Alfrodulson értékelése

Alfrodulson
Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek

A könyv első fele sok újat adott számomra, mivel nem vagyok jártas a témában, de érdekel, viszont a könyv második fele túlságosan szétszedi a meséket, mint az alapos verselemzések, amikbe sokszor az elemző azt képzeli bele, amit ő látni vél. Nyilván van alapja a főbb motívumoknak, de a legtöbb részletbe menő magyarázat szerintem teljesen szubjektív, szerencsére hallottam gyerekkoromban ezen mesék többségét, és egyes magyarázatokkal nem tudok egyetérteni, még így a tudatalattimból sem.

Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek

Az elmúlt évtizedekben a „racionalista” beállítottságú pedagógusok és pszichológusok úgy vélték, hogy a mesék ijesztő és kegyetlen motívumai ártalmasak a gyermeki lélek fejlődésére, ezért támadták és akadályozták a mesék eredeti, népi, „hagyományos” fogalmazásban való megjelenését. Bruno Bettelheim gyermekpszichológus a mesék részletes elemzése során bemutatja, hogy a felnőtt ésszel ijesztőnek és kegyetlennek tűnő mesemotívumok milyen módon vesznek részt a gyermek lelki „anyagcseréjében”, és hogyan segítenek megoldani a valóban ijesztő konfliktusokat, melyek lélektani megértése és feldolgozása nélkül a gyermek nehezen válhat kiegyensúlyozott, ép lelkű felnőtté.