brigi11 P értékelése

brigi11 P
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek

Itt ülök fél órája és csak nézem a könyv borítóját. Egyszerűen nem találok szavakat.
Fél csillag levonás az elejéért, mert nagyon megküzdöttünk egymással és a közepén Zoszima sztarec történeténél se mindig értettem a magasreptű gondolatokat, de a harmadik kötet, főleg a tárgyalótermi rész egyszerűen zseniális, megismételhetetlen, felülmúlhatatlan.
És már hiányoznak a testvérek, legfőképpen Aljosa.

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek

Akárcsak a Bűn és bűnhődés vagy az Ördögök: Dosztojevszkij e legérettebb – s egész életművét betetőző – alkotása is egy valóságos bűntény elemeiből nőtt irodalmi remekké. Jellemeiben, történésében, filozófiájában mintegy összegeződik az író teljes élettapasztalata; a páratlan pszichológiai hitelességgel motivált bűnügyi történet kibontása során Dosztojevszkij bölcseleti és művészi nézeteinek végső szintézisét fogalmazza meg. A Karamazov család tagjai: az apa és fiai az erjedő, felbomló múlt századi orosz társadalom sorsának hordozói. „A régi, a vad, a féktelen Oroszország elpusztítja önmagát – írja a mű alapeszméjéről Sőtér István –, de felnő egy új nemzedék, mely a jóság, a szeretet, az emberiesség jegyében él majd, s begyógyítja a Karamazovok ütötte sebeket.”