Gyuris Petra (szerk.) · Meskó Norbert (szerk.) · Tisljár Roland (szerk.)

Az ​evolúció árnyoldala 2 csillagozás

A lelki betegségek és az alternatív szexualitás darwini elemzése
Gyuris Petra – Meskó Norbert – Tisljár Roland (szerk.): Az evolúció árnyoldala

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."
Prof. Miklósi Ádám
az MTA doktora

A művek szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Akadémiai, Budapest, 2014

Gyuris Petra – Meskó Norbert – Tisljár Roland (szerk.): Az evolúció árnyoldala

Gyuris Petra – Meskó Norbert – Tisljár Roland (szerk.): Az evolúció árnyoldala A lelki betegségek és az alternatív szexualitás darwini elemzése

Hosszan gondolkoztam azon, hogy végül mennyi csillagra értékeljem ezt a könyvet. Mert alapjában véve nagyon érdekes témaköröket feszeget és próbál bemutatni az evolúciós pszichológia szemszögéből, de akadtak bőven nehézségeim is. Legfőképp az, hogy minden fejezetet más és más szerző írt, és ez bizony nagyon érezhető volt a stíluson, a követhetőségen, egyáltalán, a közérthetőségen. Néhány elmélet, evolúciós pszichológiai megközelítés lenyűgözött, igazi aha! élményt nyújtott, máskor viszont annyira erőltetettnek éreztem az egészet, és emiatt bizony lesz nem egy olyan magyarázat, amire egészen biztos vagyok, hogy nem hogy hónapok, egyáltalán… napok múlva sem fogok már emlékezni. Örülök, hogy elolvastam, összességében gazdagodtam vele és érdekes könyvnek tartom, ha érdekel az evolúciós pszichológia, és épp szembe jön veled ez a könyv az utcán, vedd meg bátran, de azért ne törd magad és rohanj tűzön-vízen át beszerezni. És legyen akkor 4 csillag, így a végére, mert jó volt ez, csak nem is tudom, talán kicsit mást vártam.

bodr>!
Gyuris Petra – Meskó Norbert – Tisljár Roland (szerk.): Az evolúció árnyoldala

Nem rossz a mondandója, de két év klinikai pszichológia szakirány és az evolúciós orvostudomány atyaúristenének könyve után már nem sok újat tudott mondani, sőt azt a keveset sem túl élvezhető formában. A fülszöveg ugyan felkészít arra, hogy ez „magasszintű ismeretterjesztő mű” vagy tankönyv, de az olyan feleslegesen magyartalan kifejezések, mint a neurodevelopmentális vagy az intrahemiszferiális még így is meghökkentettek. (BTW szerintem még csak nem is tankönyv, hanem inkább szöveggyűjtemény, mert a fejezetek felépítésükben ugyan azonosak, de tartalmilag baromi sok benne az egymásra hivatkozás nélküli ismétlés.) Szóval nagyon kell a biológiai, pszichológiai, neurológiai alaptudás ahhoz, hogy fogyasztható legyen, de még így sem egyszerű. Ha viszont ez az első evolúciós pszichiátriai témájú könyved, akkor megéri.

DaTa>!

Az utóbbi évtizedekben a szkizofrének mentális-kognitív képességeinek fölénye áll a kutatások homlokterében (Nesse és Williams, 1995). Többen pl. azt állítják, hogy nagyobb képzelőerővel, intuícióval és kreativitással rendelkeznek. Valóban vannak arra utaló adatok, hogy a szkizoid személyiségjegyekkel rendelkező emberek az átlagosnál magasabb pontokat érnek el a kreativitást igénylő tesztek (szokatlan használat, eltérő gondolkodás, különös tapasztalás) megoldása során. Rokonaik pedig – akik hasonló géneket hordoznak – az átlaghoz képest nagyobb arányban töltenek be olyan munkaköröket, ahol fontos szerep jut a találékonyságnak és újításnak. Egy érdekes elképzelés szerint e betegség hasznát nem annyira az egyének, mint inkább a társadalom látja (Allen és Sarich, 1988). A szkizofrének – elsősorban azok, akik enyhébb tüneteket mutatnak – kreativitásuk, másoktól való szociális elkülönülésük és egyéb képességeik (pl. rögeszmés gyanakvásuk) miatt különösen alkalmasak a fennálló eszmerendszerek és megcsontosodott társadalmi szokások megkérdőjelezésére, ami a társadalmi fejlődés lehetőségét rejti magában. E csoportszelekciós hipotézis szerint a populáció mindig rendelkezik azzal a genetikai potenciával, hogy saját érdekében kifejlessze a szkizoid viselkedésformákat egy maroknyi kisebbség körében. Végül olyan elképzelés is van, hogy a szkizofrénia az az ár, amelyet rugalmas agyi kapacitásunk és nyelvi képességünk kifejlődésért fizettünk. A neoténiás fejlődés egyfajta meghibásodásából ered, amely a felnőttkori agyi plaszticitás és féltekei aszimmetria extrém növekedése miatt vezethet a betegség kialakulásához (Brüne, 2000; Crow, 1995b).

