Baudelaire ​válogatott művei 4 csillagozás

Charles Baudelaire: Baudelaire válogatott művei Charles Baudelaire: Baudelaire válogatott művei

Baudelaire a modern költészet egyik legnagyobb alakja. A hangok, színek és illatok rejtett korrespondenciáira épülő új esztétikájával, a testi és lelki szerelem s a modern nagyvárosi élet rajzával, lidérces és átszellemült látomásaival, halálsejtelmeivel, dacosan vallott sátán-kultuszával, az emberi szellem „kiközösített” tartományai, a lélek örvényes mélységei iránti vonzalmával, mint Hugo mondja, „új borzongást” teremtett a francia költészetben." Ebben a munkában az alábbi műveit találjuk: A romlás virágai; Vegyes költemények; Amoenitates Belgicae; Fiatalkori költemények; A fájó Párizs; Röppentyűk; Meztelen szívem; Fanfarlo; Tanulmányok.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szerző válogatott művei Európa

kaporszakall >!
Charles Baudelaire: Baudelaire válogatott művei

Baudelaire legjava bőven benne van a Lyra Mundi kötetben: ezek a lírai versek, meg 'A fájó Párizs' prózakölteményei.

Ez a kiadás, bár 'válogatott művek' címmel jelent meg, túlságosan bő. A többlet, ami benne található, már nem egy nagy szerző esszenciája, amit mindenkinek érdemes ismerni, hanem a nagy művek árnyékában született háttéranyagok, ami a Baudelaire-fan-eknek talán fontos, de a többieknek nem.

Egy romantikus hangütésű novella(Fanfarlo), néhány esztétikai értekezés és naplójegyzet, továbbá pl. a belgákat gúnyoló alkalmi versek: ezek csak színezik a Baudelaire-ről alkotott képet, de nem indokolják, miért tartjuk őt kiválónak. Életrajzi adalékok és kordokumentumok.

Azt azért láthatjuk belőlük, hogy Baudelaire jóval erősebben kötődött a romantikusokhoz (pl. ezért ajánlotta 'A romlás virágai'-t Théophile Gautier-nek), mint azt nagy műveinek alapján gondolhatnánk. És a romantikusok is becsülték őt: ezt néhány korabeli kritika és Gautier szép tanulmánya tanúsítja.

Mindezt hasznos lehet egyszer elolvasni, de nem kell a polcon tartani.

A három pont tehát nem a 'központi' részeknek szól (A romlás virágai, A fájó Párizs), hanem a többletnek. Ami – érzem – picit igazságtalan, hiszen ennek a könyvnek éppen látókörünk bővítése a célja.

De mit tegyek, ha Baudelaire esetében a csőlátáshoz ragaszkodom, és csak a modern műveire vagyok kíváncsi…?

Frank_Waters I>!

Nincs igazán hosszadalmas munka, csak amit nem merünk elkezdeni.

Frank_Waters I>!

Megtenni mindennapi kötelességünket, és a másnap gondját Istenre bízni.

Frank_Waters I>!

Ha Isten nem léteznék is, a Vallás még mindig Szent és isteni volna.

Isten az egyetlen lény, akinek még csak léteznie sem kell ahhoz, hogy uralkodjék.

Kapcsolódó szócikkek: Isten · vallás
Frank_Waters I>!

A nagyvárosok vallásos mámora. – Panteizmus. Én mindenki vagyok; mindenki én.

Frank_Waters I>!

Nekem pedig az a véleményem: a szerelem egyetlen és legfőbb gyönyöre abban a biztos tudatban rejlik, hogy bűnt követünk el. – S a férfi és a nő születésétől fogva tudja, hogy minden gyönyör a bűnben van.

Kapcsolódó szócikkek: bűn · férfiak · gyönyör · nők · szerelem

A női arckifejezésekről

Ezek az arckifejezések vonzók és ezek tesznek széppé:
Fásult arckifejezés
Uralkodó arckifejezés
Erőszakos arckifejezés
Gonosz arckifejezés
Beteges arckifejezés
Macskaszerzű arckifejezés, gyermetegség, nemtörődömség és kajánság vegyüléke.

Frank_Waters I>!

„Cicám, cicuskám, cicilinkóm, macskám, farkasom, kis majmom, nagy majmom, nagy kígyóm, mélabús kis szamaram.”
    A nyelv ilyenféle, untig ismert szeszélyei, a nagyon gyakori állati megszólítások bizonyos sátáni mozzanatra vallanak a szerelemben; nem állati alakúak-e a sátánok?

Kapcsolódó szócikkek: állat · sátán · szerelem
szenuszert>!

A történelem és a francia nép előtt III. Napóleon nagy dicsősége végül is abban fog állni, hogy bebizonyította: az első jöttment elkormányozhat egy nagy nemzetet, ha hatalmába keríti a távírót és az állami nyomdát.

Frank_Waters I>!

Így a politikában is, az az igazi szent, aki ostorozza és gyilkolja a népet a nép javáért.

Frank_Waters I>!

A magunk kultuszáról a szerelemben, az egészség, a higiénia, az öltözködés, a szellemi nemesség és az ékesszólás szempontjából.