Gentleman ​Jack 12 csillagozás

Anne Lister titkos naplója
Anne Choma: Gentleman Jack

A ​kalandos életű Anne Lister sorra szegte meg a 19. század szigorú szabályait. A merész és szenvedélyes nő anatómiát tanult, politizált, üzletelt és bejárta Európát, és nem hagyta, hogy keresztülnézzenek rajta saját neme iránti vonzódása miatt. Titkosírással lejegyzett naplójában kíméletlenül őszintén vall magánéletéről, amelyben arra is fény derül, hogy miért nem köt látszatházasságot, és melyik partnerének hányszor volt orgazmusa, de megtudhatjuk azt is, hogyan reagál a társadalom arra, ha valaki nyíltan felvállalja nemi identitását.
Anne Lister, gúnynevén Gentleman Jack, nemcsak korának egyik legizgalmasabb személyisége, de minden bizonnyal a világ egyik legszorgalmasabb naplóírója is volt: 34 éven át írt, 27 kötetnyi, 6600 oldalas naplója értékes kordokumentum, amely a UNESCO Világemlékezeti Listájára is felkerült.
A BBC az HBO készített kosztümös tévésorozatot az első modern leszbikus naplójából, amelyből megtudhatjuk, hogyan reagál a társadalom arra, ha valaki… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2019

lilyD>!

Anne Choma: Gentleman Jack Anne Lister titkos naplója

Nem semmi nő (ember, nemétől függetlenül) volt ez az Anne Lister! :D Leginkább az szúrt szemet, hogy nagyon ügyesen épített és tartott fenn kapcsolatokat (barátiakra értem, mert amelyik szerelmével mégsem működött a dolog, azzal is baráti viszonyban maradt). Erre mindig odadigyelt, és valójában szüksége is volt rá: jövedelemei nagyjából „középhez” sorolták a földbirtokosok között, tehát részben kapcsolati tőkéjének köszönhetett rengeteg utazást, élményt. Példát vehetnék róla, mert sajnos az utóbbi időben egyre antiszociálisabb vagyok, hajlamos vagyok a nem szimpi / középszerű embereket lenézni, és ha valami elévül, akkor nem tartom életben a kontaktot, nem fordítok figyelmet és energiátrá… spoiler Szóval a kapcsolati tőke építésre, és baráti levelezésre fel, emberek! :D

A könyvről: tetszett, és megértem, h kivonatolni kellett a többezer oldalnyi naplót, de ezáltal zanzásítva lett az egész. Bár rendszeresek a szó szerinti idézetek, kb. egy db egy oldalas, egy az egyeben átvett idézetet volt csak benne az eredeti naplóból. Jó lett volna, ha függelékként vagy bárhogy közölnek pl. 1 teljes hetet Anne bejegyzéseiből, h egészében rálássunk élete folyására, napi rutinjára. Vagy útinaplójából 2-3 napot, de akkor szóról szóra. Ezért a 4,5 csillag, mert így nem tapasztalhattuk meg a hatalmas gondolatfolyamot, hanem egy vezérfonal szerint lett rendezve a sokkal nagyobb anyag. Egyébként tetszett.

Anne Choma: Gentleman Jack Anne Lister titkos naplója

Megszokhattuk, hogy az arra igazán érdemes történetek kisebb visszhangot kapnak. Így van ez most is. Az Anne Listerről szóló könyv jól szerkesztett, cseppet sem száraz vagy unalmas, épp olyan nagyszerű és szórakoztató, mint amilyen a belőle készült sorozat. Tökéletesen kiegészítik egymást, nem lesz hiányérzetünk, bármelyikkel kezdjük is. Az adaptációval kapcsolatosan megemlíteném még, hogy az Anne-t megformáló Suranne Jones zseniálisan játszik, az ember pontosan így idézné maga elé Shibden Hall öntörvényű örökösét.

„Anne Lister már külsejével is kilógott a sorból. Nem felelt meg annak a nőies ideálnak, amelyre a romantikus barátság intézménye épült. Igazából nem lehetett kategóriákba sorolni. Férfiasan járt, állandóan feketét viselt, zsebórát hordott, és mély hangon beszélt. Androgün stílusa akaratlanul is arra késztette környezetét, hogy átértékeljék a "normális” nőkről alkotott képüket. Szokatlan megjelenése figyelmet keltett, és gyakran találgatták, férfi-e vagy nő."

Roufus>!

Anne Choma: Gentleman Jack Anne Lister titkos naplója

Először a sorozatot láttam és csak utána olvastam el a könyvet. Egyáltalán nem rontott az olvasás élményén, hogy először a sorozatot néztem meg. Csak apróságokban különbözik a könyvtől. Nagyon tetszett, főleg az, hogy idézetek is vannak a naplójából és így jobban megismerhetjük, hogy hogyan is gondolkodott és érzett.
Annak ellenére, hogy néhol nehéz volt olvasni a sok névtől, és hogy ki kinek a rokona, csak ajánlani tudom mindenkinek.

bogyosdori>!

Anne Choma: Gentleman Jack Anne Lister titkos naplója

Egy kivételes nő történétét ismerhetjük meg naplója részletei alapján és a szerző kiegészítéseivel. Kellemes olvasmány, és ami a legjobb benne, hogy megtörtént eseményeket mesél el. Sosem gondoltam volna, az eddigi ismereteim alapján, hogy az 1830-as években még egy ilyen intelligáncával rendelkező nő is képes a konvenciókkal szembemenni és úgy élni az életét, ahogy még most sem merik sokan! Számomra inspiráló könyv volt, alig várom, hogy megnézzem a sorozatot az HBO GO-n! :)

MariannaMJ>!

Bár a naplójában felsorolt tevékenységekről olvasva úgy képzelnénk, hogy Anne-nek végtelen energiája volt, valójában kimerültségtől szenvedett. Ennek legjobban az a tünete zavarta, hogy az olvasáshoz és íráshoz már nem tudott ébren maradni.

109

MariannaMJ>!

Mindig azt tartom: elvagyok a világ nélkül, ha már nem formálhatom saját ízlésemre.

293

Nikoletta_Klein>!

„Az embereknek a saját gyarlóságaik függvényében kell gratulálnunk vagy vigaszt nyújtanunk, nem a sajátunkéiban. […] Ha Esther boldog, akkor boldogságának barátai is örülnek. Amíg a szülei is elégedettek, semmilyen tekintetben nem neheztelhetünk azért, ha nem pontosan az ön vagy a jómagam ízlése szerint választott.”

MariannaMJ>!

Minden rendben lenne, ha Mr. L. kicsit következetesebb, kicsit társaságkedvelőbb, kicsit béketűrőbb, kicsit jobb természetű lenne, és kicsit jobban tudna örülni mások boldogságának.

108

Nikoletta_Klein>!

…természetével nem összeegyeztethető egy helyben maradnia; arra ítéltetett, hogy „vándoroljak szerte a Földön, mindenhol és mindenkor, meg sem állva utolsó lélegzetemig” (1832. január 20.).