Popovicsp87 P értékelése

Popovicsp87 P
Ted Chiang: Kilégzés és más novellák

A kereskedő és az alkímista
Leginkább Az Ezeregyéjszaka meséihez tudnám a történetet hasonlítani.
Fuád ibn Abbász betéved Bagdadban egy boltba, ahol mindenféle érdekesség kapható.
A tulajdonos azonban felhívja a figyelmét, hogy alkimiával foglalkozik, és feltalált egy olyan gyűrű alakú szerkezetet, aminek egyik oldala a múltba nyílik, a másik a jelenbe.
Abbász először kételkedik, de több történeten kersztül bizonyítja a tulajdonos a valóságalapját.
Amolyan történet a történetben, tanulságos elbeszélésekkel.

Kilégzés
Egy krómburokba zárt robottársadalomról szól, ahol egy különös kísérlet folytán egyik tudósuk ráébred saját halandóságukra.

Mit várnak tőlünk?
Egy játék, amely bebízonyítja, hogy létezik-e szabad akarat, vagy sem.

A szoftveres objektumok életciklusa
Talán a leghosszabb mű a kötetben, és számomra a legérdekesebb is.
Olyan Földön járunk, ahol létezik a virtuális valóságnak egy olyan formája, amely leginkább a Ready Player One, vagy a Jonny Questhez fogható.
Ebben a világban egy cég létrehoz egy virtuális „petet”, amit/akit a felhasználók a játékon belül tudnak nevelni, fejleszteni.
Ezeknek a „peteknek” és felhasználóiknak az életét, kapcsolatát követhetjük nyomon több éven keresztül.
Nagyon érdekes volt figyelemmel kísérni a fejlődésüket, valamint a rájuk leselkedő veszélyeket spoiler.

Dacey szabadalmaztatott, önműködő dadája
Kicsit olyan, mint amikor egy múzeumban az Őrült Találmányok Tárháza kiállításra belépünk.
Dacey-ék be akarják bizonyítani, hogy egy robottal jobb gyermeket lehet nevelni, mint hús-vér emberrel. Elgondolkodtató mű.

A tények valója, érzések igaza
Két szálon fut a cselekmény. Egyikben egy olyan technológiát láthatunk, ami felveszi és eltárolja az emlékeket. Itt felvetődik a kérdés, hogy minek memorizáljunk bármit, ha egy gép pontosabban megteszi helyettünk.
Egy apa személyén keresztül látjuk, aki egy régi sérelmen rágódik a lányával.
A másik szálon európai hittérítők érkeznek a tiv-törzsekhez, és tanítják őket írni, olvasni.
Fokozatosan épül fel, ahogy az egyik fiatal megismerkedik a szavak, mondatok írásbeliségével. Nekünk ez természetes, de neki minden új volt. Vajon az írott szó a hitelesebb, vagy az idősebbek elbeszélései?
De úgy is nézhetjük, hogy a saját kultúránk, vagy egy idegen civilizáció ránk gyakorolt hatása.

Nagy csend
Kicsit a Galaxis útikalauz stopposoknakot jutatta eszembe, ahogy a papagájok merengenek az kommunikáción, és az elmúláson. Egyik kedvencem.

Omphalosz
Bevallom, ez megfogott.
Egy olyan világban járunk, ahol természetes, hogy mindent Isten hozott létre, a nagy terve részeként.
A buzgó keresztény hívők relikviákat adnak és vesznek, amig egyikük nem hall egy olyan tanulmányról, amely alapjaiban rengeti meg a saját (és valószínüleg az egész világ Teremtőben való hitét).
Nehezen tudtam követni a fizikai szál magyarázatát.

A szorongás a szabadság szédülete
A kötet számomra legunalmasabb darabja. A világban teljesen természetes, hogy léteznek párhuzamos valóságok, és ebből egyesek nagy pénzeket kaszálnak.
A szereplők nem igazán szimpatikusak, közben be van vágva az egész rendszer háttérelmélete.
Ami egyedül pozitiv dolog az a végén a fordulat.

Összességében sokkal gördülékenyebben ment, mint az érkezés.
Az írások nagyon jók, és ismét elérte, hogy elgondolkodjak az olvasottakon.
Van bennük tanulság, egyes novellák pedig viccesek is.

Agave Könyvek, Budapest, 2019

Ted Chiang: Kilégzés és más novellák

Az Életed története (Érkezés) többszörös Hugo- és Nebula-díjas szerzőjének régóta várt új novelláskötete kilenc történettel.

Egy kereskedő megépíti a korai középkori Kairóban az első időgépet. Egy idegen tudós sokkoló felfedezést tesz, aminek a következményei nem csak a saját népére, hanem a valóság egészére érvényesek. Egy nő több mint húsz éven át viseli gondját egy mesterséges intelligenciának, ami digitális háziállatból végül igazi élőlénnyé fejlődik. A viktoriánus kori Angliában mechanikus gépek nevelik a gazdag elit újszülötteit. Egy modern felfedezés nem csak a tudomány, de a vallások alapjait is megkérdőjelezi.

Ted Chiang régóta várt második novelláskötete formabontó ötleteivel és emlékezetes szereplőivel ismét elemében mutatja be korunk legfontosabb tudományos-fantasztikus szerzőjét. A Kilégzés és más novellák egy lehengerlő és időtálló gyűjtemény, mely egyaránt keresi a választ a legfontosabb kérdésekre – mi az univerzum természete? mit jelent embernek lenni? –, és olyanokra, amikre soha nem gondolnánk. Minden egyes novella könnyed eleganciával bizonyítja, hogy az összetett és jól átgondolt sci-fi történetek még mindig nem érték el a műfaj legvégső határát, sőt: hosszabb idő óta talán most először lehetünk szemtanúi egy újfajta ábrázolás létrejöttének.