76 ​vegán élettörténet 7 csillagozás

76 vegán élettörténet

Világszerte ​egyre több élsportoló is átáll a vegán életmódra. Mi lehet az oka? Ismerd meg mások fantasztikus tapasztalatait!

„Az emberek soha nem változnak meg fenyegetés vagy kényszer hatására. Akkor változnak, ha találnak valami becses dolgot, ami olyan értékes számukra, hogy elkezdenek miatta másképp élni.”
Robert Downey Jr.

Manapság az egyik legvitatottabb téma a vegán életmód és a teljes értékű növényi étrend. A könyvben lévő történeteket igyekeztünk úgy összeválogatni, hogy mindenkihez szóljanak, erőt és motivációt adjanak neked, ha szeretnél változtatni az életeden. Többek között orvosok, amatőr és profi sportolók, elismert szakemberek adnak gyakorlatias tanácsokat, melyeket könnyen be tudsz építeni a mindennapjaidba. Szeretnénk, ha elérnéd életed legjobb formáját, és lerövidítenéd az egészséghez vezető utadat.

A kötet végén összegyűjtöttük a történetekben szereplő könyvek és videók címét, segítségül a tájékozódáshoz.

„Nagyon hasznos… (tovább)

Magánkiadás, Budapest, 2020

76 vegán élettörténet

76 vegán élettörténet Izgalmas tapasztalatok, amelyek segíthetnek lerövidíteni az életmódváltáshoz és az egészséghez vezető utadat

Ha vegán vagy, ha érdekel a vegánság, ha csak szeretnéd megérteni őket, vagy ezt az életmódot, ha odafigyelnél jobban az egészségedre, akkor ajánlom, hogy olvasd el ezt a könyvet. Informatív, inspiráló, megnyugtató és erőt adó.

A bejegyzés elején a saját és férjem történetét is elmesélem, mintegy 77-78. élettörténetként. :)
A blogbejgyzést itt találod: http://konyvutca.blogspot.com/2021/02/76-vegan-elettort…

76 vegán élettörténet

Úgy gondolom ez egy fontos, hiánypótló mű. Rengeteg téveszme, és butaság kering a vegánokról, hogy mi fán teremnek, meg úgy egyáltalán, kik ők, mit csinálnak, mit esznek, mit nem esznek, miért nem esznek stb. Mi ez? Vallás? Vagy filozófia? Életmód? Itt most nem egy szemszögből szembesül az olvasó a kérdéssel, hanem 76 szemszögből. Sok hasonlóság van, de még több különbség, nagyjából az összes tévhit elhessegetésre kerül, és izgalmas, hogy kinél hogy indult el, mi váltotta ki a tudatos változtatást. Olyan elképesztő betegségekből gyógyultak ki/gyógyultunk ki, olyan sikeres életmódváltásoknak lehetünk tanúi, amik szerintem rendkívül motiválóak.
Izgalmas volt a saját történetemet így leírva/kinyomtatva olvasni egy könyv lapjain. Ahogy olvastam a többiek sztorijait szembesültem vele, hogy mi mindent kihagytam az enyémből, és pár dolgot másképp írtam volna, de végülis mindegy. A lényeg átjött.
Ami szerintem nagyon fontos, ezzel a könyvvel kapcsolatban, hogy nem térít. Nem az a célja, hogy akkor BUMM holnaptól mindenki hagyja abba a húsevést. Szerintem az erőszakos térítés, pont mint a Jehova tanúknál pont az ellenkezőjét váltja ki az emberekből, és anno én is utáltam, amikor még mindenevő koromban egy vegán ismerősöm megpróbált meggyőzni, hogy mekkora szar ember vagyok, mert húst eszem. Ez sehova nem vezet. Ez a könyv is csak leírja, hogy ez a 76 ember miért él úgy, ahogy. Miért nem eszik bizonyos dolgokat, és ez miért jó. Dióhéjban. És ahogy – a szintén növényi étrenden élő – Kásás Tamás is megmondta: „Szerintem a békés út az egyetlen járható.”

B_Bori>!
76 vegán élettörténet

Ha az ember kezébe vesz egy ilyen könyvet, ott már motoszkál a szándék a változtatásra, életmód, táplálkozás megreformálására. Kíváncsi a történetekre, a változtatáshoz szükséges erőt merítheti belőlük. Ezek a változtatások belülről fakadnak, néha egy pillanat a döntés, s van amikor lassabban érlelődik ki. A történetek zömében propaganda jellegűek (szándékos az erős szóhasználat), az egész világot szeretné megváltoztatni az, aki áttért a vegán – kizárólag növényi eredetű – táplálkozásra. Ez nem éppen így működik. Engem inkább a kisebb hányad érdekelt, akik a tapasztalataikat megosztva nem meggyőzni akartak, hanem rám bízták, hámozzam ki a történetükből azt, ami érdekel, amit fel tudok használni. Nekem ez a hiteles.
Nem vagyok a húsevés ellen, s úgy gondolom, a háztáji gazdaságoknál egy fenntartható életforma étkezési célból az állatok tartása. Az ipari hústenyésztés túlkapásait nem kísérem figyelemmel. Amúgy is az az érzésem, hogy rohad a világunk.
Ki kell próbálni dolgokat, hogy dönteni tudjunk. Ha jobban érezzük magunkat a növényi táplálékokkal, akkor azt vegyük magunkhoz, s élvezzük számtalan előnyét. Cselekedjünk érzésből.

