Popovicsp87 P értékelése

Popovicsp87 P
J. R. R. Tolkien: A szilmarilok

A szilmarilok az egyik legjobb dolog, ami Tolkien világával megtörténhetett.
A regény végigvezet minket a kezdet kezdetétől, Arda teremtésétől egészen a Harmadkor végéig.
Mivel főként a filmtrilógiából ismertem a történetet, így számomra rengeteg újdonsággal, válasszal szolgált:
– Valák
– Szauron előtt is volt egy sötét úr, Morgoth/Melkor
– Szauron mitől maradt életben, egyáltalán kicsoda
– Mik a Balrogok.
A kötet nagyobb része, a Quenta Silmarillion Ilúvatar Gyermekeivel foglalkozik. Közülük is főként a tündékkel, majd később az emberek sorsával, és küzdelmüket Morgoth-tal.
Hihetetlenül részletes, aprólékos világleírást kapunk, és egy nagyon jól átgondolt történelmet.
Amit talán negatívumként fel tudnák hozni, az pont ebben az aprólékosságban rejlik.
Hihetetlenül sok névvel dolgozik a történet, a tündék rokonsági kapcsolatait egyszerűen képtelen voltam nyomon követni.
Szerencsére két térkép is a segítségünkre van, így a helyszínek tömkelege nagyjából követhető.
Érdekes még, hogy leginkább azok a történetek tetszettek, amik egy-egy személy köré voltak építve. Feanor, Beren és Lúthien, valamint Túrin Turambar történetei voltak számomra a legjobbak.
Összességében nem könnyű olvasmány A szilmarilok, de akit érdekel Középfölde története, múltja annak mindenképpen ajánlott elolvasni legalább egyszer.

Árkádia, Budapest, 1991
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633071836 · Fordította: Gálvölgyi Judit

J. R. R. Tolkien: A szilmarilok

A Gyűrűk Urá-nak rajongói most megismerkedhetnek az előtörténettel – ám akik amazt még nem olvasták (vannak-e egyáltalán ilyenek?), azok is kellemes, gyönyörű mesét vehetnek a kezükbe.
Kötetünk első és második része ("Ainulindale" és "Valaquenta") a tolkieni rege őskoráról, a világ teremtéséről és az istenekről szól. A három szilmaril Fëanor, a tünde kovács műve, bennük fénylik Valinor, az istenek hazája két sugárzó fájának világa. Morgoth, a Sötét Úr azonban elragadja őket, és ezzel kitör a háborúság közte és a tündék között. Egy szilmarilt sikerül visszaszerezni a szerelem hatalma által – s végül, az utolsó csata után, melyet az istenek oldalán vív tünde és ember a sötétség erői ellen, mindhárom szilmaril a helyére kerül: egyből csillag lesz az űrben, egy a tengerbe hull, egy a tűzbe.
A kötet harmadik része, az „Akallabêth” pedig a másodkor története, Númenor tündökléséé és bukásáé.
A szilmarilok tartalmazza mindazon meséket és mondákat, melyekre oly sokszor hivatkoznak A Gyűrűk Urá-ban, például Berenét és Lúthienét. Akik Tolkien világát megszerették, vagy éppen most pillantanak bele először, ebben a műben sem fognak csalódni.