Nikolett_Kapocsi P értékelése

Nikolett_Kapocsi P>!
Elena Ferrante: Nő a sötétben

Véleményem szerint ez a regény adta az alapját a „nápolyi regények” befejező részének, azonban Az elvesztett gyerek történetében az írónő már sokkal árnyaltabban és óvatosabban fogalmaz, így Lenu megmaradhat többé – kevésbé pozitív figurának, Leda azonban egyértelműen egy negatív szereplő. A Nő a sötétben hasonlóan szókimondó, de ha lehet még nyomasztóbb, mint a Tékozló szeretet. A regény központi témája az anyaság, az elég jó anya fogalma, a társadalmi elvárások és a kiteljesedni vágyás közötti hatalmas ellentmondás. A nápolyi közegből kitörni a múltját elfeledni vágyó, független tanult nő belső lelki vívódásait kísérhetjük végig a regényben. Valódi cselekmény nem túl sok van, sokkal inkább a gondolatoké a főszerep. A főszereplő nő múltbéli tetteit anyaként egyszerűen nem tudtam elfogadni, számomra semmiféle igazolható magyarázata nem lehet annak, hogy elhagyta és 3 évig nem is látogatta az óvodáskorú gyerekeit. A jelenbéli tette, a baba elrablása szintén teljesen irracionális lépésnek tűnt, nem több, mint egy elkeseredett, utolsó önigazolási kísérlet. Mindezek ellenére tetszett ez a szókimondó, igazán őszinte hangnem, ahogy Ferrante kimondta mindazt, amit sokszor még gondolati szinten sem merünk megfogalmazni magunkban. Hiszen minden anya számára ismerős az érzés, amikor egy kicsit már teher a gyerek, amikor a saját igényeinket is szeretnénk egy kicsit előtérbe helyezni lelkiismeretfurdalás nélkül. De hol húzódik ennek a határa? Mi az, ami még normálisnak tekinthető, és mi az, ami már egyértelműen önzőség? Mi az, amit még anélkül megtehetünk (vagy éppen elmulaszthatunk) a gyerekünkkel szemben, hogy maradandó lelki sérülést okoznánk neki ezzel? Ferrante ebben a könyvében megdöbbentő őszinteséggel tárja fel a negyvenes Leda érzéseit, amik végül egy kis feloldozást is adnak az olvasónak az önmarcangolás alól.

Elena Ferrante: Nő a sötétben

Elena Ferrante, a kilétét mindmáig titokban tartó olasz író, ismét a női lélek legmélyére hatol. Főhőse, Leda 48 éves, az egyetemen tanít angol irodalmat. Elvált, felnőtt lányai Kanadába költöztek: a hirtelen megtapasztalt kötetlenség felszabadító örömmel tölti el, és a maga számára is váratlanul magányos vakációra indul a Jón-tenger partjára