Éva_Kovács értékelése

Éva_Kovács

Kertész Erzsébet: Csipkebolt Brüsszelben Jósika Júlia életregénye

A könyv előtt nem hallottam még a Jósika házaspárról.Az első fele gördülékeny és érdekes,de a könyv második fele,az emigrációs rész már kicsit untatott.Bár az elsődleges oka,hogy ilyen lassan haladtam vele,a felvételi volt(és így se sikerült a matek valami fényesen:/).Biztos hasznos lesz,hogy elolvastam,ha esetleg középiskolában fogunk még róla tanulni(mármint azokról az emberekről,akik szerepelnek a könyvben).Az írónőtől ez az első történelmi regényem(ami a 48-as szabadságharcban játszódik),de azt kell mondjam,hogy Az elmaradt tánc jobban tetszett.

Kertész Erzsébet: Csipkebolt Brüsszelben

Podmaniczky Júlia nyolc esztendőt várt bízó türelemmel, míg szerelmével Jósika Miklóssal, a kor legünnepeltebb írójával egybekelhetett. Házasságuk boldog derűjét hamarosan a forradalom, a szabadságharc és a bujdosás viharos eseményei kavarták fel, majd az emigráció nehéz esztendei következtek. Jósika Júlia bátran és boldogan támogatta férjét politikai szereplésében, s a számkivetettség évei alatt nemcsak a lelket tartotta a csalódott és közönségétől megfosztott íróban, hanem kenyérkereső foglalkozást is vállalt, és brüsszeli boltosasszonyként is remekül megállta helyét. Az ő derűs, talpraesett, gyengéd és áldozatos alakjának állít emléket Kertész Erzsébet regénye.