Kuszma P értékelése

Kuszma P
Grendel Lajos: Távol a szerelem

G. bácsi pálinkát főz, eszébe jut egy régi haláleset (talán a pálinkától, talán nem), Rudi pedig ettől visszaréved kamaszkorába, amelyben, mint a kamaszkori visszarévedésekben megszokhattuk, akad egy szerelem is. Temetés és nemi érés, erről szól a regény. Kicsit mozaikos szöveg, ami nem is csoda, ha egyszer ilyen csekély terjedelembe minimum három egymástól távol eső idősíkot akar beszuszakolni a szerző. Olyan, mint a kupac cserép a tálaló tövében: sejtjük, hogy lényegében azonos nagyanyánk porcelán levesestáljával, mert színre ugyanaz, és a porcelántál általában a tálaló körül szokott előfordulni, mindenesetre levest ne akarjunk felszolgálni benne. Érzékelem, hogy jól van megírva, de valahogy a szereplőket nem érzem önazonosnak, és azt sem látom, hogy ha ezt a nagy idősík-lovaglást lefejtem a történetről, akkor valami hű de eredeti cselekményt találok. Nem rossz, de márványba nem foglalom.

Grendel Lajos: Távol a szerelem

Grendel Lajos a Négy hét az élet című remeklése után újabb leszámolás-regényt írt. A halál és a szerelem rejtélye végigkíséri a főhős egész életét. Csupán ötven év múlva szembesül apja halálának valódi körülményeivel, s a kamaszkori, beteljesületlen szerelem a Németországban élő rokonlány iránt is talányként marad benne. A kisregény az értékvesztést visszafordíthatatlan folyamatként jeleníti meg.