DaTa>!

Különböző életesemény-vizsgálatokban például azt találták, hogy nem annyira a veszteségélménnyel járó, hanem sokkal inkább a megszégyenülést, korlátozást magukban foglaló élethelyzetek képesek kiváltani a depressziós tüneteket (Gilbert és Allan, 1998).

DaTa>!

Az evolúcióval kialakult pszichológiai mechanizmusok szemléltetésének egy másik látványos példája minden bizonnyal a férfiak szexuális féltékenysége (Buss és mtsai, 1992). Mivel a megtermékenyítés és a terhesség az embernél – és más emlősfajoknál – a női szervezeten belül történik, ezért a férfi (és más fajok hímje) sosem lehet teljesen biztos abban, hogy partnere utódjának ő az apja. Az emlősökre jellemző szaporodásbiológiai sajátosságok miatt ellenben egy nő (és más fajok nősténye) mindig 100%-ban bizonyos lehet abban, hogy az utód az övé. Más szavakkal: csak a férfinak kell szembenéznie azzal a lehetőséggel, hogy tudtán és akaratán kívül nem a saját utódját neveli gyermekeként. […] Evolúciós terminusokkal azt mondhatjuk, hogy az a felszarvazott férfi, aki egy másik férfi utódjára fordítja anyagi és érzelmi erőforrásait, valójában elpazarolja az erőforrásokat, hiszen genetikai képviselete nem jelenik meg a következő generációban. Emiatt a férfiak szexuális féltékenységének kialakulására erős szelekciós nyomás nehezedett a törzsfejlődés során, míg a nőkre – akik anyasága mindig biztos volt – nem. A szexuális féltékenységhez egészen hasonló pszichológiai motívumok vezetnek a nők fizikai őrzéséhez is. Ennek a célja, hogy a férfi minimálisra csökkentse annak esélyét, hogy partnere egy másik férfivel szexuális kapcsolatot alakíthasson ki.

DaTa>!

Az ún. sebezhető vagy „mimóza” típus a narcizmus rejtettebb, a nyílt viselkedésben jóval kevésbé megnyilvánuló formája. Központi vonásai a kritikára való rendkívül fokozott érzékenység és ehhez kapcsolódóan a szociális kapcsolatoktól való visszahúzódás, elzárkózás erős tendenciája: mindezek következtében ezek az emberek sokszor kifejezetten gátlásosnak, visszahúzódónak és szerénynek tűnnek. Paradox módon bennük is igen erős a grandiozitás és a feljogosultság érzése, ám ők ezeket igyekeznek mindenkor erős kontroll alatt tartani és elleplezni a külvilág elől. Ez a belső konfliktus nemritkán komoly megterheléshez, distresszállapothoz vezet, és a megfigyelések szerint a depresszió fontos kockázati tényező a sebezhető narcisztikusok között (Houlcroft, Bore és Munro, 2012; Ronningstam, 2005).

Kapcsolódó szócikkek: nárcisztikus személyiségzavar
DaTa>!

Instabil, örökké változó környezetben élünk, amely már tízezer éve körülvesz bennünket. Ezzel szemben több százezer évvel ezelőtt – amikor őseink az afrikai szavannákon vadászó-gyűjtögető életmódban, törzsi keretek között éltek – a környezet viszonylag stabil volt, mert kevéssé változott, amire jó válasz volt a természetes szelekció. Ezért vannak birtokában a mai emberek is olyan képességeknek és vonásoknak, amelyek ősienket sikeres vadászó-gyűjtögetővé tették a múltban. A férfiak általában remek vizuális téri tájékozódási képességekkel rendelkeznek, amelynek segítségével őseink képesek voltak egy-egy vadászat alkalmával akár napokig (és több száz kilométert megtéve) követni a vadat és biztonsággal hazatérni a zsákmánnyal. Mindezt természetesen térkép vagy műholdas helymeghatározó rendszer használata nélkül. A nők pedig egy másfajta nagyszerű képességgel, a tárgyak pontos helyére való visszaemlékezéssel rendelkeznek, amely például segítette őseinket, hogy visszatérhessenek évről évre a különböző gyümölcsfákhoz és cserjékhez. Természetesen ezt is térkép és más segédeszközök nélkül. (Miller és Kanazawa, 2007).
Az utóbbi tízezer évben azonban olyan gyors lett a környezetben bekövetkező változás, hogy az evolúció nem képes lépést tartani ezzel. Az evolúció – úgy tűnik – nem képes mozgó célpont ellenében működni. Valószínűleg ez lehet az oka, hogy közel tízezer éve az ember nem képes evolúciós fejlődésre az átalakulás semmilyen előre meghatározható irányában sem.

DaTa>!

