Marcus értékelése

Marcus
Wayne Chapman: Halk szókkal, sötét húrokon

Ez a 2013-ban megjelent kötet Wayne Chapman novelláit gyűjti össze társkötetével, a Megkövült napvilággal együtt. Mivel ezután tőle már csak a két ynevi esszégyűjtemény jelent meg nagyjából új írásként, ezért tekinthetjük a két könyvet Chapman-összesnek is, igaz, pár Gorduin-novellát máshol kell keresnünk.

A teremtés titkos története – Az első írás nem is novella, hanem Ynev teremtésének (apokrif) története. Első formájában emlékeim szerint a 2004-es Geoframiában jelent meg, míg végleges formájában (a szerző szerette átírni, csiszolgatni a műveit, úgyhogy minden egyes új kiadásban olvashatunk valami újat vagy mást) a 2018-as Ősi titkok láza, acélnak vihara című könyvben olvashatjuk. Utóbbi talán a legjobb változat, mivel alaposan kibővíti és továbbgondolja az egész koncepciót, és egy erős alapot ad minden ynevi történésnek. (Azt külön kiemelném, hogy a két esszékötet után ezen kötet novellái teljesen más élményt adnak, érdemes elolvasni azokat, majd utána belevágni Chapman-novellákba vagy -regényekbe.)

Leviatán – 1993-ban, a Kyria örök című novelláskötetben jelent meg először. Kyria uralkodása tetőpontján van, de az évezredekkel korábban legyőzött Cranta szellemei még mindig kísértenek. Méghozzá szó szerint. A Quiron-tenger nyugati része sosem volt a legbiztonságosabb része ennek a régiónak, hiszen Ediomad aquir területei nagyon közel vannak hozzá, de itt szedi áldozatait egy crantai episzkopa (pap-mágus) szellemét hordozó hajó is. A kyrek legkiválóbb kapitánya indul ellene, de az anyrok hatalmánál is nagyobb erőkre van szüksége, hogy győzhessen… ennek a győzelemnek azonban hatalmas ára lesz. Korrekt darab, erőteljes lovecrafti hatásokkal. 4/5

Halk szókkal, sötét húrokon – Elsőként a 2007-es gyűjteményes kötetben A bárd és a démonokban jelent meg. Chapman novellái közül talán ez a leginkább világépítő jellegű, amit az emlékiratos formátum is erősít. A hatodkori Godorából induló zsoldos történetén keresztül megismerhetjük Doran alapításának történetét, és hogy a dorani mágia miért hasonló, és miért mégis más a többi ynevi mágiaformához képest. A történetben felbukkan a másik két alapító is, no meg maga Abdul Al Shared, igaz, először igencsak fiatalon. A novella néhol szinte teljesen elveszíti novella-jellegét, ez talán egyeseket zavarhat, illetve a vége szerintem nem emlékirat-kompatibilis, de ettől függetlenül jó darab ez is. 4/5

Együttállás – Ez a novella a Manifesztációs Háborút vezeti fel, és a 2009-es Vihar Ibara felett tematikus antológiában jelent meg. A 3670-es években járunk, Alyr Arkhon és Ynev jópár neves alakja Sonion titkos városát keresi, hogy elpusztítsa Amhe-Ramun fegyvereit, és ezzel megakadályozza az amundok istenének manifesztálódását. A sikerre nem sok az esélyük, és a későbbiek fényében tudjuk, hogy Airun Al Marem, Darton prófétájának a felbukkanása sem segített rajtuk. Vagy talán épp így kellett mindennek történnie? Önmagában jó írás, de nemcsak a Manifesztációs Háborúnak alapoz meg, hanem egy korábban keletkezett novellának, a Próféciának is. És nemcsak ilyen értelemben kacsintgat a múltra, hanem a „dungeon” életérzés Ynevre hozásával is. 4,5/5

