy anya egyre gonoszabb tettei ellen is kell a természetfeletti segítség. A mesékben meghúzódik egy keresztény szál is, Movszesz (=Mózes), Hacsik (=keresztecske) nevű legények és maga Viágosító Szent Gergely is feltűnik a mesékben.
Találkozunk bölcs apákkal (A házasulandó királyfi csak akkor kapja meg az apai áldást, ha elmegy dolgozni egy hétig…) és bölcs anyákkal (Akik menyasszonyt kerestek: az anya apró kis dolgokból következtet a jelentkező fiatalemberek tulajdonságaira). Nagyon tetszett a Csizmadia fia kitartása, hogy megszerezze a szépséges királylány karkötőjét, majd őt magát is. Sok keserves kalandon, átváltozáson kell átesnie, hogy sikerüljön beteljesítenie a vágyát.
Sok gyönyörűbbnél gyönyörűbb lány, asszony található a mesékben, ennél már csak a szépségüket taglaló mondatok szebbek. Sokszor hasonlatokkal fejezik ki egyes szereplők lelki állapotát, az is nagyon tetszett.
Csak ajánlani tudom ezt a csodaszép kötetet!

Sister>!

A csalogány Örmény népmesék

Sokat válogattam a Gutenberg Kiadó standjánál, hogy melyik mesekönyvvel távozzak, és végül erre esett a választásom – elsősorban a csodálatos illusztrációi miatt. Teljesen megfogtak a benne lévő képek, különösen a teknősbékás.

Sosem olvastam még örmény szerzőtől, így a folklórral sem vagyok tisztában, ám az utolsó lapról kiderült, hogy a kötet készítői ezzel is foglalkoztak. A mesék között akadnak rövidebbek és hosszabbak is, de igen sok szomorkás hangvétellel zárult, ami picit meglepett. Ettől függetlenül mindenkinek bátran ajánlom, mert egy egészen különleges mesevilág tárul fel azelőtt, aki ezt a könyvet a kezébe veszi. Biztosan fogok még válogatni a kiadó kínálatából, ha lesz rá lehetőségem. :)

Amethyst >!

A csalogány Örmény népmesék

Korábbról ismertem az illusztrátor munkásságát, mégis meglepett, milyen csodaszép, hangulatos, gyakorta egész oldalas rajzok teszik izgalmasabbá ezt a válogatást – komolyan mondom, ezzel a kötettel a rajzoló rajongójává váltam! A legtöbb közölt mese valamely növényfajta vagy madárfajta eredetét magyarázta meg egy-egy tragikus emberi sorssal, sanyargatott mostohalánnyal, szétszakított szerelmespárral – mindet szépnek, meghatónak és tanulságosnak találtam. Külön tetszett, hogy dacára a tragikusabb végkifejleteknek a legtöbb mese utolsó pár sora bizakodásra adott okot – avagy az átok egy nap megszűnik, amennyiben az emberiség már megérett a szereplők jóságára. A legjobban talán a Csizmadia fia tetszett – ugyan sok hasonló mesét olvastam már, ahol a fogságban tartott hercegnőt furfanggal kell kiszabadítani a sárkány/boszorkány karmaiból, itt mégis nagyon tetszettek a próbatételek, némelyik még az újdonság erejével is bírt számomra.

Uzsonna>!

Fújhat szél, hullhat jég, semmi el nem térít választásomtól.

8. oldal, A juhászból lett király

Uzsonna>!

– Csak jó szíve legyen az embernek – válaszolta vidáman Hacsik –, s akkor mindenre képes.

13. oldal, A juhászból lett király

Uzsonna>!

Ne bánkódj – vigasztalta amaz –, a jó ember mindig győzedelmeskedik! Ha nem ma, hát holnap!

10. oldal, A juhászból lett király

Uzsonna>!

A szegény apa úgy hervadozott lánya boldogtalanságától, mint a dér ütötte jázmin.

Uzsonna>!

– Megszakad a szívem, fiam, mint erdei pajzsika a nagy szélben.

42. oldal, A csizmadia fia

Uzsonna>!

Egy idő után Bedrosz észrevette, hogy felesége nevetése többé nem olyan tiszta, mint a derült égbolt, és nem olyan meleg, mint a frissen sült kenyér.

Uzsonna>!

Az Isten segítse őket, legyenek vidámak, mint a szép virágszál termékeny folyók mellett, mert olyan jó emberek!

39. oldal, A csizmadia fia

Uzsonna>!

Nehéz dolog a nagyok kapuján döngetni, töprengett. Talán éppen azért lettek ilyen hatalmasok, mert nincs szívük!

12. oldal, A juhászból lett király

Uzsonna>!

Egyszer régen élt egy ember, Bedrosz és a felesége, Varduhi. Megvolt mindenük, amit szemük-szájuk csak kívánhatott: pitymallatkor nekik daloltak a madarak, csordáik ellepték a legelőt, és az emberek tisztelték őket jóságukért, bölcsességükért.

Amapola P>!

— Mondd el hát nekem, mi bánt, hátha tudok segíteni! A te szíved az én szívem lesz, hisz nincs rá szó, hogy elmondjam, mennyire szeretlek.

40. oldal, A csizmadia fia