Bori_L P értékelése

Bori_L P
Kleinheincz Csilla – Roboz Gábor (szerk.): Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2018

Nem hiszem, hogy sok újdonságot tudok hozzátenni az előttem szólókhoz, de azért írok valamit, ha már ennyit gondolkoztam ezen a köteten.

Először is, engem nem zavar, hogy jóval több a fantasy novella, mint a sci-fi. Ha ezek a jók, akkor ne legyen benne több SF, csak hogy kiegyensúlyozott legyen az arány. Az már más kérdés, hogy nekem mennyire tetszettek, de erre majd később kitérek. De a borítóválasztás… hát az szerintem se volt szerencsés, egyrészt a fentebb említett arány miatt, másrészt meg mert egy darab űrhajós nem szerepelt a válogatásban. Valószínűnek tartom, hogy egy fantasy-jellegű borítót hasonló idő- és pénzmennyiségbe tellett volna találni borítóképnek. Az előszót én is hiányolom egy kicsit, de érdekes módon sokkal jobban hiányoltam, hogy az oldal tetején fel legyen tüntetve, hogy mit olvasok épp (mint a Le Guin-válogatásban). Ennek adminisztrációs okai vannak, de mindenesetre sokszor tévedt feleslegesen az oldal tetejére a szemem.

És akkor magukról a novellákról. Sajnos azt kell mondanom – bár azt hiszem ez a csillagozásból is látszik –, hogy a legtöbb novella nem nyerte el különösebben a tetszésemet, főleg a kötet közepefelé (mondjuk ez szembemegy a többség véleményével, ahogy itt olvasgattam az értékeléseket, de annyi baj legyen, én már csak ilyen válogatós vagyok). Jó ötlet volt Moskát Anitával kezdeni és Brandon Hackettel zárni, mind a kettő nagyon erős, kimagaslóan jó írás. Hackett írhatna több novellát. Rajtuk kívül még Rusvai Mónikát emelném ki, akire mostantól biztosan oda fogok figyelni, illetve Sümegi Attilát, akinek a novellája kellemes meglepetésként igazán kitűnő volt a Vadhajtás világra szóló csalódása után. Veres Attila is hozta a tőle megszokott színvonalat (izé, gondolom, mert én még csak egyet olvastam tőle), de az ő műfaja meg én annyira távol állunk egymástól, hogy én távolról emelem a kalapom, a közelebbi ismerkedéshez még gyűjtöm a bátorságot. Ezeken kívül még Tallódi Julianna, Sziács Viola, Erdei Lilla és Takács Bogi novellája fogott meg jobban, a többiek sajnos vagy kifejezetten bosszantottak vagy hamar a felejtős listára kerültek. Ennek ellenére várom az idei felhozatalt, és reménykedem, hogy idén több olyan írás kerül bele, amik hozzám is szólnak.

Hazugságokból emelt város, halála után vezeklő festő, újragondolt mesék, háborúzó mesterséges intelligenciák, fonák Magyarországok: tizenkilenc válogatott novella merész jövőképekről és bizarr álmokról ismert és új szerzőktől.