johnjsherwood I értékelése

johnjsherwood I
Robert Jordan: A világ szeme I-II.

Későn ért engem ez a könyv. Látom az érdemeit, mégsem érzem; túl sok hasonlót olvastam már előtte-utána időkből mind a cselekményívét, mind a szereplőit tekintve. Fény és Árnyék harca; oké, itt-ott van egy kis szürkeség, talán, esetleg, a jövőre nézve, némi bonyodalom belengetve a folytatásra, de alapvetően Fény és Árnyék – nekem már unalmas. Igen mélyen ábrázolt nézőpontkarakterek a felnövés / világba belenövés problémáival – klasszikus, de egyre kevésbé tud lekötni valami plusz (parádés humor? mély dráma? váratlan, mégis logikus fordulatok?) nélkül, márpedig plusz itt sajnos nincsen. A stílus kiérlelt, de mégis hétköznapi, a tempó cammogós… és bár a világ a rejtélyeivel együtt picit ugyan csábít, de inkább csak távolról, mi-lenne-ha alapon – úgyhogy a folytatását inkább kihagyom. Huszonvalahány kötet…? Értem én, de mégis, valahogy… nem ragadott meg annyira, hogy a szó anyagi értelmében befizessek rá. Hát így.

Robert Jordan: A világ szeme I-II.

Az Idő Kereke forog, egymást váltják a korok. A Legendák Korának az Árnyék háborúja vetett véget, sötétségbe süllyedt a világ. Az Árnyékot ugyan sikerült visszazárni börtönébe, de most, évezredek múltán ismét kitörni készül. Csakhogy hol vannak már a múlt hihetetlen hatalmú aes seadai-ai, akik megállíthatnák? A Próféciák azt jósolják, eljön majd a Sárkány, a Napkelte Ura, hogy megküzdjön a gonosszal. Csakhogy azt is hozzáteszik, eközben iszonyatosabb pusztulást hoz a világra, mint amit az valaha látott. Lehet, hogy itt a világvége? Lehet, hogy az Idő Kereke hamarosan megáll? A Sötét Úr minden követ megmozgat, hogy megkaparintson három fiatalembert, akik a Folyóköz egy békés, független, isten háta mögötti falvában élnek. Miért lehet ilyen fontos neki három vidéki fiú?