Prófécia – Ha olvastuk is ezeket a novellákat korábban és külön-külön, akkor is jó ez a kötet, mivel itt a kronológiai sorrend miatt láthatjuk, hogy ez egyes történetek milyen jól egymásra épülnek. A Prófécia 1999-ben, a hatodik Legendák és Enigmák kötetben (Hideg karok ölelése) jelent meg először. Alyr Arkhon mágikus álomba merül, miközben Airun Al Marem-nek gondjai támadnak. Vissza/el kellene foglalni Rowont, de nem nagyon van hozzá errőforrása, illetve serege a rendnek. Darton csak segít valahogy! Igen: Airun elutazik Doranba, majd barátjával együtt nekivágnak a távolnyugati vadonnak, de még ők sem tudják, hogy utazásuknak mi lesz az eredménye. Közben Rowon fekete hadura sem tétlenkedik, és az előző novella eredőjeként a dartoniták nyomába szegül egy amund szobordémon. Airunék viszont egy elég váratlan helyről kapnak segítséget, ami hosszabb távon aztán Észak-Ynev történelmére is komoly hatással lesz. Könnyed és merész novella, bár Dartonhoz nem is illik másmilyen. 4,5/5

Zászlók hulltán, bálványok dőltekor – A kötet, és egyben Chapman utolsó novellája 2010-ben jelent meg a törpékkel foglalkozó Karr-Khazad kapui antológiában. A dorani novellához hasonlóan itt is a világépítés dominál, de a sztori erősebb. A vén Korsúm Borgo generális, aki tulajdonképpen a legöregebb törpe Tarinban, emlékszik vissza arra, ahogy Beriquelről Ynevre hajózott a törpék népe, hogy elmeneküljön Tyrrano, az ős-aquir elől. Mindeközben a jelenben, 3691-ben is épp aquirok támadnak a királyságra, hogy elrabolják a vörös hadúri lobogót, és ezzel előkészítsék a 14. Zászlóháború kitörését. A sok törpe kifejezés és névátírás miatt néhol kicsit nehezen követhető, de mégis érdekes darab. 4/5

Talán túl sok Gáspár Andrást olvastam már idén, de ezekben a novellákban nem éreztem a rá jellemző túlzott modorosságot – mintha azt inkább a regényeire tartogatta volna. Vannak persze negatívumok, például a harc- és akciójelenetek teljesen követhetetlenek, vagy hogy néhol a világépítés agyonnyomja kicsit a történetet. Ugyanakkor azt látom, hogy ezekben a hosszú novellákban volt talán a leginkább az elemében András, és nagyon sajnálom, hogy nem írt sokkal több ilyen történetet, mert akkor Ynev még a mostaninál is sokkal átélhetőbb hely lehetne.

Wayne Chapman: Halk szókkal, sötét húrokon

Wayne Chapman* pozíciója több szempontból is egyedi Ynev kristályégboltjának tartóoszlopai közt. Egyfelől azért, mert ő áll a legrégebben a helyén: a burokba zárt világot regényei, A Halál havában (1990) és az Észak lángjai (1991) teremtették meg, a M.A.G.U.S. alapkönyve (1993) ezek alapján, az ő irányításával rendezte be a játékosok számára Ynev színpadát. Másfelől azért, mert oszlop létére sem hajlandó középen megmaradni. A renieri homály mezsgyéjétől a boomeni költőiség magaslataiig bárhol megállja a helyét – e kettő vegyüléke teszik olyan hatékonnyá és emlékezetessé novelláit, melyekkel világát máig alakítja.

Gyűjteményes kiadásuk második kötetében az isteneké, a kiválasztottaké és a sötét titkoké a főszerep. A történetek íve a korok előtti kor homályából a Nagyok háborújának poklán és Kyria fénykorán át a hetedkor alkonyáig vezet, ahol egy renegát próféta és egy hitehagyott nekromanta szövetségének kell megóvnia a világot a sorstól, amit egy megébredt halhatatlan tartogat neki.

* Szerzői név, melyet Gáspár András (25) és Novák Csanád (18) kreált a magyar fantasy-piac meghódítására, és 1994-ig közösen használt.