Chicago ​ostroma 11 csillagozás

Mai amerikai elbeszélők
Sükösd Mihály (szerk.): Chicago ostroma

Sutpen ott állt a szalmazsák felett, amelyen az anya és gyermeke feküdt. A fal megvetemedett deszkái között áttűző korai nap hosszú, vékony csíkjai megtörtek szétterpesztett lábán, a kezében tartott lovaglóostoron, és elnyúltak az anya mozdulatlan alakján. A lány merev, kifűrkészhetetlen, mogorva tekintettel nézett fel rá, a gyerek ott feküdt mellette egy szakadozott, bár tiszta ruhadarabba csavarva. Mögöttük egy öreg néger asszony kuporgott a kezdetleges tűzhely mellett, amelyben soványka tűz pislákolt.

A művek szerzői: William Faulkner, Bernard Malamud, Norman Mailer, Truman Capote, Philip Roth, Thomas Pynchon, Donald Barthelme, Joyce Carol Oates

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1977

Allen Ginsberg · Jean Genet · William Burroughs

Amerika · Vietnam

Röviden összefoglalva csak.
– William Faulkner: WASH – Szomorú, tragikus, de méltóságteljes volt amit Wash tett.
– Bernard Malamud: A REMBRANDT-SAPKA – Két magányos férfi kölcsönös gyűlöletté fokozódó kollegiális viszonya, ami tulajdonképpen egy félreértésen alapult.
– Norman Mailer: CHICAGO OSTROMA – Ez tulajdonképpen visszaemlékezés, vagy nem is tudom, konkrétan milyen műfaj. Jó volt olvasni. Mailer okosan ír, le tud kötni.
– Truman Capote: A HÁLAADÁS-NAPI VENDÉG – Itt két 12 éves gyerek közötti háborúskodása van a középpontban (a gyengét kipécézte magának az erősebbik – elég elterjedt dolog). Érdekessége, hogy a kissrácnak egy idős nő a legjobb barátja, akinek szép (bár meglehetősen naiv) az a próbálkozása, hogy rendbe hozza kettejük viszonyát.
– Philip Roth: DIVATOS HÁZASSÁG – Roth persze mindig jól ír, most is jó volt. De bevallom, ez az elbeszélése nem igazán tetszett. Nem kétlem, hogy vannak ilyen szörnyű nők, nekem is maximálisan ellenszenves volt, de akkor is „kettőn áll a vásár”. Szóval nem lehet minden felelősséget az egyik fél nyakába varrni. A férfi is érezte, hogy nagy hiba elvenni feleségül a dilis nőt, de mégis ő az, aki megkéri a kezét… És együtt is élt vele évekig a leírás szerint. Akkor pedig ő is sáros a dologban. Hagyta magát belerángatni egy ilyen eszeveszett hülyeségbe, minden intő jel, minden baráti és szülői tiltakozás ellenére.
– Thomas Pynchon: ENTRÓPIA – Ez elég zavaros valami volt (persze, nyilván direkt). Egy házibuli és annak résztvevői. Nem hagyott bennem mély nyomot…
– Daniel Lang: A HÁBORÚ VESZTESÉGEI – Ahogy elkezdtem olvasni, rögtön rájöttem, hogy hohó, én ezt a sztorit ismerem! És valóban, filmen láttam korábban. Azt nem tudtam, hogy a film alapjául szolgáló írás (novella? – oknyomozó riport!) magyarul is megjelent. Érdekes volt elolvasni.
– Donald Barthelme: A TEMPLOMOK VÁROSA – Ezt a szerzőt egyáltalán nem ismerem. Ez az elbeszélése rövidke, de nem rossz. Ahhoz azonban kevés, hogy véleményt merjek formálni róla ez alapján.
– Joyce Carol Oates: HOLTAK – Ezt érdemes összevetni Roth elbeszélésével. No, íme, itt egy „bolond nő”! Itt belepillanthatunk a fejébe. Kiderül, hogy azért az sem vidám… Oates-nél nincsen áldozat és nincsen bűnös: itt férfi és nő egyenlő felek a rosszban… A férfi is és a nő is gyönge és esendő, ugyanúgy követnek el hibákat, ugyanolyan szerencsétlen, botladozó mind!

tgorsy>!

Sükösd Mihály (szerk.): Chicago ostroma Mai amerikai elbeszélők

A 20. századi amerikai irodalom színe-java.

ChEebor>!

