Sárhelyi_Erika I értékelése

Sárhelyi_Erika I
Michael Cunningham: Jellegzetes napok

Egy könyv, három elbeszélés, három idősík, összekapcsolódó szereplők. Az első kicsit misztikus, de képes volt közel kerülni hozzám. Szerettem. A második lebilincselt és húha…! A harmadik viszont úgy hülyeség, ahogy van – vagy bennem van egy gát, amin nem képesek áttörni a zagyvaságok. (Ez utóbbit, mármint az agyelszívó baromságot – úgy tűnik – csak abszurd humorral karöltve vagyok képes befogadni. Ez pedig itt szóba se került.) Úgyhogy végül az egyébként négyes fölére értékelni tervezett könyv végeredményben számomra jókorát zuhant :/

Michael Cunningham: Jellegzetes napok

Az órák Pulitzer-díjas szerzője ezúttal újabb sikerkönyvvel jelentkezik. A múltban, jelenben és jövőben játszódó három izgalmas történetben ugyanazok a kulcsfigurák: egy kamaszfiú, egy férfi és egy nő. A „Benn a gépben” kísértethistória, amely az ipari forradalom idején, a gépkorszak hajnalán játszódik, ahol ember és gép először feszül egymásnak. „A gyermekek keresztes hadjárata” ízig-vérig mai történet, amolyan detektívregény, amely egy látszólag véletlenszerűen robbantgató terrorista csoport üldözését és felszámolását követi nyomon. A százötven év múlva játszódó „Akár a szépség”-ben New Yorkot ellepik az első olyan lakott bolygóról érkező menekültek, amellyel a Föld népe kapcsolatba lépett. És mindegyik epizódban ott rejlik olykor nem is annyira eldugottan Walt Whitman ihlető szelleme, aki a következőt ígérte jövendő olvasóinak: Nem számít az idő, sem a hely Veletek vagyok. Amiképp a maga eredetiségével és bátorságával Cunningham is az olvasókkal van a Jellegzetes napok minden egyes lapján.