Olasz kutatók (Capmerió-Ciani, Corna és Capiluppi, 2004) 98 homoszexuális és 100 heteroszexuális férfiról és azok rokonairól (testvéreikről, szüleikről, nagyszüleikről, unokatestvéreikről, nagynénjükről és nagybátyjukról) gyűjtöttek demográfiai és a szexuális orientációjukhoz kapcsolódó adatokat. Az elemzések szerint a homoszexuális férfiak anyai ági rokonainak több utóda születik, mint az apai ág rokonainak. A heteroszexuális csoport rokonai ezzel szemben mind az anyai, mind az apai ágon a homoszexuális csoporthoz képest kisebb termékenységet mutattak. Az eredmények egyrészt megerősítik, hogy a homoszexualitás az X-kromoszómához kötött (Pattatucci, 1998; Hamer és mtsai, 1993; Hu és mtsai, 1995). A kutatócsoport másrészt úgy véli, hogy e szexuális viselkedési forma megjelenését befolyásoló gének azért maradhattak fenn az evolúció során, mert fokozzák az anya, illetve az anyai rokonok termékenységét. Így a saját nemükhöz vonzódó férfiak miatt bekövetkezett utódcsökkenést ellensúlyozni tudja az anyai ági rokonok fokozott termékenysége.

DaTa>!

Az emberi agy nem egy különleges szerv. Az evolúciós pszichológusok szerint az agy éppolyan része a testnek, mint mondjuk a kéz vagy a hasnyálmirigy. Évmilliós evolúció formálta a kezet és a hasnyálmirigyet is, hogy képesek legyenek ellátni bizonyos funkciókat. Ugyanaz az evolúció alakította az agyat is, hogy sajátos adaptív problémák megoldására legyen képes: ezek pedig elsősorban a túlélés és a szaporodás.

DaTa>!

[…] a pszichopatológiák olyan komplex idegrendszeri struktúrákra épülnek rá, amelyek a bennük foglalt ellentétes hatású mechanizmusok egyfajta kompromisszumos megoldását tartalmazzák. Hasonlóan ahhoz, ahogy a két lábon járás előnye felülmúlja az időnkénti hátfájás hátrányait, vagy miként a beszéd képességének megjelenése ellensúlyozza a megváltozott gégestruktúra miatt gyakoribbá váló félrenyelés kockázatát. A pszichopatológiák esetén valami hasonlóról lehet szó: a sajátosan emberi intellektuális képességek azon az áron jöttek létre, hogy egyúttal „sebezhetővé tették” a szóban forgó idegrendszeri központokat a különböző mentális rendellenességek kialakulására (McGuire és Troisi 1998b).

DaTa>!

A primer pszichopaták számos olyan pszichofiziológiai sajátosságot mutatnak, melyek határozottan eltérnek a normál populációnál és a szekunder pszichopatáknál tapasztaltaktól. Így például szívritmusuk nyugalmi helyzetben alacsonyabb az átlagosnál – mi több, ugyanez az alacsony pulzusszám figyelhető meg olyan stresszkeltő helyzetekben, melyek a normál személyeknél felgyorsult szívverést (tachykardiát) váltanak ki; orientációs válasszal reagálnak olyan hirtelen, közepes intenzitású ingerekre, melyekre a normál személyek elkerülő reakciót adnak; az agykérgi kiváltott potenciáljaik a normál személyektől eltérő amplitúdót és formát mutatnak; alacsonyabb náluk a fiziológiai serkentettség (arousal) szintje fájdalmas ingerre való várakozás közben és az inger hatására is; és gyengén teljesítenek olyan helyzetekben, ahol elkerülő tanulásra lenne szükség. Mindez együttvéve az autonóm és a központi idegrendszer krónikusan alacsony serkentettségi szintjére utal (Blackburn, 2006; Mealey, 1995; Stevens és Price, 2000).

DaTa>!

Bár a BPD-s személyek traumát át nem élt kisebbsége sem elhanyagolható számú (Graybar és Boutillier, 2002), mégis legáltalánosabban a tartósan bántalmazó szülő-kapcsolatot – más néven kötődési traumát – szoktuk a BPD leggyakoribb rizikófaktorának tekinteni. Ezekben a helyzetekben a szülő kötődési személy és bántalmazó – tehát félelemforrás – is egyben. A túlélés érdekében viselkedési rendszerünk két utasítást ad ki vészhelyzetben: (1) távolodj el a veszélyforrástól, és (2) közeledj a védelmező kötődési személyhez. Kötődési trauma esetén a két felszólításnak nem lehet koherens módon eleget tenni, így a gyermek viselkedése és addigi kötődési stratégiája összeomlik. Ez a felszínen dezorganizált kötődéshez vezet, amely többek között koherenciát nélkülöző viselkedésben, lefagyásban és disszociatív tudatállapotok kialakulásában mutatkozhat meg.

128. oldal (Borderline személyiségzavar)