Nikolett_Kapocsi értékelése

Nikolett_Kapocsi
Karl Ove Knausgård: Játék

Elérkeztem hát a regényfolyam feléhez. A szövegen szerencsére egyáltalán nem érezni, más a fordítója, mint az első két résznek, ugyanazt az olvasói élményt kaptam. A korábbi részekhez hasonlóan itt is hosszú – hosszú mesélések, visszaemlékezések során kapunk képet Karl Ove iskolás éveiről, egy – egy számára fontosabb időszakról (pl. az első iskolaév, első szerelem) rendkívüli részletekre lebontva, amelyek most sem unalmasak egy másodpercig sem. Olvasás közben óhatatlanul visszaemlékeztem a saját gyermekkoromra és olyan gondolat és emlékezésfolyamatot indított el bennem, amely napközben, minden más tevékenység során is végigkísért. A regényt eközben – a korábbi részekhez hasonlóan, de valahogy most sokkal nyomasztóbban – végig áthatja az apa személye, jelenléte, illetve a jelen nem léte is. Zseniális írói megoldás, hogy rengeteg hétköznapi, kis banális történet elmesélése közben, mintegy véletlenül beszúrva néhány oldalban, olykor néhány sorban leírja az apja által okozott fizikai és főként érzelmi erőszakot. Döbbenetes. Véleményem szerint így sokkal erősebb érzelmeket vált ki az olvasóban (bennem biztosan), mintha külön kiemelve jelennének meg ezek a részek. Ezzel a könyvvel is úgy voltam, mint az előző részekkel, hogy az olvasást követően még napokig a hangulatában éltem. Nagyon várom a negyedik részt.

Karl Ove Knausgård: Játék

Monumentális életrajzi sorozatának harmadik részében a gyerekkorába kalauzol Karl Ove Knausgard. Ezúttal nem a felnőtt szerző tekint vissza fiatalabb énjére, hanem a kisgyerek meséli el, hogyan bukdácsolta végig a gyerek- és kamaszlét fájdalmas, felejthetetlen és kikerülhetetlen állomásait, testieket és lelkieket egyaránt. Családja a hatvanas évek legvégén költözött Oslóból Tromoyára, a könnyek, a szerelmek és az első traumák szigetére. A Játék megrázó krónikája annak, hogy milyen, ha egy családot nem a szeretet, hanem a félelem irányít. Központi figurája a Halálban megismert zsarnoki apa, akivel Knausgard végigbújócskázza az egész gyerekkorát, ám bárhová is rejtőzzön előle a házban vagy a szigeten, a férfi haragja mindenhol megtalálja.