ponty értékelése

ponty
Donna Tartt: A titkos történet

Főleg az első fele tetszett. A helyszín, a karakterek, de az is lehet, hogy inkább csak az elbeszélői stílus, mert még én is észleltem (teljesen önállóan) a Nagy Gatsby párhuzamot, amit aztán az író is megerősített a narrátor kedvenc olvasmányának megjelölésével. Szóval volt egy ilyen kellemes olvasói élményem, csak az miatt nem nyugodott bennem a kisördög, hogy ez a Bunny, akit nálam folyton az ifjú (George Willis) Philip Seymour Hoffman alakított, az Egy asszony illata amerikai verziójából, túlságosan negatívra rajzolt figura volt, és ezzel úgy tűnt, a szerző megkönnyíti a többi szereplője dolgát. Még ha ez így furán is hangzik, mert hát semmi könnyű nincs egy gyilkosságban. A történet a második részében aztán – a végkifejletet leszámítva – veszít a feszültségéből, és míg a szereplők egyik részegségből esnek a másik gyógyszeres kábulatba, én kicsit unatkozni is kezdtem. Épp eléggé ahhoz, hogy számolni kezdjem, hányszor csillan meg a fény Henry szemüvegkeretén, és hát jóval többször, mint kellene. Jó könyv volt, csak úgy éreztem, a szerző nem elég kemény a szereplőivel, és nem elég feszes a cselekménnyel, de igazából ez már csak ízlés kérdése.

Donna Tartt: A titkos történet

Öten voltak – négy fiú meg egy lány. Két fiú szemüveget viselt, a harmadik albínó volt, az ikrek pedig, a fiú meg a lány, akár két flamand angyal. Megközelíthetetlen, titokzatos csoport a kis vermonti egyetemen. Már amit tanultak: az ógörög, az is a kiválasztottság légkörével vonta be őket. Ebbe az arisztokratikus társaságba csupán egyetlen új diáknak sikerül bejutnia: a feltörekvő Richard Papennek. Ő beszéli el évekkel később a csoport titkos történetét. A különös ifjak megszállott professzoruk vezetésével nemcsak tanulják, hanem át is élik a hajdani kultúrát, az ősi vallást, a mámoros orgiákat, hol az isten vért követel… Történhet-e bűn? Baleset? Áldozat? Hogyan lesz bűnhődés az árulóra kirótt büntetésből? Hogyan folyik egymásba elfojtott és megélt szerelem, szabadság és lelkifurdalás, álom és valóság, élet és halál? Donna Tartt könyve bűnügyi regény, a lélek rezdüléseit boncolgató finom olvasmány, mulattató és szívbe markoló. Egy fiatal amerikai írónő első regényét tartja kezében az olvasó: Mely máris világsiker.