GeoMaileR értékelése

GeoMaileR
Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Nekem Karl May balkáni kalandregény sorozatát juttatta eszembe. Már 10-12 éves kortól szórakoztató, érthető és jó ismeretterjesztőnek bizonyulhat. A 15 éves háború, a Zsitvatoroki „béke” és ami mögötte van: a hétköznapi ember, együtt török és magyar, olasz és bosnyák. A Spalatónál kezdődő kalandok engem még felnőttként is igazán lekötöttek, Virpazarba el kell mennem ezután, annyira felkeltette az író a kiváncsiságomat. Kicsit magyar, kicsit török, kicsit balkáni, kicsit mediterrán azaz nagyon Közép -európai ifjúsági regény.

Szombathy Viktor: Megszólal a töröksíp

Sok regény született már a törökvilágról – ilyen még nem. Ebben nem folyik vér, mégis sok az izgalom, hiszen nem tudhatjuk, milyen sors vár a két rimaszombati polgárra. (Nem tudják ők sem a regény kezdetén.) Sebesült török nagyurat találnak ugyanis, és egy régi parancs szerint kötelesek őt otthonába elvezetni. Csakhogy a töröknek éppen Konstantinápolyban van lakása. Odáig eljutni nem kis dolog. Egyik kaland a másikat éri, az olvasó szorongva lesi, vajon sikerül-e hőseinknek céljukhoz elérniük, jutalom helyett vajon nem rabság vár-e rájuk. És a visszaút? Vajon hazajutnak-e valaha? És az a töröksíp! Vajon mi szerepe van a regényben, milyen szerepe lesz majd Rimaszombat életében? Izgalmas, érdekes, tanulságos regény ez a könyv. A nemrég elhunyt szép szavú író utolsó, nyájas ajándéka fiatal olvasóinak