A nyomdai kivitelezéssel kapcsolatban szeretném a figyelmet felhívni arra a küzdelemre, ami a könyv nyitvatartásánál felmerült – ha lesz újabb kiadás. Amúgy egy stabil, kézre álló kötet, de borzasztó ekkora energiabefektetéssel próbálkozni, hogy kinyerjük a könyv tartalmát. Nekem nagyon kényelmetlen volt erővel szétnyitni és tartani a könyvet, amíg olvasok. Nem győzöm eleget hangsúlyozni a könyv nyomdai kivitelezésének fontosságát. A tartalmáért veszünk könyvet, természetesen, de ehhez a tartalomhoz, ha egy szép küllem társul és az olvasás folyamata könnyedén, akadálymentesen zajlik, mindez csak emeli az olvasás élményét, ami lehet nem tudatosul, viszont rengeteget számít, ösztönösen hozzáadott értéket jelent a megjelentetett könyvnél, s ez a kiadó szempontjából igencsak fontos.

***

Kb. a könyv felénél kaptam rá az ízére. A reggeli kávézás alatt 2-3 történetet elolvasva mindig új információkhoz jutok, új név a vegán étkezés területéről, új weblap vagy növényi étrend alapú receptes oldal, újabb egészségügyi probléma, ami megszűnt, vagy jelentősen csökkent a téné (teljes értékű növényi étrend) következményeként. És egyre inkább arra jöttem rá, hogy az elmesélt történetekben nagyon egyformán éljük meg a változást, változtatást, attól függően, hogy ki mennyire akarja azt. Közben, mialatt olvasom, az apró változtatásokat én is elkezdtem: nyár van, minél több étkezést próbálok kiváltani zöldségekkel, hús nélkül. Fejcsóválva megvallom, járhatónak tűnik ez az út :)

Könyveslány P>!
76 vegán élettörténet

76 ember, 76 féle út, ahogy eljutottak a tisztán növényi alapú/téné étkezés és/vagy a vegán életmód követéséhez. Ez a sokféleség jó, mert látni lehet, hogy valóban bármilyen élethelyzetben eljuthat valaki arra a döntésre, hogy megváltoztatja addigi életmódját. Láthatunk olyanokat, akik még az út elején vannak és olyanokat is, akik már hosszabb idő óta folytatják új életmódjukat.
Ugyanakkor ez a sokféleség az, ami miatt nem éreztem kerek egésznek a könyvet, mivel mindenki más mélységben, más terjedelemben, más fókusszal írta meg a történetét. Egy erősebb szerkesztés, kicsit több irányítás az egyes történetek megírásához jót tett volna a kötetnek.

Bea_Könyvutca P>!

Kezdj el cselekedni, tegyél valamit magadért még MA. Semmit nem tudsz olyan ügyetlenül csinálni, mint ha nem csinálnád.

17. oldal, Kertész Róbert Tibor

Bea_Könyvutca P>!

Kezdj el táncolni, zenélni, sportolni. Sohasem késő!

18. oldal, Kertész Róbert Tibor

Bea_Könyvutca P>!

Te se félj kilépni a komfortzónádból, mert az élet azon túl kezdődik. Derítsd ki, hogy ki vagy valójában, és élvezd az életet!

191. oldal, Kertész Róbert Tibor

Bea_Könyvutca P>!

A te életed most íródik, és nem tudod a következő részt, de befolyásolhatod!

16. oldal, Kertész Róbert Tibor

Bea_Könyvutca P>!

Különböző betegségek, rossz egészségi állapot (cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, magas koleszterinszint, túlsúly, stb) esetén kimondottan ajánlott a váltás, hiszen minden ilyen esetben javulni szokott a betegek állapota, sőt, sokszor a teljes gyógyulás is bekövetkezik.

82. oldal, Beda Szabolcs

Dorothy_Gray P>!

A szívem fáj, amikor szenvedni, vérezni látok egy állatot, amikor reménytelenül küzd az őt leszorító karokkal és gépekkel, amikor szabadság helyett rácsok mögé, börtönökbe zárjuk őket, azzal a céllal, hogy a lehető legtöbb hasznot húzzuk az életükből, a létezésükből. Ugyanakkor ha valaki a mi életünkből akar hasznot húzni, akkor mélységesen felháborodunk.

Dorothy_Gray P>!

„Mindaddig, amíg az Ember könyörtelen pusztítója lesz az alacsonyabb szintű élőlényeknek, nem fogja ismerni sem az egészséget, sem a békét.” (Püthagorasz)

Bea_Könyvutca P>!

Legalább kétféle módon élhetsz növényi étrenden. Egyszerűen kihagyod vagy valamivel egy az egyben pótolod azt, amit nem szeretnél megenni, de ami amúgy elvileg kellene ahhoz az ételhez, amit szeretnél elkészíteni. Vagy fejest ugrasz a mély vízbe, és olyan világ tárul fel előtted, amit a vízfelszín addig eltakart. Több száz, addig ismeretlen – és nem feltétlenül egzotikus vagy drága – alapanyag és fűszer kerül a látóteredbe. […] Tudtad például, hogy a köleshez citromlevet adva a túróhoz hasonló ízt érhetsz el? Vagy hogy a lenmag és a sörélesztőpehely olyan kincs, amit ettől fogva napi szinten fogsz belecsempészni az ételeidbe…

Dorothy_Gray P>!

„Képes lennél belenézni egy állat szemébe, és azt mondani neki, hogy az étvágyam fontosabb mint a szenvedésed?” (Moby)

Dorothy_Gray P>!

Semminek nem akarok a része lenni, ami árt, kínoz vagy gyilkol.