mate55  értékelése

mate55
Saroo Brierley: Oroszlán

A könnyeidre pályázik, és aljas módon ki is csikarja őket. Egy inspiráló, igaz történet egy életről, amelyet a legtöbben el sem tudnánk elképzelni. Klisé vagy nem klisé, de a könyv is azt bizonyítja: a valóság sokszor olyan történeteket produkál, amely felülmúlja az emberi fantáziát. Kétségtelenül érdekes. Egy olyan regényt olvashatunk, ahol az író az életének történetét annyira intim módon tudja bemutatni, hogy gyakorlatilag (szakmailag) láthatatlan marad. Talán a végső célja az volt, hogy saját tantételei világában éljen, megosztva tapasztalatait, miközben tökéletes egyensúlyt teremt a történet és a történetmesélés között. Megható természetességgel és egyszerűséggel. Olyan az egésznek a hangulata, mintha „Forrest Gump” rendkívüli élményeivel találkoznánk, mintha csak leültünk volna a buszmegállóba Saroo-val, ahol mintegy mellékesen elkezdi mesélni az életét, megállíthatatlanul, lebilincselően, de mégis könnyedén. Egy pillanatra sem szeretné sajnáltatni magát, igaz nem is kell, hiszen ilyen múlt nem szorul kiszínezésre. Ugyanakkor mögötte ott van egy rendkívül súlyos, végtelenül szomorú háttér, ami ott lebeg az egész regényben. A könyv olvasása után, talán érzékenyebbek leszünk a minket körülvevő nyomorban élők világára. Mert szegények nem csak Indiában vannak.

Saroo Brierley: Oroszlán

Mi történik akkor, ha egyszer csak egy zakatoló vonaton találjuk magunkat, és azt sem tudjuk, merre robogunk? Ha nem emlékszünk a kisváros nevére, ahonnan elindultunk? Mi lesz velünk, ha Kalkuttába keveredünk, és a múltunkról semmiféle információnk nincs? Szárú, az ötéves indiai kisfiú egy szerencsétlen véletlen folytán India egyik legveszélyesebb városába kerül. Volt otthona, most nincs semmije. Mit várhat az emberektől, az érzéketlen tömegtől? Vajon túl lehet élni azokat a megpróbáltatásokat, amelyek elé az élet állítja őt? Hogy juthat el egy kisfiú Indiából Ausztráliába? Képes lesz új életet kezdeni? Találkozhat még valaha az édesanyjával? Megtudhatja egyáltalán, hol élte le élete első öt évét? Vajon ki lehet az igazi oroszlán?
Az Oroszlán Saroo Brierley valós története a kitartásról, az önfeláldozásról és a hitről.

A könyv alapján készült a többszörös díjnyertes film Nicole Kidman, Rooney Mara és Dev Patel főszereplésével.