Klassz válogatás. A művek:
William Faulkner: Wash – Nagyon méltóságteljes, szomorú történet, amiről messziről üvölt, hogy Faulkner írása (ez persze jó dolog).
Bernard Malamud: A Rembrandt-sapka – Ez az író eddig ismeretlen volt számomra, lehet, hogy érdemes lesz utánanézni. Ez a története ugyanis hétköznapi, de nagyon érdekes mind ötlet, mind leírás szintjén.
Norman Miller: Chicago Ostroma – egy tüntetés / felvonulás nyers, stilisztikailag száraz de stílusát összességében tekintve nagyon mozgalmas, gördülékeny leírása. Abszolút realista, helyenként majdhogynem közleményszintű megfogalmazások követik egymást, de mindemellett remekül állít emléket az ilyen eseményeknek.
Truman Capote: A Hálaadás-napi vendég – Hangulatos leírások, sokunkban fájó, mégis nosztalgikus emlékeket ébresztő cselekmény. Nagyon jól működő írás, talán hangulat tekintetében a gyűjtemény legjobbja.
Philip Roth: Divatos házasság – Okos, de azért elég kellemetlen olvasmány két ember kölcsönös, meglehetősen kegyetlen boldogtalanságáról.
Thomas Pynchon: Entrópia – Intelligens, de szinte olvashatatlanul zavaros leírás egy korát tekintve modern házibuliról.
Daniel Lang: A háború veszteségei – Talán a kedvencem volt a könyvből. A vietnami háború egy valószínűleg fiktív, de az amerikai kegyetlenkedést hűen tükröző incidens és az abból kirobbanó katonai vizsgálat és per újságíróian tényszerű, mégis lebilincselően izgalmas és vérlázító leírása.
Donald Barthalme: A templomok városa – Ez is egy ismeretlen szerző számomra. Története rövid… példabeszéd? Gúnyos korrajz? Szomorú vicc? Igazából nem is tudom, egyszerre mutat be egy amerikai problémát és egy szürreális szituációt. Mindenesetre nagyon jó.
Joyce Carol Oates: Holtak – Faulkner novellájához hasonlóan ez is magán viseli írója keze nyomát, nagyon Oates. A téma itt is a boldogtalanság, ezúttal egy pszichésen beteg nő élményein keresztül ismerhetjük meg a történetet, de abszolút nincs felelős, mindenki hibás és közben senki sem.
Összességében egy nagyszerű gyűjtemény, jó volt elolvasni.

Carmilla >!

– Ezt te nem érted. Te sose gyűlöltél senkit.
     – Nem, soha. Az Úr olyan kevés időt ád itt a földön, nem szeretném, ha azt látná, hogy ilyesmire pazarolom.

82. oldal, Truman Capote: A hálaadás-napi vendég (Szépirodalmi, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
Carmilla >!

…Ha megvizsgáljuk a helyzetet, azt hiszem, azt a megállapítást tehetjük, hogy a „jól sikerült” házasságok zöme – és tegnap estig a mi házasságunk is jól sikerült volt – kompromisszumokon alapszik. Nincs az a házasság, amely teljes hatásfokon működne; többnyire minimális kapacitással dolgozva, épp hogy csak fenntartják az üzemet. Azt hiszem, ezt hívják úgy, hogy „összetartozás”.

151. oldal, Thomas Pynchon: Entrópia (Szépirodalmi, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: házasság · összetartozás
Carmilla >!

Az öngyilkosságot be kell iktatni az alapvető emberi jogok közé!

251. oldal, Joyce Carol Oates: Holtak (Szépirodalmi, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
Carmilla >!

És mégis, csak nehezen bírt ellenállni az altatónak… Miért is ne? Miért is ne venné be mindet? Olykor belenézett a fürdőszobatükörbe, és kacéran ezt kérdezte magától. Na, mit szólnál hozzá?… Ha öngyilkosok lennénk?… Csak az üres lakás várta.

260. oldal, Joyce Carol Oates: Holtak (Szépirodalmi, 1977)

Carmilla >!

Tépelődő természet volt, és csontig rágott egy-egy gondolatot, ha benne bujkált a félelem, hogy ő lehet a hibás.

25. oldal, Bernard Malamud: A Rembrandt-sapka (Szépirodalmi, 1977)

Carmilla >!

…Már nem hittek abban, hogy az élet, bárki élete, akár a saját életük, bármit is érne.

164. oldal, Daniel Lang: A háború veszteségei (Szépirodalmi, 1977)

Carmilla >!

– Ez a tablettaszedés öngyilkos dolog, de ha megakadályozza az igazi öngyilkosságot, akkor mégiscsak áldás – mondta Ilenának.

258. oldal, Joyce Carol Oates: Holtak (Szépirodalmi, 1977)

Carmilla >!

Ilena beleborzongott, hogy mennyire intellektuális lett, hogy a teste immár ennyire közönyös és cinikus szemlélője volt csupán az életének.

258. oldal, Joyce Carol Oates: Holtak (Szépirodalmi, 1977)

Carmilla >!

[…] Nyugodt, közvetlen hangon elmesélte, hogy három évvel ezelőtt néger feleségét, aki akkor készült megszülni első gyermeküket, egy alabamai kórházba vitte kocsiján. Feleségének már szülési fájdalmai voltak, faji okokra hivatkozva mégsem fogadták be a kórházba, és az asszony végül is az előcsarnok padlóján szülte meg gyerekét. A felbőszült Reilly szét akarta zúzni a kórház berendezését, mire a kórházi kollégák kihívták a rendőrséget, s az az újdonsült apát letartóztatta és börtönbe csukta.

187. oldal, Daniel Lang: A háború veszteségei (Szépirodalmi, 1977)

Kapcsolódó szócikkek: néger
Carmilla >!

– A mi városunk is olyan, mint a többi, azzal a különbséggel, hogy mi tökéletesek vagyunk – mondta a férfi.

233. oldal, Donald Barthelme: A templomok városa (Szépirodalmi, 1977)