szakriszt értékelése

szakriszt
Kertész Erzsébet: Szendrey Júlia

Érdekes volt, pörgős, olvasmányos. Tulajdonképpen történelmi romantikus. Én hiányoltam a Petőfi utáni életét. A házassága rossz volt, de született belőle több gyerek, dolgozott, szerintem ez is adhat boldogságot, megelégedettséget egy nő életében. Hosszú évtizedekig negatívan ítélték meg második házassága miatt, most viszont szerintem túlságosan az ő véleményét tartják igaznak. Valószínű a kettő között van az igazság. Ki tudja hogy Petőfivel hogyan alakult volna kapcsolatuk ha a költő nem hal meg? Ezt a lángolást nem lehetett volna fenntartani évtizedekig, pénztelenség, családi ellentétek, bújkálás ismeretlenségbe burkolózva, passzív ellenállás Petőfi hirtelen természetével nehezen lett összeegyeztethető. Utólag persze könnyű okosnak lenni de úgy tűnik, hogy mindketten dönthettek volna sokkal jobban sorsuk szempontjából. Mindenesetre én nagyon élveztem ezt a könyvet!

Kertész Erzsébet: Szendrey Júlia

Kertész Erzsébet regényéből egy eddig ismeretlen Júlia lép az olvasó elé. A „feleségek feleségét” komoly zene- és irodalomrajongó intézeti kislányként ismerjük meg, akit apja a megye első gavallérjához szeretne feleségül adni. Júlia azonban a szatmári megyebálon megismerkedik Petőfi Sándorral, s úgy érzi, hogy egész életében erre a találkozásra várt. A szerelem mindkettőjük szívében fellángol, s a költő alig egy hónappal a megismerkedés után feleségül kéri az elkényeztetett erdődi várkisasszonyt. Szendrey Ignác, a nagy hatalmú jószágigazgató kikosarazza a költőt, de Júlia kitart szerelme mellett, s családjával dacolva, a kitagadást is vállalva, egy évvel a szatmári megyebál után Petőfi felesége lesz. Kertész Erzsébet lebilincselő regényét kitűnően egészítik ki Keserű Ilona rajzai.