bozs értékelése

bozs
Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát Szerelem és szexualitás: nápolyi gyerekek újabb dolgozatai Marcello D'Orta tanító gondozásában

Ha egy kis nevetésre, széles mosolyra vágysz olvasd el. – írtam ezt, mert így emlékeztem kb. 15 évvel ezelőtt olvasott könyvre.
Most, mikor kezd benőni a fejem lágya, kicsit elgondolkodtatott, hogy a mostani tinik (kb. mennyi idős egy tini? 12-15?) között is van ennyire tudatlan a szex-el, családdal, örökbefogadással kapcsolatban. Azért néhány részen elmosolytam, de sok inkább felkeltette a figyelmemet, hogy erről lassan beszélni kell a csajaimmal.

Marcello D'Orta: Rómeó alulról jegyezte el Júliát

A kisdiák nem gondolkodik. A kisdiák vélekedik, összefoglal, értelmez, gondolatai támadnak, eldönti, helyes-e ez vagy az. Ezek az Örök Tanító szavai, kérdései. A kérdéseket ezúttal is D'Orta tanító úr közvetíti. A tanítás gyakorlatától immár elszakadva, két viharos sikerű tanárúrkérem-ízű könyvvel az Én reméljük, meguszom és az Isten ingyér teremtett bennünket című gyerekdolgozat-gyűjteménnyel a háta mögött. A kérdésekben is van némi rosszmájúság: ilyenek vagyunk, ilyenek vagytok, tanító bácsik, mikor nyájasan a a tanítványaitokhoz fordultok. Ezúttal kiváltképp kényes a kérdés, veszedelmesen robbanékony a magja. Mert a kislány, a kisfiú a szexről vélekedik. A Biblia idevágó passzusait értelmezi. Erre vonatkozó irodalmi ismereteit foglalja össze. Szóval D'Orta tanító úr közvéleménykutatást végez. A válaszokban ezúttal sem csalódunk. A kis kamaszok meghökkentően sokat tudnak és meghökkentően keveset. Szexuális nevelésük, akár Romeo és Júlia tanulságos eljegyzése, alulról történik. Egymástól vagy a kulcslyukon keresztül szerzik ismereteiket. Meg, persze, a tévéből. S mert ráadásul a felnőtteknek tetsző válaszokat igyekeznek adni, bájosan idétlenek. Az olasz kisdiák különleges kisdiák, a nápolyi még inkább az. Mégis az olvasó ráismer bennük a mieinkre.