Ez egy történelmi, életrajzi regény, az utószóból kiderül, hogy az írónő rengeteg levelet és naplóbejegyzést elolvasott, hogy megfelelő valóságalapja legyen a könyvnek.
Az alcímből és a borítóból azt hittem, hogy a könyv középpontjában Virginia Woolf fog állni, de végül pozitívan csalódtam. Virginia nővére Vanessa is szerephez jut. Mindketten összetett karakterek, rengeteg pozitív és negatív aspektusa van a személyiségüknek. Virginia esetében inkább az utóbbiból volt több.
Virginia nagyon labilis, több mániás depressziós epizódon is túlesik, törődésre, támogatásra van szüksége, amit legtöbbször a nővérétől kap meg és vár is, betegsétől függetlenül is. Vanessa ezt egy idő után megelégeli, hiszen testvére olyan, mint egy kisgyerek, aki képtelen az önállóságra és a felnövésre, folyamatosan megerősítésre van szüksége. Virginia emellett végtelenül humoros, szarkasztikus személy, aki csordultig van fontos gondolatokkal, mégis rettentően önző és képtelen elviselni, hogy nővére más dolgok iránt érdeklődik, mint ő. Hasonlítgatja magát Vanessához, olyan dolgokat is irigyel tőle, amikre ő sosem vágyott. Ezt csak tovább tetézi, hogy testvére férjhez megy, gyermeke születik.
Vanessa számomra sokkal szimpatikusabb, rendkívül intelligens, tehetséges festő, tele modern, lázadó gondolatokkal. Önállóságra törekszik, nem szeretne másokra támaszkodni, de ha segítségre van szüksége, azt egy percig sem szégyelli. Kötöttségektől mentesen szeretne élni, csak magának, kezdetben emiatt elutasítja a házasságot. Végül családot alapít, de ő ezeken keresztül is fenn tudja tartani a szabadságát, idővel újra festeni kezd.
Olvashatunk még a szüfrazsettről, a Bloomsbury körről, amit Vanessa, Virginia és Thoby alapítottak. Olvashatunk a homoszexualitásról az egyik szereplőn, Lynten keresztül. Rengeteg értékes gondolatot tartalmaz a regény, elvétve több humoros és szarkasztikus megszólalás is van benne, amik színesebbé teszik a könyvet.
Nem erre számítottam, amikor a kezembe vettem ezt a könyvet, azóta sem tudom eldönteni, hogy ezt pozitív, vagy negatív értelemben gondolom -e. Fogalmam sem volt, hogy hova fogunk végül kilyukadni, hiszen a történet elején megjelenik Leonard Woolf, aki végül Virginia férje lesz, találkoznak kb. kétszer és el is tűnik a színről. Engem pedig megölt a kíváncsiság, hogy ők végül mégis hogyan fognak összeházasodni, de persze ez nem derült ki.
Érdekes, elgondolkodtató olvasmány, a szereplőket néha utáltam, néha gyűlöltem, néha imádtam és szétnevettem magamat. Inkább azoknak ajánlom, akik érdeklődnek a 20. századi Anglia és a szépirodalom iránt.