pat P értékelése

pat P
Kleinheincz Csilla – Roboz Gábor (szerk.): Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2019

Igazából talán inkább csak 4.25, de nem leszek szőrös szívű, felfelé kerekítek…

Mert igazán megérdemli a kötet, olyan egyenletesen magas színvonalat sikerült hozni már megint, ráadásul még több vadonat- vagy félig új szerzőt bemutatva nekünk.
Legfőbb érdemeként pedig véglegesen definiált és gazdagon illusztrált egy eddigiekben ismeretlen, abszolút hungarikumnak tekinthető műfajt: a weird kortársmagyart.
Mely műfajnak fő jellegzetességei a nyomasztó hangulat, az alapértelmezett sírvavigadás, a legjellegzetesebb magyar élethelyzetek, karakterek és alkoholfogyasztási szokások találkozása a Szimbolikusan Szokatlan Szarságokkal; a szerzőket pedig a magasirodalmi mércével is értékelhető íráskészség és a kiemelkedő szociológiai érzékenység jellemzi.
Én nagyon szeretem a weird kortársmagyart.

Azért persze idővel megunnám, szóval nagy szerencse, hogy azért alapértelmezettebben fantasy és elvétve sci-fi írások is találhatók a kötetben. Azok is elég jók.
Az én top 3 szerzőm most Molnár B. Gábor, Erdei Lilla és Sereg Gitta volt. De elmarasztalni senkit sem tudok. :)
Olvasónapló itt lent:

Génszerkesztett madarak, emlékektől betépő fiatalok, lelkekre éhes bánya, menekülő szörnyek, esőmágia, valóságból kifakuló emberek, farkasok, polipok és macskák: a tavaly indult antológiasorozat idei kötetében tizenhat különös és izgalmas novella található ismert és új szerzőktől.