Nem is tudom, hogy egy-két értékelés láttán sírjak vagy nevessek.
Szerintem kezdjük az elején, a cím Vagánybagoly és a harmadik Á avagy mindenki lehet más. Nos, ebből számomra az alábbiak egészen egyértelműnek tűnnek:
– van benne egy bagoly
– van benne egy harmadik évfolyamba járó osztály (amikor én jártam iskolába, akkor ez 9 éves gyerekeket jelentett)
– az alcím alapján pedig arra számítottam, hogy rámutat, nem vagyunk egyformák és fogadjuk el a másikat, leegyszerűsítve sokszínűséget mutat, toleranciára és elfogadásra “nevel”. Szerintem ezek teljesültek.
Többek között arról is szó van benne, hogy azért mert valaki fiú, lány vagy vaddisznó nem lehet azonnal megmondani, hogy milyen. Azért mert valaki nem szőke, hófehér és vékony, még lehet Csipkerózsika (bocsi, de azon kínosan tudok csak nevetni, ha valaki felnőtt fejjel márpedig csak a Disney által ábrázolt lányként tudja elképzelni és még ki is kéri magának. Felmerül a kérdés, ha volna egy lánya, aki barna és pufi, akkor őt hogyan beszéli le, hogy Csipkerózsika akarjon lenni a farsangi bálon?)
Aztán hát itt van az a borzasztó, felháborító rész is (hát még ilyet!), hogy valakinek két anyukája van. Na ha ettől nem áll meg a növésben a gyerek, akkor semmitől. Kettő, azaz 2!!! mondat van a könyvben, amiben a két anyuka megjelenik. Borzasztó! Máglyára vele! Most tényleg, mennyire alacsony az ingerküszöbe annak az embernek, aki emiatt meg akarja semmisíteni?
A nyelvezet. Erre is többen kitérnek, szomorúan tájékoztatom a felnőttek népes tömegét, hogy a gyerekek a “marhaság”-nál, a “hülyeségnél” sokkal cudarabbul tudnak fogalmazni, nem hogy 9 éves korban, hanem már 3-4 évesen. Óvoda mellett dolgozom, éppen eleget hallom őket, szóval bocs, hogy nekem kell elmondanom, de a Mikulás nem létezik és a gyerekek nem beszélnek úgy, mint a 1800-as évek kisasszonyai, szóval kár azt gondolni, hogy a gyermek csak a nevetés és nevetgélés szót használja, mert a többségnek potyog a szájából a “röhögés”. Persze, persze tudom, mindenki gyermeke kivétel, mert az pont nem mondana sose ilyet.
Ezt a szegény osztályfőnököt is többen meg akarták lincselni, mert meg merte kérdezni azon gyerekeket, akik nem végezték el a feladatot, hogy mi volt ennek az oka. És itt már ott tartunk, hogy személyiségi jogok (:D). Lehet megint velem van a baj, meg azzal a másik 28 gyerekkel, akikkel egy osztályba jártam, de minket egy percig sem zavart, ha egymás előtt kellett bármiről nyilatkoznunk (egészséges határok között), ennek köszönhetően nem csak sajnáltuk, hanem együtt sírtunk azzal akinek meghalt valakije, együtt ünnepeltük a tanulmányi és sporteredményeket, sőt volt amikor együtt hazudtunk, hogy valakit megvédjünk a büntetéstől. Az már meg csak hab a tortán, hogy a szülők között voltak politikusok, nagyvállalkozások tulajdonosai, egyszerű alkalmazottak, egyedülálló szülők, sőt egyszer még nekem is volt egy német osztálytársam, akinek az apja itt dolgozott diplomataként és volt olyan is, akinek évekig gyűjtöttünk karácsonykor vagy az iskola kezdetekor. Így a vegyes osztályra irányuló kifogásokat se tudtam sajnos megérteni.
Nem mondom, hogy egy-két helyen nem nyúltam volna bele, de alapvetően ez egy kicsit sem felháborító, kifogásolható és egyáltalán nem szörnyű mese. És még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy 9 évesekről szól, hátha ezzel súgtam/segítettem egy kicsit.