Gregöria_Hill értékelése

Gregöria_Hill
Jeffrey Eugenides: Egy test, két lélek

Nagyon tetszett, nagyon különleges regény. Először is összességében, ahogy többen is írták, gyakorlatilag letehetetlen. Örülök, hogy itthon olvastam, különben cipelhettem volna magammal egy óriási téglát külön szatyorban, mert az szóba se jöhetett volna, hogy itthon marad. Ezen kívül igencsak túlmutat azon, amit a vagylagos cím ígér ("egy lánynak született fiú története") – és amúgy se tetszik a magyar cím. Sokkal több ez egy individuális történetnél, eleve sokgenerációs családregény, ahol a gyökerek kigubancolásán sokkal nagyobb hangsúly van, mint a real life szálon, ami origója talán a történetnek, de akkor is okozat. Egyébként is Ádámévától indul, ha ugyan nem korábbról, jó kis kultúrtörténeti, mitológiai és történelmi adalékok vannak benne, helyenként egyszerre, összefüggésében Más kérdés, hogy ez mondjuk „tudományos” -vagy annak beállított- összefüggés, vagy a babonás bűntudatos nagymama összefüggése, a beszélő számára általában igaz, néha önbeteljesítő jóslat, néha meg mint a görög tragédiák… aminek különben szerepe is van, de az már spoiler lenne. Jól össze van rakva, az biztos, én nagyon élveztem olvasni, és örülök, hogy még befért 2018-ba.

Jeffrey Eugenides: Egy test, két lélek

„Láttam rajta, hogy tudja. Tudja, mi vagyok, ahogy hirtelen én magam is rájöttem, mi vagyok, hogy nem lány vagyok, hanem valami a lány és a fiú közt.” Mi történik akkor, ha egyetlen családi örökségként egy hibás gén rejtőzik bennünk? Egy gén, amely elindul Kis-Ázsia ligeteiből, átkel a nyugodt Atlanti-óceánon és a háborgó XX. századon, majd megérkezik a hatalmas Amerika kohóiba, s végül a század epilógusának színpadára, az eggyé osztott Berlinbe. Egy gén, amely átszörfölt az évszázadon, miközben ott bújócskázik az ember legbensejében, felforgat és helyre tesz, kalanddá varázsol és elsimít, titkosít és elmagyaráz… mindent? Pikareszk krónika és családregény, a század gyermekének vallomása, anekdotafüzér és kíméletlen önanalízis – ezeknek összessége az, amit most a kezében tart az olvasó. Jeffrey Eugenides (ejtsd: dzsefri judzsinidis) Detroitban (USA) született 1960-ban, görög származású szülők harmadik fiaként. Első regénye, a Virgin Suicides (Ártatlan öngyilkosságok), 1993-ban jelent meg, s azóta 15 nyelvre fordították le, mozifilm is készült belőle. Az Egy test, két lélek 2003-ban Pulitzer-díjat kapott, és több mint egy évig szerepelt az amerikai és európai toplistákon. A szerző jelenleg Berlinben él a feleségével és kislányával