johnjsherwood I értékelése

johnjsherwood I>!
Karin Tidbeck: Rénszarvas-hegy és más történetek a peremlétről

Ami tetszett: a Matrónák és a Dzsagannáth. A többi olyan ehh. Ugyanis Tidbeck tud írni, csak nem nagyon tud miről; jobb híján a peremlétről. Arról, amikor az ember úgy érzi, ma inkább nem kel fel, aztán mégis kimegy a konyhába, csinál egy kávét, kinéz az ablakon az erdőre, és tulajdonképpen egész működőképes napja lesz, plusz közben ír egy novellát. Olyan nem különösebben stílusosat, mert hát svéd, és nem ismeri Kosztolányit, Babitsot, Szerb Antalt, Csáth Gézát, viszont előszeretettel emlegeti Lovecraftot, mert hát ő írt ilyen akármin-túli dolgokról, ellenben nem jut eszébe E. T. A. Hoffmann, Kafka vagy Poe. Pedig és holott. És ez bosszantó. Mert a spleen, az elvágyódás, a bőrt éppen csak simogató borzalom ahhoz nem elég, hogy faldöngető eredetiség és stílusbravúr nélkül elvigyen a hátán egy egész kötetnyi novellát, amelyek egy részénél azt éreztem, hogy ja, jó ötlet, csak kár, hogy ha nem is így, de már olvastam valahol (kb. száz másik helyen, javarészt kezdő íróknál), a másik részénél meg azt, hogy oké, értem, de nekem ez kevés – ez csak felszín és póz, de nem igazi érzés. Ezért tetszett a Matrónák és Dzsagannáth, mert Tidbeck egyfelől szabadon engedte a morbid képzeletét, másfelől elhagyta az üres pózt, a felszínes érzelgősködést, és inkább fogott egy konkrét dolgot és kifordította. Az tetszett. Még mindig nem az igazi, hiszen nem több egy ötlet kifordításánál, de tessék több ilyet, bátorságot, merészséget, és tessék elhagyni azt az ál-lírai elkentséget, ami a többi novellát jellemzi. Plusz kell mellé egy kis élettapasztalat meg esetleg történet, és akkor jó lesz ez.

2.004 Ftjoarshop.hu ·
1.980 Ft –5%
1.000 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár
Karin Tidbeck: Rénszarvas-hegy és más történetek a peremlétről

Egy díjnyertes novelláskötet Svédország legismertebb SFF szerzőjétől, aki méltó örököse Borges, Le Guin és Lovecraft munkásságának.

Egy gyermek egy konzervdobozba születik. Egy telefonközpontos a pokolban találja magát. Három nő valahol az időn túl lebeg. Meseszerű lények kísértenek csendes kis falvakat. Karin Tidbeck, a svéd szerző szürreális világaiban minden lehetséges. A kötetben található történetek nemcsak a hazájában, hanem világszerte meghódították a szépirodalmi sci-fi, a spekulatív fikció és az alternatív fantasy olvasóit, és olyan nagy írókat tudhatnak a rajongóiknak, mint Ann és Jeff VanderMeer, China Miéville vagy a néhai Ursula K. Le Guin.