Bla I értékelése

Bla I
John Barth: Bolyongás az elvarázsolt kastélyban

John Barth: Bolyongás az elvarázsolt kastélyban Széppróza nyomtatásra, magnóra és élőbeszédre

Hogy-hogy nem, magam is csodálkozom rajta, de az utóbbi időben egyre többször kerül a kezembe posztmodern irodalom. Hogy mi ennek a pontos oka jelenleg még nem tudom. Tán, hogy viszonylag sok kötet van a házikönyvtárban, (közel ötezer), s a vak könyvbeszerző is talál szemet – ha szabad így módosítani a közmondást. Vagy az utóbbi kor olvasási divatja hat rám is, hogy Alain Robbe-Grillet, Thomas Pynchon, Esterházy Péter, John Barth kerül a kezembe – részben tudatosan, részben véletlenül –bár tudom, hogy minden véletlen egyúttal – más szempontból – szükségszerű is. De nem szeretnék filozófiai fejtegetésekbe/rejtegetésekbe bocsátkozni, csak azt érzem: nagyon széles skálán mozog ez a posztmodern irodalom, amely nekem, mint tulajdonképpeni „őskövületnek” új felfedezés. Míg Robbe-Grillet és Pinchon tetszett, Esterházyért tudtam lelkesedni, nem nyűgözött le a következő javaslat: John Barth, aki egyébként a posztmodern legjelentősebb amerikai szerzője a Bolyongás az elvarázsolt kastélyban című kötete elejére egy lapszéli feliratot tett. Arra kéri az olvasót, hogy vágja ki és Möbiusféle szalagként ragassza össze. A szalag két egymásba fonódó oldalának szövegei ezzel végtelenül összekapcsolódnak, és számtalanszor el lehet mondani a posztmodern történet alapelvét: „volt egyszer egy elbeszélés, amely arról szólt, hogy volt egyszer egy elbeszélés, amely arról szólt, hogy…”- és így tovább. Szóval Barth posztmodern irodalmának kifejezett terepe a nyelv, s mikor a nyelvművelés csak önmagáért valóvá válik –mondanivaló nélkül –, valahogy minimalizálódik az érdeklődésem. Lehet, hogy Barth kötete korszakos jelentőségű volt a maga idejében, nekem – biztos a korom miatt – kifejezetten nem tetszett.

John Barth: Bolyongás az elvarázsolt kastélyban

A kitűnő amerikai írót Az út vége című regényéből ismerheti a magyar olvasó, ebből a nagyon olvasmányos, fordulatos, hagyományos eszközökkel megírt történetből. A Bolyongás az elvarázsolt kastélyban egészen másfajta kötet. Nem egyszerű novellagyűjtemény, hanem rövidebb lélegzetű szépprózai művek sokszorosan megszerkesztett sorozata, amelynek rejtett hőse maga az elbeszélő és az elbeszélés. Ahány írás, annyiféle technika – és az egészet bonyolult motívumrendszer egyesíti és teszi végül is az eposzi hős útjának fájdalmasan mulatságos torzképévé, amely mögött minden játékon és trükkön túl felismerszik a jelen kori Amerika eposziatlan-valósága.