Arturo MP értékelése

Arturo MP
Rajesh Parameswaran: I Am an Executioner

Nem mondom, hogy felhőtlenül indult a kapcsolatom ezzel a könyvvel: az első két novella olyan szinten taszított, hogy erősen elgondolkodtam rajta, hogy a többit nem is olvasom el. Azután győzött a márpedig-én-nem-hagyok-félbe-könyveket énem, és a végén nem is bántam meg, mert volt azért jó írás is a gyűjteményben. Néhol nem tudtam, miről van szó, mert voltak a szövegben indiai szavak és kifejezések – lábjegyzet nélkül. Szerencsére annyira nem volt zavaró, hogy ne értsem meg a lényeget.

The Infamous Bengal Ming
Az alapszituáció vicces: egy tigris beleszeret a gondozójába – ebből akár egy humoros kis történet is kerekedhetett volna, ámde a dolgok másképp alakultak… Csak erős idegzetűeknek: spoiler Miután kicsit ülepedett a történet, elismerem, hogy nem is olyan rossz, elképzelhető, hogy egy tigris tényleg így viselkedik. Csillagok: 3/5

The Strange Career of Dr. Raju Gopalarajan
Az életben nem túl sikeres indiai bevándorló elhatározza, hogy orvosi rendelőt nyit Amerikában. Amit olvasás közben éreztem, az a szekunder szégyen volt. :( 2,5/5

Four Rajeshes
Az első két novella után itt feltámadt a remény, hogy mégiscsak ér valamit ez a könyv. Egy indiai vasúti állomásfőnök a mesélő, aki egy igen különös fiatalemberrel találkozik. A vége nyitott, ki-ki kereshet magának saját megoldást a rejtélyre. Pozitívum az indiai házassági szokások bemutatása, melyet tovább színesít egy homoszexuális szál. 4,5/5

I Am an Executioner
Egy kis ország egyetlen ítélet-végrehajtója mesél második házasságáról, valamint egyik „klienséről”. 4/5

Demons
Az Amerikába bevándorló indiaiak beilleszkedési nehézségeiről, az első és második generáció közötti feszültségről szól ez a történet, amelyben erős hangsúlyt kap a nők helye a családban és a közösségben. 4/5

Narrative of Agent 97-4702
Egy titkos ügynök jelentése legutóbbi munkájáról. Hiteltelen. 3/5

Bibhutibhushan Mallik’s Final Storyboard
A bollywoodi kulisszák mögé pillanthatunk be egy híres és sikeres rendező asszisztensének szemszögéből. Ami szokatlan benne: az idősek szerelmi és szexuális kapcsolatának bemutatása. 4/5

Elephants in Captivity (Part One)
Hasonlóan az első történethez, itt is egy állat, egy indiai elefánt a mesélő. Érdekes írás, amely a szabadságból a fogságba vezető úton visz végig bennünket. Ami nem tetszett, hogy a lábjegyzetek hosszabbak voltak, mint maga a novella, és nem is adtak túl sok pluszt. 4,5/5

On the Banks of Table River (Planet Lucina, Andromeda Galaxy, AD 2319)
A végére maradt egy sci-fi történet, amely számomra a kötet legjobbja. Egy idegen bolygó rovarszerű lényeit ismerhetjük meg, felvillantva a szokásaikat, szerelmi életüket. Szó esik az emberekkel való kapcsolatról is – bármilyen bizarrnak tűnik, ebben a viszonylatban is előkerül a szerelem. Parameswaran jól alkotta meg a világot, és a hangulatot is elkapta. 5/5

Minden szempontból vegyes novellák ezek – témára és színvonalra is. Érzem az íróban a potenciált, még bármi lehet belőle. Összbenyomás: 3,5/5

Rajesh Parameswaran: I Am an Executioner

A Bengal tiger wakes up one morning realising he is ravenously in love. A pompous railway supervisor in a small Indian village bites off more than he can chew when a peculiar new clerk arrives on his doorstep. In another place and in another time, a secret agent who spends her days watching the front door of an unknown quarry discovers something she isn't meant to. An immigrant housewife in an American suburb geeing up for Thanksgiving makes a wish she may come to regret. And a small and famous country's only executioner claims his conscience is as clean as his heavy, washed stones.

With this glittering, savage and elegant first collection, where reality loops in mind-bending twists and dazzles with cinematic exuberance, where frayed photographs take on a life of their own and where elephants wish only to die with dignity, Rajesh Parameswaran bursts onto the literary landscape as an astonishing new talent.