Kevés érzékenyebb pontja van a magyar irodalomoktatásnak, mint a kötelező olvasmányok köre. Szerencsésnek mondhatja magát az, akinek nincs legalább egy-két olyan olvasmányélménye, ami a „Nem értem, miért kell engem ezzel fárasztani?”-tól a „Borzalmasan szenvedek ezzel a vacakkal!”-ig terjedő skálán helyezkedik el. Azokról ne is beszéljünk, akikben nehezen múló ellenszenvet ébresztettek a kötelezők az olvasás iránt.
A kötelező olvasmányokról nekem sincsenek igazán jó emlékeim – pedig volt nem is egy, amit valójában élvezettel olvastam – de a kötelező voltuk miatt mindig volt bennem egy bizonyos mértékű averzió velük szemben. És az is biztos, hogy olvasni nem a kötelezők miatt – hanem kicsit azok ellenére – szerettem meg annak idején.
Mert hát rengeteget olvastam, és már gyerekként is a kalandos, fantasztikus történetek voltak a kedvenceim, s ha azt kérdeznék tőlem, hogy mi szerettette meg velem magát az olvasást, hát biztos, hogy azokat a könyveket sorolnám fel, amelyeket önszántamból emeltem le a polcról.
Ezek között a fantasztikus könyvek között számos olyan is akad, ami nem csupán szórakoztató volt, de tartalmas is. Olyan regények, amelyek egy tizenéves számára sokkal megfoghatóbb témákkal foglalkoztak, mint a kötelező olvasmányok, ráadásul – nem lebecsülendő tényezőként – sokkal emészthetőbb stílusban.
Ezért jutott eszembe, hogy jó lenne összegyűjteni azokat a könyveket, amelyeket nyugodtan lehet akár egy olvasásra kevésbé nyitott kamasznak is ajánlani, hogy meglássa, hogy a könyvet olvasni nem holmi unalmas időtöltés, hanem olyasmi, ami messzire, egészen a fantázia birodalmáig repíthet.
A kihívás során olyan fantasztikum zsánerébe tartozó művek olvasását kérem, amelyeket mi is olvastunk 10-18 éves korunk között, vagy úgy gondoljuk, hogy bárcsak akkor olvastuk volna. ;)
Az a cél, hogy olyan könyveket gyűjtsünk össze, amelyek az adott célkorosztály számára, lehetőleg nemtől függetlenül, befogadhatóak, szórakoztatóak, szövegüket tekintve kellően igényesek, és nem utolsó sorban olyan dolgokról (is) szólnak, amelyekről egy irodalomóra, vagy akár egy osztályfőnöki óra keretében is érdemes lehet beszélgetni.
A részletek:
– Öt életkori kategóriába kérem besorolni az olvasandó könyveket, az alábbiak szerint: 1.) 10-11 éveseknek 2.) 12-13 éveseknek 3.) 14-15 éveseknek 4.) 16-17 éveseknek 5.) 18+ éveseknek ajánlott könyvek.
– A cél legalább öt könyv elolvasása és szöveges értékelése a kihívás időtartalma alatt, mégpedig úgy, hogy minden életkori kategóriából legalább egyet olvassunk.
– Az olvasmányokat az „Én és a könyv” link becsatolásával egyszerre kérem majd hozni.
– Az egyes könyveknél kérem majd megjelölni, hogy melyik korosztálynak ajánlanád a fenti 5 kategória közül, továbbá, hogy szerinted mik azok a témák, amelyekről érdemes lenne a könyv kapcsán beszélgetni.
– A könyvek természetesen lehetnek ifjúsági, sőt a kisebbek kedvéért akár meseregény címkével ellátottak is, de egyáltalán nem elvárás, hogy csak ifjúsági könyveket olvassunk. Sőt! off
– Egy szerzőtől legföljebb egy könyv olvasható a kihíváshoz.
– Az öt olvasmányból legfeljebb egy lehet képregény.
– Az öt olvasmányból legyen legalább egy sci-fi és egy fantasy zsánerbe besorolható könyv is.
– Természetesen újraolvasni lehet, sőt, azt is nagyra értékelem, ha leírnátok, ha volt olyan könyv a kiválasztottak között, amit már korábban, kamaszként olvastatok, és hogy mennyire változott meg a véleményetek róla az évek során.
Mivel ezt egy közösségi kihívásnak szánom, nagyon örülnék neki, ha a jelentkezők (de nem feltétlenül csak ők) a saját olvasmányélményeik alapján, itt a kihívás alatt ajánlanák könyveket, amelyek szerintük megfelelnek a feltételeknek.
Létre fogok hozni egy ajánlópolcot, ahová majd felrakom azokat a könyveket, amelyek szerintem is összhangban vannak a kihívás ötletével, hogy ez később segítsen a résztvevőknek megfelelő olvasmányt találni.
Természetesen nem csak a polcról lehet majd olvasni, de egyfajta indikációnak tekinthető, hogy mi az, amit várhatóan el fogok fogadni teljesítésként.
A félreértések és a sértődések elkerülése véget: a kihívás szellemiségétől távol áll a tipikus, Mary Sue és Gary Stu karakterektől hemzsegő paranormális irodalom, az übercool tizenhat évesek megmentik a világot szintű YA disztópia vagy az indokolatlan esélyi ruhás jelentektől és szerelmi poligonoktól hemzsegő YA fantasy regény. De ugyanúgy nem felel meg a kihívás keretfeltételeinek az egyszer olvasós sci-fi vagy fantasy díszletezettségű kaland ponyva sem. Továbbá grimdark, vérgőzős fantasy, a kozmikus horror vagy a kvantum fizikus diplomát feltételező hard SF sem tartozik kimondottan a megcélzott olvasmányok közé. ;)
A borító kép Andrea Pucci munkája a Végtelen történethez: link
A kitüntetéskép az Aurin, forrása: link
UPDATE: És létre is hoztam a polcot: https://moly.hu/polcok/ajanlott-fantasztikum-az-ajanlopolc
A polc irányadó, de ahogy írtam, nem csak erről lehet olvasni, és az életkori besorolások is az én szubjektív élményeimen alapulnak, így abban +/-1 kategória eltérést kérdés nélkül el fogok fogadni. Nagyobb eltérés esetén azért valami alaposabb indoklást is fogok kérni. ;)