mrumus értékelése

mrumus
Simone de Beauvoir: Egy jóházból való úrilány emlékei

Mindig csodálatosnak tartottam, hogy mennyire különbözőek vagyunk mi emberek: nem csak a jellemünkben, hanem abban is, ahogy a világot érzékeljük, ahogy hatnak ránk a dolgok. A mély önismerettel rendelkező emberek – mint Simone de Beauvoir – úgy érzem minden tiszteletet megérdemelnek. A könyvben leginkább a gyermekkori rész fogott meg; bámulatosnak tartom, hogy valaki ennyire tisztában legyen azzal, ahogy a különböző életszakaszaiban a világot érzékeli, és ráadásul mindezt szavakba is tudja önteni. A Sorbonne-non töltött évek olvasásához már több türelemre volt szükségem, többek között azért is, mert nincs bennem elég érdeklődés a filozófia iránt. Ez azonban nem akadályozott meg abban, hogy nagyra tartsam azt az utat, amit az írónő bejárt, izgalmas volt nyomon követni személyisége fejlődését, mely az adott társadalmi és családi háttér ellenére ment végbe. Rengeteg akkori életelvével nem tudok azonosulni, mégis úgy gondolom, hogy bárki számára példakép lehet az életről és saját magáról való tudatos gondolkodásban.

Simone de Beauvoir: Egy jóházból való úrilány emlékei

'… II. Henrik stílusú ebédlő, bársonyfüggöny papa dolgozószobájában: e szentély bútorai feketére pácolt körtefából voltak: elbújtam az íróasztal alatti fészekben, árnyékba burkolództam: sötét volt, meleg volt, és a szőnyeg vöröse a szemembe sikoltott. Így telt el a kisgyermekkorom. Néztem, tapogattam, védet helyzetben ismerkedtem a világgal' – írja a XX. századi francia irodalom egyik nagyasszonya, Simone de Beauvoir önéletrajzi visszaemlékezésének elején a kezdetekről. Hogy mit jelent polgárnak lenni, erre tanít ez a könyv. Valóban, mit? Jelent anyagi biztonságot, évszázadok alatt kialakult viselkedési önállóságot, szabadságot és bátorságot, a saját vélemény alkotásának luxusát. Ilyen háttérrel juthatott el a kislány, aki 1908-ban beleszületett a Boulevard Raspail polgári biztonságának és bigott katolicizmusának világában, Sartre társaként a századunkat formáló egyik jelentős szellemi áramlat, az egzisztencializmus nagyjai közé.